English
TANITIM | ETKİNLİKLER | FESTİVALLER | SERGİ & FUAR | SİNEMA | TİYATRO | KONSER | GÖSTERİLER | HABERLER
 
 
11.08.2022 Perşembe  
 
  ANA SAYFA  | SPONSORLAR  | ARŞİV  | ETKİNLİK MERKEZLERİ  | LİNKLER  | İLETİŞİM   
 
 

Ekle Çıkar  
 

 
ATAV Başkanı Nizamettin Şen Turizm Sektörünün 2013 Sezonunu Değerlendirdi <<< Geri Dön  
 ATAV Başkanı Şen’in Tourism Today’e yaptığı değerlendirmelerin ana başlıkları şöyle:


Mısır’da iyileşmenin olacağını düşünmüyorum
“Turizmin Akdeniz havzası içindeki hareketine baktığımız zaman klasik turizm destinasyonlarında büyük bir kriz görünmüyor. İspanya, İtalya, Fransa gibi Akdeniz’in batısındaki bölgelerde herhangi bir kriz yok. Diğer bölümlerde, yani Doğu’ya doğru gelindiğindeyse, örneğin Yunanistan’da hala bir kriz belirsizliği var. Her ne kadar bazı tur operatörlerinin destekleriyle Yunanistan turizminin canlandırılması isteniyorsa da Yunanlıların Türk turiste bile bugün müthiş derecede ihtiyaçları olduğunu bu bayram döneminde görmüş olduk. EMITT Fuarı’na yoğun katılımları ve agresif tanıtım çalışmaları da Yunanistan’ın Türkiye pazarını ne kadar önemsediğini gösterdi.
Bunun yanında Tunus’tan başlamak üzere bütün Kuzey Afrika ülkelerinde yine belirsizlik var. Prof. Dr İlber Ortaylı’nın çok güzel bir sözü var. Kendisi “Arap baharı ne çiçeği açtı?” dedi. Gerçekten çok doğru bir söz. Bu da gösteriyor ki Arap baharından dolayı bu bölgelerdeki turizm hareketlerinde gerileme devam ediyor. 2013 yılında hiçbir şekilde ilerlemenin söz konusu olacağını düşünmüyorum. Özellikle her sene tur operatörlerinin bize rakip olarak gösterdiği Mısır’da iyileşmenin olacağını düşünmüyorum. Gerek sahil turizminde, gerekse kültür turizminde Mısır bu sene devre dışı kalacak.”


2013 yılı Türkiye için artı getirecek
“İsrail’in, Lübnan ve Suriye’nin durumu da ortada. Bizi her ne kadar Suriye’deki krizli ortam etkiliyor olsa da artık Türkiye de kendi rüştünü ispat etti. En azından Türkiye’nin coğrafi sınırlarının nerede olduğu herkes tarafından, hatta Amerika’da bile bilinir hale geldi. Geçen sene de biz bunu gördük. Suriye krizinin en şiddetli yaşandığı zaman bile krizin Antalya’ya etkisi çok da fazla olmadı. Bu nedenle ben 2013 yılının bu konjonktürde çok rahatlıkla Türkiye için artı getireceğini ama bu artının da hiçbir zaman tek rakamın üzerine çıkmayacağını düşünmüyorum."

Turizmimizin kışını dizayn etmemiz şart
“Bizim en büyük gündemimiz kazanılan yatakların maalesef plansız olarak devreye girmesi. Gelecekte bu konuyla ilgili gelişmeleri iyi bir tanıtım stratejisiyle birlikte ortaya koymamız, yapılacak etkinlikleri iyi tanıtmamız gerekiyor. Bizim yumuşak karnımız olan kış turizmi için hala daha THY’nin Antalya’ya bakışını değiştiremedik. Bizi etkileyen olaylardan biri direk seferlerin Antalya’ya olmaması. Golf turizminin, kongre turizminin, sağlık turizminin, spor turizminin yeterince gelişebilmesi için THY’nin mutlaka Antalya’ya yurtdışından direk seferler düzenlemesi gerekiyor. Turizmimizin kışını dizayn etmemiz şart. “

 

 
 
COPYRIGHTS 2008 ANTALYA FESTIVALS Antalya Tanıtım Vakfına Aittir. (Tüm Hakları Saklıdır - All Rights Reserved)  
www.antalyafestivals.org internet sitesinde yer alan her türlü etkinlik veya aktivite için bilgiler, bu konularda hizmet alınan üçüncü kişi veya kuruluşlardan temin edilmiş olup, ATAV (Antalya Tanıtım Vakfı) tarafından herhangi bir maddi menfaat temin edilmeksizin genel anlamda bilgi vermek amacıyla hazırlanmıştır. Bu etkinlik veya aktivitelerde oluşan gecikme ve iptallerde ATAV sorumlu değildir.
Antalya Kadın Müzesi