English
TANITIM | ETKİNLİKLER | FESTİVALLER | SERGİ & FUAR | SİNEMA | TİYATRO | KONSER | GÖSTERİLER | HABERLER
 
 
11.08.2022 Perşembe  
 
  ANA SAYFA  | SPONSORLAR  | ARŞİV  | ETKİNLİK MERKEZLERİ  | LİNKLER  | İLETİŞİM   
 
 

Ekle Çıkar  
 

 
Antalya'da hangi otelde kaç futbol sahası var? <<< Geri Dön  
 

Bu yıl büyük kulüpleri Dubai ve İspanya’ya kaptıran Antalyalı turizmciler; Gençlik ve Spor, Kültür ve Turizm Bakanlıkları ile Türkiye Futbol Federasyonu’nu göreve çağırarak spor turizminin devlet politikası haline getirilmesini istediler.

Dünyanın en prestijli futbol takımlarının kamp için tercih ettiği Antalya, 2013 sezonunda bazı büyük kulüpleri Dubai ve İspanya’ya kaptırdı. En az 1 milyon dolardan başlayan büyük ödüllü turnuvalar düzenleyen Dubai ve federasyonlarla işbirliği yapan İspanya, kulüpleri kendisine bağladı. Dubai’nin 2 maç için 800 bin euro ödediği Bayern Münih, Antalya’dan vazgeçerken, Hamburg, Bayer Leverkusen, Spartak Moskova, CSKA Moskova, Dinamo Kiev, PSV Ajax, Malmö, Bronby Kopenhagen, Brugge da Antalya yerine başka yerleri tercih ettiler.

İspanya’nın kulüpleri kendine bağlama yöntemi ise Dubai’ninkinden biraz farklı. İspanyol belediyeler büyük şirketlerin sponsorluk desteğini alarak ödüllü turnuvalar düzenliyor. Ayrıca İspanya U 20 yaş altı tüm yaş grupları için Norveç Futbol Federasyonu ile işbirliği yaparak ortak tesis yapmış durumda. Takımlar burada kampa getiriliyor. Federasyon masrafların yüzde 50’sini karşılıyor. Kıbrıs Rum kesimi de ülkeye gelen takımlara bin euro teşvik ödemesi yapıyor. Katar da Antalya’nın yeni rakipleri arasında bulunuyor. Geçtiğimiz yıl futbol turizminden 100 milyon dolar gelir elde eden Antalya’da sektör, bu yılki kayıpları görerek 100 milyon doları sağlayabileceği irili ufaklı pek çok takım ile anlaştı. Bu sene kayıp yaşanmayacak. Ancak turizmciler böyle giderse sektörün kaybının yüzde 15’e varabileceğini, bunun da 15 milyon dolar anlamına geldiğini söylüyorlar. Turizmciler Avrupa Şampiyonası’nı almak için 15 milyar euro harcamanın göze alındığını fakat koskoca bir sektöre sahip çıkmak için 2-3 milyon euroluk bütçeler ayrılamadığına işaret ediyorlar. Barcelona, Bayern Münih gibi takımların Antalya’da ağırlanması için uluslararası standartlarda bir stat yapılması gerektiğine dikkat çeken turizmciler liglerin devre arasında ise Türk takımları ile ödüllü turnuvalar düzenlenmesini istiyor. Sektör Fenerbahçe, Galatasaray, Beşiktaş ve Trabzonspor’un da bu turnuvalarda boy göstermesini talep ediyor. Spor turizminin bir devlet politikası haline getirilmesini isteyen Antalyalı turizmciler Gençlik ve Spor Bakanlığı’nı, Kültür ve Turizm Bakanlığı’nı, Türkiye Futbol Federasyonu’nu ve belediyeleri göreve davet ediyor. Çünkü deniz ve güneş turizmine bağlı kalmak istemeyen Antalya’daki işletmeler kış dönemini devre arasında gelen futbol takımları ile dolduruyor. Bu da 10 bin kişinin sadece yaz sezonluk istihdam edilmesinin önüne geçiyor. Antalya’daki turistik tesislerde 150’ye yakın saha bulunuyor, spor tesisi yatırımlarının ise 100 milyon euroyu aştığı tahmin ediliyor. Bu rakamlarla Antalya, tüm dünyada ilk üç arasında yer alıyor. Futbol takımları için uygulanan ücret tarifesi ise 40 ile 125 euro arasında değişiyor. Ancak Antalya sadece futbol takımlarını değil yüzme takımlarını da kamp dönemlerinde misafir ediyor.

Konuyla ilgili olarak görüşlerini açıklayan otelciler futbol turizmine dair yapılması gereken çalışmalar ile ilgili şu değerlendirmeleri yapıyorlar:

WOW HOTEL: BÜYÜK KULÜPLER İÇİN İYİ BİR STAT YAPILMALI


WOW Otelleri Spor Direktörü Süreyya Ertuğrul, Antalya’nın rakiplerinin Dubai, Katar, İspanya ve Kıbrıs Rum kesimi olduğunu belirterek, “Mesela bu ay Bayern Münih ve Hamburg Dubai ve Katar’da turnuvalara katılarak gelir elde ettiler. Bayern Münih 2 maç için 800 bin euro aldı” diye konuştu. Bayern Münih ve Barcelona gibi takımların Antalya’ya getirilmesi için öncelikle Antalya’ya iyi bir stat yapılması gerektiğini anlatan Ertuğrul, “3 büyüklerin de içinde olduğu ödüllü turnuvalar liglerin devre arasında düzenlenmeli.TITANIC: RAKİP ÜLKELER FİYAT İNDİRDİ

Antalya’nın spor turizmi anlamında pek çok alanda geliştiğini ancak bunların önde geleninin futbol, golf ve yüzme olduğunu söyleyen Titanic Otel Satış Direktör Yardımcısı Hasan Eker, “Futbol turizmi 2005 yılından bu yana yapılan yeni sahalar ile bölgenin kış turizminde artış yaşanmasına yardımcı oldu. Futbol turizmi aralık-nisan sezonunda gerçekleşiyor. Antalya, uygun iklim koşulları ve her şey dahil sistemi ile organizasyonlarının daha kusursuz yapılmasını sağladığı için tercih ediliyor” dedi. Tesislerinin 5 futbol sahası ve yarı olimpik havuzu ile 2011 yılında 80 futbol kampı ve 30 yüzme takımını ağırladığını söyleyen Eker, “Geçen yıl 78 futbol kampı, 34 yüzme takımı geldi. Bu yıl da yaklaşık 75 futbolkampı ile 40 yüzme takımının gelmesini bekliyoruz” diyerek, şöyle devam etti: “Geçen yıl Antalya’da yaklaşık bin 300 civarında kamp gerçekleştirildi. Bu yıl sayının yüzde 10-15 civarında azalacağını tahmin ediyoruz. Bunun nedeni rakip ülkelerin fiyat indirmesi. 1996 yılından beri futbol turizmi bir yükseliş trendindeydi. Bu da kışın da doluluğu sağlamamıza neden oluyor.” dedi.

LIMAK ATLANTIS: KALİTE DEĞİL POLİTİKA ETKİLİYOR

Limak Atlantis Delüxe Resort Hotel Satış Müdür Yardımcısı Cemal Matyan, geçen yıl Limak Atlantis, Limak Arcadia ve Limak Limra olmak üzere 3 otelde 230 kampa ev sahipliği yaptıklarını söyledi. Futbol takımlarının Belek’i tercih ettiğini aktaran Matyan, “Buradaki tesisler yeni. Ancak rakip ülkelerin verdiği teşvikler, bin 300 takımı ağırlayan Antalya’yı zora sokuyor. Sektörde bu segmentte yüzde 15 düşüş yaşanacağı söyleniyor” ifadelerini kullandı. “Antalya’daki futbol sahlarının yüzde 80’i UEFA standartlarında” diyen Matyan, “Sahalarımızda ve otellerimizin hizmet kalitesinde hiçbir sorun yok. Fakat rakip ülkelerin uyguladıkları politika bizi biraz etkileyecek” şeklinde konuştu.

PAPILLION: FUTBOL, TURZMİN TANITIM MECRASI


Papillon Hotel Satış Direktörü Nida Kiraz, Antalya’da spor turizminin aralık ayının son haftası başlayıp şubat ayına kadar devam ettiğini söyledi. 2012 yılında tesislerinde 60 futbol kampı yaptıklarını aktaran Kiraz, bu yılda aynı hedefi gerçekleştireceklerini kaydetti. “Geçen yıl bin 300 kampı Antalya’da ağırladık ama bu sayı düşecek” diyen Kiraz, “Bunun nedeni futbol turizmine yatkın rakip ülkelerin takımlara ciddi teşvikler ve ödüllü turnuvalar hazırlaması” ifadelerini kullandı. Futbol turizminin 12 ay otellerin çalışmasını sağladığını kaydeden Kiraz, “Spor ciddi bir tanıtım mecrası. Doğru kullanıldığı takdirde milyon eurolar ile yapamayacağınız reklamı yapmanızı sağlar. Sadece tanıtım açısından bile bu alan desteklenmeli” şeklinde konuştu. Kaynak: Duygu Şahin Durmaz/Dünya

 
Hotel Tesis Adı Futbol Sahası Hotel Tesis Adı Futbol Sahası
Adora Hotels 4 Maya Melissa Garden 4
Attelia Hotel 2 Miracle Hotel 5
Belconti Resort Hotel 1 MLC Water World 1
Blue Waters Hotel 2 Papillon Hotels 7
Calista Luxury 2 Park Conti 1
Club Grand Side Hotel 5 Rixos Lares 3
Cornelia Hotels 3 Rixos Premium 2
Emirhan Hotels 11 Sentido Zeynep 1
Gloria Hotels 4 Serapsu 1
Gold City Hotel 2 Sirene Belek Hotel 1
Grida Village 1 Sueno Hotels 3
Hane Hotels 4 Sueno Side 2
IC Hotels 4 Susesi Hotel 4
Iberostar Bellis 2 Süral Hotels 3
Kamelya World 3 Titanic Hotel 5
Kaya Riu Hotel 5 Turtaş 1
Kempinski Hotel 1 Wow Hotels 11
Kervansaray Hotel 2 Letoonia Golf 1
Limra Hotel 5 Limak Hotels 8
Long Beach 1 Mardan Palace 5
Lonicera Hotel 2 Maxx Royal Hotel 2

 


 

 
 
COPYRIGHTS 2008 ANTALYA FESTIVALS Antalya Tanıtım Vakfına Aittir. (Tüm Hakları Saklıdır - All Rights Reserved)  
www.antalyafestivals.org internet sitesinde yer alan her türlü etkinlik veya aktivite için bilgiler, bu konularda hizmet alınan üçüncü kişi veya kuruluşlardan temin edilmiş olup, ATAV (Antalya Tanıtım Vakfı) tarafından herhangi bir maddi menfaat temin edilmeksizin genel anlamda bilgi vermek amacıyla hazırlanmıştır. Bu etkinlik veya aktivitelerde oluşan gecikme ve iptallerde ATAV sorumlu değildir.
Antalya Kadın Müzesi