English
TANITIM | ETKİNLİKLER | FESTİVALLER | SERGİ & FUAR | SİNEMA | TİYATRO | KONSER | GÖSTERİLER | HABERLER
 
 
8.12.2021 Çarşamba  
 
  ANA SAYFA  | SPONSORLAR  | ARŞİV  | ETKİNLİK MERKEZLERİ  | LİNKLER  | İLETİŞİM   
 
 

Ekle Çıkar  
 

 
2016 Botanik Expo Antalya'da <<< Geri Dön  
 

2016'da yapılacak Botanık Expo'sunu alan Antalya delegasyonu, Paris'te Oecd merkezinde yapılan sunumla organizasyonu tanıttı.

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Mehdi Eker, Asya, Avrupa ve Afrika'nın geçiş yollarında yer alan Türkiye'nin, Doğu ve Batı uygarlıkları arasında eşsiz bir köprü konumunda olduğunu belirterek, ''Bu çok özel konumu nedeniyle ülkemiz kültürel anlamda bir buluşma alanı olmaktadır'' dedi.

Eker, Antalya'nın 2016 botanik Expo'suna ev sahipliğini, Uluslararası Sergiler Ofisi Genel Kurulu'nda tescilinden önce bir konuşma yaptı.

Mehdi Eker yaptığı konuşmada, "Bugün, devletimizin yerel ve merkezi idarelerinin özverili çalışmaları ile 2008 yılında başlayan Expo 2016 Antalya, yolculuğumuzda çok önemli bir kilometre taşı. Bugün, ülkemizin coğrafyasını, tarımını ve kültürünü uluslararası platformda kurumsallaştıracak ve gelecek nesillere aktaracak EXPO 2016'nın Antalya'da düzenlenmesinin tescil edildiği gün" dedi.


Uluslararası Sergiler Ofisine, Uluslararası Bahçe Bitkileri Üreticileri Birliğine, Antalya Valiliği ve Büyükşehir Belediyesi nezdinde Antalya'ya teşekkür eden Eker, Antalya'nın 2016 Botanik Expo'suna ev sahipliği yapacak olmasından son derece mutlu ve gururlu olunduğunu vurguladı.

Türkiye'nin coğrafi ve kültürel zenginliği ile kıtaları, denizleri ve uygarlıkları birleştirirken, biyolojik zenginliği ile de dünyanın bio-çeşitlilik merkezi haline geldiğini belirten Eker, "Ülkemizin incisi Antalya, kendisine bahşedilmiş olan muhteşem doğası, mevcut altyapısı ve kültür-turizm konularındaki potansiyeli ile Expo 2016 için mükemmel bir alan teşkil etmektedir" dedi.

Eker, bilgi ve teknoloji kullanılarak, coğrafya, tarım ve kültür arasındaki etkileşimin işleneceği Expo 2016 Antalya'da geleceğin, masumiyetin ve sağlığın temsilcisi çocukların, insanoğlunun tabiat ile ilişkilerinin güçlenmesi açısından önemli bir sembol olan çiçeklerden yola çıkılarak "Çiçek ve Çocuk" temasının benimsendiğini belirtti.

Bugüne kadar Antalya'daki resmi kurum ve kuruluşlar ile sivil toplum kuruluşlarının adaylık ve hazırlık süreçlerinde hevesli ve coşkulu bir çalışma sergilediğini söyleyen Eker, Şubat ayından itibaren Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı'nın koordinatör kurum olarak görevlendirildiğini, organizasyonun Uluslararası Sergiler Bürosu'nun ve Uluslararası Bahçe Bitkileri Üreticileri Birliği'nin kural ve uygulamaları ile uyumlu olmasını teminen "Expo 2016 Antalya Kanun Taslağı" ve Sergi genel düzenlemelerinin hazırlandığını vurguladı.


Expo yolculunun hız kazanacağını söyleyen Eker, Expo 2016'nın uluslararası ve yerel çevre problemlerini ortaya koyma ve çözümler üretme, gelecek nesillere çevre bilincini aşılama, ekolojik ve organik tarımın önemini dünyaya duyurma, dünyanın en büyük tarım ve çevre müzesini oluşturma, "Post-Expo" ile devamlı cazibe alanı oluşturma, tarımsal kalkınmaya destek olma ve küresel ısınmaya karşı alternatif enerji kaynaklarının yaygınlaşmasını sağlama amaçlarına ulaşması için gerekli çalışmaların Türkiye tarafından eksiksiz bir biçimde layıkıyla yerine getirileceğini belirtti.

"EXPO 2016 İLE DÜNYA ÇİÇEKLERİNİN GELECEĞİNE YÖN VERİLECEK"

Expo 2016 ile dünya çiçeklerinin geleceğine yön verileceğini belirten Eker, Antalya'nın, dünyaca meşhur "Türk misafirperverliğini" ilgili herkese gösterebilme şansına sahip olacağını söyledi.
Eker şöyle konuştu:

"Antalya'yı dünyamızın en büyük bahçesi haline getirmek için tüm çiçekleri 2016'da Antalya'ya bekliyoruz. Böylelikle dünya barışına çiçeklerimizi sunabilelim. Antalya Expo 2016'nın, dünyamızı tehdit eden tarım ve çevre sorunlarına müştereken yanıtlar bulabilmemiz için önemli bir dönüm noktası olmasını arzuluyoruz. Her ne kadar Türkiye ve Antalya bu Expo'ya ev sahipliği yapacak ise de serginin başarısı ancak burada bulunan bütün üye ülkelerin ve Uluslararası Sergiler Ofisi dışındaki ülkelerin katkılarıyla mümkün olabilecektir. Biz bütün ülkelerin Antalya Expo 2016'da bahçeleriyle yer almalarını ve gerek akademik gerekse uygulamaya yönelik katkıda bulunmalarını istiyor ve bekliyoruz. Evrensel bir Expo ancak bu şekilde sloganında yer aldığı gibi gelecek nesiller için bir anlam ifade edecektir."
Eker, konuşmasının sonunda, tüm ülkelerin 2016 yılında Antalya'ya beklendiğini belirterek, güven ve destekten ötürü teşekkür etti.


 

 
 
COPYRIGHTS 2008 ANTALYA FESTIVALS Antalya Tanıtım Vakfına Aittir. (Tüm Hakları Saklıdır - All Rights Reserved)  
www.antalyafestivals.org internet sitesinde yer alan her türlü etkinlik veya aktivite için bilgiler, bu konularda hizmet alınan üçüncü kişi veya kuruluşlardan temin edilmiş olup, ATAV (Antalya Tanıtım Vakfı) tarafından herhangi bir maddi menfaat temin edilmeksizin genel anlamda bilgi vermek amacıyla hazırlanmıştır. Bu etkinlik veya aktivitelerde oluşan gecikme ve iptallerde ATAV sorumlu değildir.
Antalya Kadın Müzesi