English
TANITIM | ETKİNLİKLER | FESTİVALLER | SERGİ & FUAR | SİNEMA | TİYATRO | KONSER | GÖSTERİLER | HABERLER
 
 
6.12.2021 Pazartesi  
 
  ANA SAYFA  | SPONSORLAR  | ARŞİV  | ETKİNLİK MERKEZLERİ  | LİNKLER  | İLETİŞİM   
 
 

Ekle Çıkar  
 

 
Helenistik döneme ait yeni bir antik tiyatronun varlığı keşfedildi <<< Geri Dön  
 

Antalya'nın Demre İlçesi'nde bulunan Myra antik kentindeki Roma dönemi antik tiyatrosunun altında, Helenistik döneme ait yeni bir antik tiyatronun varlığı keşfedildi.

Kültür ve Turizm Bakanlığı ile Akdeniz Üniversitesi'nce 2009 yılından bu yana, Akdeniz Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Arkeoloji Bölümü'nden Prof. Dr. Nevzat Çevik başkanlığında yürütülen Myra-Andriake kazıları kapsamında, Myra antik kentinde ilk kez Helenistik döneme ait bir yapı bulundu.

11 bin kişilik Roma dönemine ait Myra antik tiyatrosunda yapılan restorasyon ve konzervasyon çalışmaları sırasında, Roma tiyatrosunun doğu galerisinde yapılan kazılarda, aynı yerde Helenistik tiyatronun 'analemma'sı (çevre duvarı) keşfedildi. Helenistik tiyatronun, Roma dönemi tiyatrosunun yarı yüksekliğinde ve daha küçük çapta olduğu, sonraki tiyatronun altında kaldığı, ancak dönemine göre oldukça büyük olduğu belirlendi.

Prof. Dr. Nevzat Çevik, Myra antik kentinde klasik, Roma ve Bizans dönemlerine ait birçok yapı ortaya çıkarıldığını hatırlattı. Bu dönemlere göre sessiz olan Helenistik döneme ait bir yapı kalıntısının ilk kez ortaya çıktığını söyleyen Prof. Dr. Çevik, "Bu yapının ortaya çıkmasıyla, Myra antik kentinin tarihine yeni bir sayfa eklenmiş oluyor. Yazılı kaynaklardan ve kazılarda ortaya çıkan küçük bulgulara göre, Helenistik dönemde de Myra antik kentinin varlığı biliniyordu. Bu kalıntı, bu bilgileri somutlaştırdı. İlk kez bir mimari kalıntı ile belgelenmiş oldu" dedi.

Prof. Dr. Çevik, Anadolu'nun Pompeisi olarak adlandırılan Myra antik kentinin, 4 ile 10 metre arasındaki yükseklikte ve alüvyonlar altında yattığını, kazıldıkça yeni mimari yapıların ve kentin tarihine ışık tutacak yeni bulguların ortaya çıkacağını dile getirdi. Prof. Dr. Çevik, şöyle devam etti:

"Daha önce kazı ekibimiz tarafından yapılan arkeojeofizik çalışmalarda, Myra antik kentinin etrafında 2 kilometre çapında bir kentin varlığı tespit edilmişti. Yeni belgelerle kentin antik yapısının metropolisi aydınlanmaktadır. Ayrıca yeni çıkan mimari buluntu, kazı ekibini de heyecanlandırdı. Çünkü tiyatro varsa, tiyatronun etrafında yeni Helenistik dönem yapıları da var demektir."


Myra antik kenti, yılda yaklaşık 500 bin ziyaretçi ortalamasıyla, Antalya bölgesinin en çok ziyaretçi çeken ve gelir getiren ikinci ören yeri konumunda. Antik Roma tiyatrosu ve döneminin mimari şaheseri olan kaya mezarlarıyla da Türk turizminde önemli bir yere sahip.


 

 
 
COPYRIGHTS 2008 ANTALYA FESTIVALS Antalya Tanıtım Vakfına Aittir. (Tüm Hakları Saklıdır - All Rights Reserved)  
www.antalyafestivals.org internet sitesinde yer alan her türlü etkinlik veya aktivite için bilgiler, bu konularda hizmet alınan üçüncü kişi veya kuruluşlardan temin edilmiş olup, ATAV (Antalya Tanıtım Vakfı) tarafından herhangi bir maddi menfaat temin edilmeksizin genel anlamda bilgi vermek amacıyla hazırlanmıştır. Bu etkinlik veya aktivitelerde oluşan gecikme ve iptallerde ATAV sorumlu değildir.
Antalya Kadın Müzesi