English
TANITIM | ETKİNLİKLER | FESTİVALLER | SERGİ & FUAR | SİNEMA | TİYATRO | KONSER | GÖSTERİLER | HABERLER
 
 
3.12.2021 Cuma  
 
  ANA SAYFA  | SPONSORLAR  | ARŞİV  | ETKİNLİK MERKEZLERİ  | LİNKLER  | İLETİŞİM   
 
 

Ekle Çıkar  
 

 
Antalya Müzeleri <<< Geri Dön  
 

 

 

ANTALYA MÜZESİ

İletişim
Ziyaret Saatleri
Konyaaltı Cad. No:88-07050 - Antalya Tel:0242 238 56 88 / 89 www.antalyamuzesi.gov.tr
Nisan-Ekim
09:00 - 19:00
Kasım-Mart
08:00 - 17:00 Pazartesi günü kapalıdır.
 
Tarihiaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaa AçıklamaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaAaaaaaaaaaaaaa

Birinci Dünya Savaşı'nın sonunda, Antalya'nın İtalyan işgali altında bulunduğu sıralarda bazı İtalyan arkeologları, medeniyet adına olduğunu ileri sürerek, merkez ve yakın çevredeki ören yerlerinde ele geçirdikleri çeşitli arkeolojik değerleri İtalyan Konsolosluğu'na taşıma girişimlerinde bulunmuşlardı. Bu girişimleri durdurmak amacıyla, Sultani öğretmeni olan Süleyman Fikri Bey 1919'da Antalya mutasarrıflığına başvurarak,kendisini fahri Âsâr-ı Âtika memuru tayin ettirmiş ve öncelikle merkezdeki eski eserleri toplayarak Antalya Müzesi'ni kurma yoluna gitmişti.1922'de Alaeddin Camii'nde kurulan, daha sonra 1972'de bugünkü binasına taşınan Antalya Müzesi 13 teşhir salonu, çocuk bölümü ve açık hava galerilerinden oluşuyor.

Müze Anadolu'nun en eski yerleşmesi olan Alt Paleolitik Çağ'dan Roma Devri'ne kadar olan dönemi kapsayan bir koleksiyon ve Anadolu'da Osmanlı kültürünü yansıtan bir etnografya koleksiyonu sergileniyor.Sergilenen eserlerin tamamı yöreye aittir. Müzede doğa tarihi ve prehistorya koleksiyonu, tanrı ve imparator heykelleri, mezar kültlerine ait eserler, sikkeler, mozaik ve ikonalar ile etnografya eserleri görülebilir. Müze içinde kütüphane ve sergi salonları vardır. Müze 1988 yılında "Avrupa Konseyi Yılın Müzesi" ödülüne layık görülmüştür.

 

 

 
 
 ANTALYA DENİZ BİYOLOJİ MÜZESİ

 

İletişim
Ziyaret Saatleri
Selçuk Mahallesi, İskele Caddesi (eski PTT Binası), Kaleiçi Yat Limanı, Antalya Tel:0242 243 28 27 www.antalyadenizmuzesi.org.tr
Pazartesileri hariç haftanın her günü 09:00 18:00 saatleri arasında gezebilirsiniz.

 

Tarihiaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaa AçıklamaaaaaaaaaaaaaaaaaaAAaaaaaaaaaaaaaaaaAaaaaaaaaaaaaaa
Türkiye denizlerinde yaşayan yaklaşık 500 tür deniz canlısının sergilendiği Türkiye’nin ilk Deniz Biyolojisi Müzesi, Antalya Yat Limanı’nda 16 Ocak 2014 tarihinde ziyarete açılmıştır.
Dr. Elif Özgür Özbek tarafından 15 yıldır deniz biyolojisi ile ilgili çeşitli bilimsel projeler sonucunda oluşturulan koleksiyonu barındıran müzenin dekoru Sahne Tasarım Sanatçısı Ayhan Doğan tarafından batık bir korsan gemisi şeklinde canlandırılmıştır.Bilim ve sanatın bir araya gelmesiyle kurulan Antalya Deniz Biyolojisi Müzesi, Türkiye’nin denizel biyolojik zenginliklerini eğlenceli ve akılda kalıcı bir yöntemle ziyaretçilerine sunmaktadır. Deniz canlılarının ve özellikle nesli koruma altındaki türlerin yakından tanınmasını sağlayan müze ile deniz kültürünün benimsenmesi ve doğal mirasımıza sahip çıkılması amaçlanmaktadır.Türkiye’nin denizel biyolojik zenginliklerinin, balık ve balıkçılık kültürümüzün anaokulu öğrencilerinden bilim adamlarına kadar her yaş ve meslek grubuna tanıtıldığı müzede öğrencilerin bu konularda eğitimi de hedeflenmektedir. Ülkemizde sayıları kısıtlı olmakla birlikte dünyada birçok örneği bulunan deniz müzelerinde deniz canlılarının kurutulmuş, fiksatif çözeltiler içinde bozulmadan saklanmış örnekleri ile deniz memelileri gibi daha büyük cüsseli canlıların iskeletleri sergilenmektedir. Hepsi Türkiye denizlerinde yaşayan 9 tür köpekbalığı, 10 tür yassı köpekbalığı, yaklaşık 150 tür kemikli balık, süngerler, mercanlar, karides, istakoz ve yengeçler, kabuklular, ahtapot, kalamar ve sübyeler, denizyıldızları ve denizkestaneleri olmak üzere yaklaşık 500 tür deniz canlısının sergilendiği müzede nesli koruma altında olan, endemik ve Kızıldeniz kökenli deniz canlıları hakkında bilgilendirmeler yapılmaktadır.

 

 

 ANTALYA SOBA MÜZESİ

 

İletişim Ziyaret Saatleri
Balbey Mah.Demircileriçi No:11 Antalya  Tel: 0242 248 88 06 www.antalyasobamuzesi.com Pazartesileri hariç haftanın her günü 09:30 – 12:30 / 13:30 - 18:30 saatleri arasında gezebilirsiniz.

 

 

 

Tarihiaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaa AçıklamaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaAAAaaaaaaaa
Antalya kentinin tarihi sobacılar çaşısında sobanın yer aldığı şiirlerin ve yazılarında bulunduğu bu müze 2013 yılında açılmış olup;kendi alanında bir ilk olma özelliğini taşıyor.
Soba Müzesi, Antalya‘daki Sobacılar Çarşısı içinde yer alan, sadece sobaların sergilendiği değil sobanın edebiyatla da buluştuğu bir müze. Gerek farklı mimarisi, gerekse de iç tasarımıyla ziyaretçilere geçmiş anılarını hatırlatan müze, yeni nesillere de sobanın hayatımızdaki öneminin ısıtmaktan fazlası olduğunu anlatıyor.Soba Müzesi’nde çini, salamandra, döküm, şömine, gaz, ocaklık, kuzine, teneke, ve tabiî ki ördek sobalar bir de unutmadan Şair Sunay Akın’ın hediye ettiği oyuncak sobalar sergileniyor.
Duvarlarda ünlü edebiyatçılarımızın sıcacık dizeleri.
Alt katında barkovizyonda TRT’nin hazırladığı bir soba belgeseli yayınlanıyor.
 
ANTALYA OYUNCAK MÜZESİ

 

İletişim Ziyaret Saatleri
İskele Cad. No:82 Yat Limanı - Antalya Tel:0242 248 49 33 / 34 oyuncakmuzesi.antalya.bel.tr Pazartesi Hariç         Açılış Saati: 09:00 Kapanış Saati 18:00

 

Tarihiaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaa AçıklamaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaAAAaaaaaaaa
Antalya Büyükşehir Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Daire Başkanlığı tarafından Eylül 2010'da başlayan oyuncak müzesi çalışmalarına İstanbul Oyuncak Müzesi'nin sahibi yazar Sunay Akın’ın da danışman olarak katıldı. Müze, 23 Nisan 2011'de Antalya Kaleiçi'nde gerçekleştirilen törenle açıldı. Müze İstanbul ve İzmir'den sonra Türkiye'deki üçüncü oyuncak müzesi konumundadır.
Müzeye ilk girdiğinizde sizleri Nasreddin Hoca ve eşeği selamlayacak. Sonrasında yaşayacağınız vakitlere Kül Kedisi ve balkabağı arabası, Daltonlar, Red Kit, Micky Mouse, Şirinler, Keloğlan, Temel Reis gibi birçok çizgi film kahramanı dahil olacak. Çocuklarınızı oyuncak müzesine götürerek onlara harika bir hediye verebilirsiniz.Müzede 1860’lı yıllardan günümüze uzanan 3 bin oyuncak bulunuyor. Müze İstanbul’dan sonra Türkiye’nin ikinci büyük oyuncak müzesi olma özelliğini taşıyor.
 
 
 
 KOÇ ÜNİVERSİTESİ AKMED

 

İletişim Ziyaret Saatleri
Barbaros Mah Kocatepe Sokak No:25 Kaleiçi,Antalya                   Tel: 0242 243 42 74 akmed.ku.edu.tr Çarşamba günleri hariç hergün  09:00-12:00 ile 13:00- 17:00 saatleri arasında ziyarete açıktır.

 

 

 

Tarihiaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaa AçıklamaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaAAAaaaaaaaa
Koç Üniversitesi AKMED, Suna ve İnan Kıraç tarafından Eski Antalya’nın merkezi Kaleiçi’nde korunması gerekli kültür varlığı olarak tescilli iki binanın satın alınarak 1993-1995 yılları arasında gerçekleştirilen özenli bir restorasyonun ardından 18 Mayıs 1996 tarihinde ziyarete açılmıştır. 
Suna-İnan Kıraç tarafından onarılarak açılan ve iki farklı binada eserlerini sergileyen bu müzenin bir binası geleneksel Antalya evi olarak diğeri de Ortodoks kilisesi şeklindedir. Müze 19. yüzyılın ikinci yarısı Kaleiçi yaşamından kesitlerin, özel efektlerle birlikte sunulduğu değişik bir etnografya müzesi olarak düzenlenmiştir. Müze, Vehbi Koç Vakfı’na bağlı Suna – İnan Kıraç Akdeniz Medeniyetleri Araştırma Enstitüsü (AKMED) bünyesindedir.
 
 
 
ANTALYA ATATÜRK MÜZESİ

 

İletişim Ziyaret Saatleri
Işıklar Caddesi - Antalya       Tel:0242 241 15 27 www.antalyamuzesi.gov.tr Nisan-Ekim 09:00 - 19:00     Kasım-Mart 08:00 - 17:00         Pazartesi günü kapalıdır.

 

 

 

Tarihiaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaa AçıklamaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaAAAaaaaaaaa
Cumhuriyetin ilk yıllarında Valiliğe ait olan ve Antalya'yı ziyaretlerinde Atatürk'e tahsis edilmiş olan köşk, Atatürk Müzesi yapılmak ve onun anılarını yaşatmak üzere 1984 yılında Kültür Bakanlığı'na tahsis edilmiştir. Şehrin yeni imar planı uygulaması sırasında cadde de kaldığı için ve yıkılan binanın aynısı Kepez elektrik Şirketi tarafından biraz geri çekilerek yeniden yaptırılmıştır.

Dikdörtgen planlı, iki katlı, iki cepheli, üzeri kiremit örtülü kırma çatılı taş-tuğla duvarlı olan bina 1986 yılından beri Atatürk Evi ve Müzesi olarak hizmet vermektedir. onarılmış, Atatürk Müzesi olarak 1986 yılında ziyarete açılmıştır.Müzede alt katta; Atatürk'ün Antalya'ya gelişleri ile ilgili gazete kupürleri ve resimlerin yer aldığı resim sergisi, Atatürk ve Antalya isimli Atatürk'ün Antalya'yı ziyaretlerini konu alan belgeselin izlenebileceği Barkovizyon odası, büro ile girişteki holde yemek odası yer almaktadır.Üst katta ise; yatak odası, iki adet çalışma odası ile Türkiye Cumhuriyeti'nin kuruluşundan günümüze kadar basılan madeni ve kağıt paralar ile pullar ve hatıra paraların sergilendiği ayrı bir bölüm daha yer almaktadır.Anıtkabir komutanlığından getirilen Atatürk'ün şahsi eşyalarının sergilendiği Müze Odası Müze'nin en önemli bölümlerindendir.

 
 
 
ANTALYA KENT MÜZESİ
 
İletişim Ziyaret Saatleri
Karaalioğlu Parkı - Antalya Tel:0242 247 31 36
www.antalyakentmuzesi.org
Pazar Hariç                               Açılış Saati 09:00                 Kapanış Saati 18:00
Tarihiaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaa AçıklamaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaAAAaaaaaaaa
Geçmişte ve özellikle günümüzde Antalya’da yaşanan hızlı değişmelerin kavranması ve bu değişimlere cevap veren bir Antalyalılık bilincinin geliştirilmesinde değişik yaştan, cinsiyetten ve toplumsal, etnik, dinsel, kültürel kökenden kişilere yardımcı olmayı amaçlayan müze kent müzelerinin yaygınlaşmasıyla hayata geçmiş bir projedir.

Bu müzede Atatürk’ün özel eşyaları ile Atatürk pulları, para koleksiyonları ayrıca Atatürk'ün Antalya'ya geldiği dönemde yerel basının çıkarttığı gazetelerin ana sayfaları sergilenmektedir

 
 
 
 
ALANYA ARKEOLOJİ MÜZESİ 
 
İletişim Ziyaret Saatleri          
Saray Mah. Hilmi Bağcı Caddesi Alanya, Antalya                               Tel: 0242 513 12 28 alanyamuzesi@kultur.gov.tr

Nisan-Ekim 08:00 - 19:00  Kasım-Mart 08:00- 17:00 Tatil günü yoktur.              

 

 
Tarihiaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaa AçıklamaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaAAAaaaaaaaa
Arkeolojik ve etnoğrafik eserlerin korunmasına ve sergilenmesine yönelik olarak 1967 yılında iki seksiyon halinde ziyarete açılmıştır. Bölgedeki antik kentlerde bulunan eserlerin artması ve depolanması, zaman içinde bir müze açma gerekliliğini doğurmuş ve bugünkü Arkeoloji Müzesi açılmıştır. 

Müze, Ankara bulunan Anadolu Medeniyetleri Müzesi'nden getirilen Tunç Çağı, Urartu, Frig ve Lidya dönemine ait eserlerle 1967 yılında açılmıştır. Daha sonra, bölgedeki kazı çalışmalarından çıkan eserlerle müze genişlemiş ve zenginleşmiştir.Alanya çevresinde bulunan ve İ.Ö. 625 yılına tarihlenen Fenike dilindeki yazıt da bölgede bulunan en erken eser olarak müzemizde sergilenmektedir. Bunların yanı sıra Helenistik, Roma ve Bizans dönemine ait, bronz, mermer, pişmiş toprak, cam ve mozaik buluntular ile Karamanlıca dilindeki iki adet yazıt ve arkaik, (İ.Ö.7-5yy)Klasik, Helenistik, Roma, Bizans, Selçuklu, Osmanlı ve Cumhuriyet Dönemlerine ait sikkeler de yine Arkeoloji seksiyonunda ayrı bir bölüm halinde yer almaktadır. Büyük salonun doğusunda bulunan açık alan, kapalı bir salon şekline dönüştürülmüş ve bir kapı ile Arkeoloji salonundan geçiş sağlanmıştır. Herakles heykeli ile Hylas mozaiğinin sergilendiği bu mekanda Herakles heykelinin bulunuş öyküsü ve mitolojideki yeri resimlerle anlatılmaktadır. Etnoğrafya seksiyonunda ise Türk İslam eserleri ve dönemin ilköğretim müdürlüğünden devredilen eserler ile Alanya çevresinden derlenen ve bölgenin etnoğrafik özelliklerini yansıtan, giysiler, işleme örnekleri, silahlar, günlük kullanım kapları, takılar, el yazmaları ve yazı takımları gibi objeler ile bir Alanya evine ait günlük oda bölümü oluşturularak sergilenmektedir. Ayrıca müze bahçesinde de Roma, Bizans ve İslami dönemlere ait taş eserler (mezar taşları ve yazıtlar) mozaik ve Anadolu’da tarım sergisi vardır.

 
 
 
 
ALANYA ATATÜRK EVİ MÜZESİ 
 
İletişim Ziyaret Saatleri    
Şekerhane Mahallesi Rektör Sipahioğlu Alanya, Antalya                                 Tel:0242 513 32 54 alanyaataturkevi@kultur.gov.tr

Hafta içi hergün Açılış Saati: 08:30 Kapanış Saati: 17:30          

 

 
Tarihiaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaa AçıklamaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaAAAaaaaaaaa
İkinci meşrutiyet döneminde yapıldığı tahmin edilen binanın yapım tarihi kesin olarak bilinmemektedir. Atatürk Evi ve Müzesi yapısal olarak 19. yüzyıl Alanya mimarisinin güzel bir örneğidir. 600 m² bir bahçe içerisinde üç katlı bir evdir. 1880 ve 1885 yılları arasında inşa edildiği tahmin edilen evin her iki yandaki tüm odaların bir sofaya açılır.

Mustafa Kemal Atatürk'ün 18 Şubat 1935'te Alanya'ya yaptığı ziyaret sırasında bir süre kaldığı evdir. Ev, sahibi Tevfik Azakoğlu tarafından Kültür Bakanlığı'na bağışlanarak 1987 yılında müze haline getirilmiştir.19. yüzyıl Türk mimarisinin özelliklerini yansıtan bahçe içinde üç katlı binanın giriş katında Atatürk'ün kişisel eşyaları, fotoğraflar, Atatürk'ün Alanyalılara gönderdiği telgraf ve diğer tarihi belgeler sergilenmektedir. Üst katın odaları ise geleneksel bir Alanya evinin etnografik eşyalarıyla donatılmıştır.

 

ALANYA KIZILKULE ETNOGRAFYA MÜZESİ  
 
İletişim Ziyaret Saatleri
Kızılkule - Alanya, Antalya                                  Tel: 0242 5133255   alanyakizilkule@kultur.gov.tr

..........................

 
 
Tarihiaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaa AçıklamaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaAAAaaaaaaaa
Alanya İlçe Merkezindedir. Anadolu da en iyi koruna gelmiş Ortaçağ Kalesi olan Alanya Kalesinin liman bölgesindedir.Anıtsal yapı niteliğinde olup, üzerindeki kitabesine göre 1226 yılında Selçuklu Sultanı Alaeddin Keykubat tarafından yaptırılmıştır

1951-1953 yıllarında onarıldıktan sonra 1979'da yapının giriş katında Alanya yöresine özgü, halı, kilim, giysi, mutfak gereçleri, silahlar, tartı aletleri, aydınlatma aletleri, dokuma tezgâhı ve yörük kültürünü yansıtan çadır gibi etnografik nitelikte eserler sergilenerek, yapıya etnografya müzesi işlevi kazandırılmıştır.

 
ALANYA İÇKALE MÜZESİ 
 
İletişim Ziyaret Saatleri           
İçkale - Alanya, Antalya               Tel: 0242 247 76 60 antalya@kulturturizm.gov.tr

Nisan-Ekim 08:00 - 19:30 Kasım-Mart 08:00 -17:00     Tatil günü yoktur.      

 

 
Tarihiaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaa AçıklamaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaAAAaaaaaaaa
Denizden ve karadan zor ulaşabilirliği nedeniyle tarih boyunca devamlı yerleşime uğramış olan Alanya Kalesi; Anadolu’yu süsleyen yüzlerce kaleden bugün ayakta kalabilmiş, en iyi korunmuş olanlarından birisidir.

Mustafa Kemal Atatürk'ün 18 Şubat 1935'te Alanya'ya yaptığı ziyaret sırasında bir süre kaldığı evdir. Ev, sahibi Tevfik Azakoğlu tarafından Kültür Bakanlığı'na bağışlanarak 1987 yılında müze haline getirilmiştir.19. yüzyıl Türk mimarisinin özelliklerini yansıtan bahçe içinde üç katlı binanın giriş katında Atatürk'ün kişisel eşyaları, fotoğraflar, Atatürk'ün Alanyalılara gönderdiği telgraf ve diğer tarihi belgeler sergilenmektedir. Üst katın odaları ise geleneksel bir Alanya evinin etnografik eşyalarıyla donatılmıştır.

 
 
 
AZİZ ST NİKOLAOS ANIT MÜZESİ 
 
 
İletişim Ziyaret Saatleri           

Noel Baba Kilisesi Demre,Antalya                       Tel :0242 2385688-89

Nisan-Ekim 08:00 - 19:00   Kasım-Mart 08:00 -17:00        Tatil günü yoktur.      

 

Tarihiaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaa AçıklamaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaAAAaaaaaaaa
Bütün dünyada Noel Baba olarak tanınan Aziz Nicholaos, Türkiye’nin Akdeniz kıyılarında önemli bir Lykia kenti olan Patara’da doğmuştur

Müzede Tüm dunyada Santa Klaus olarak bilinen Noel Baba'nın yani Aziz Nicholaos'ın piskoposluk yaptığı kilisede o dönemden kalma eserler sergilenmektedir.Noel Baba'nın mezar kilisesi

Bütün dünyada Noel Baba olarak tanınan Aziz Nikolas, Türkiye'nin Akdeniz kıyılarında önemli bir Lykia kenti olan Patara'da doğdu ve Myra'da yaşayıp gömüldü. Noel Baba'nın hikâyesi şöyle: MS 300 yılı civarında, Patara refah içindeyken, kentte yaşayan zengin buğday tüccarının bir oğlu olur ve ona Nikolas adı verilir. Doğduğunda göğün bir hediyesi, ana-babasının dualarının ve sundukları adakların bir meyvesi, fakirlerin bir kurtarıcısı olarak dünyaya geldiğine işaret edilmiştir.

Denizcilerin ve öğrencilerin de koruyucusu olduğuna inanılan Aziz Nikolas'ın 6 Aralık 343'te 65 yaşında iken öldüğü sanılmaktadır. Myra'lılar onun adına bir kilise inşa ederek içindeki lahitte onu sonsuz uykusuna bırakmışlardır. Nişler içinde yer alan lahitlerden birinci niş içindeki akanthus yapraklarıyla süslü Roma Devri lahdinin Noel Baba'ya ait olduğu kabul edilir. Hatta Noel Baba'nın lahdi üzerindeki balık pulu deseninin, denizcilerin de azizi olmasından kaynaklandığı düşünülür.

Haçlı Seferleri sırasında 20 Nisan 1087'de Bari'den gelen tüccarlar Aziz Nikolas'ın kemiklerini çalıp Bari'ye götürdü ve yaptıkları bazilikaya gömdüler. Onun olduğu sanılan geride kalmış bir kısım kemik ise bugün Antalya Müzesi'nde muhafaza ediliyor. Aziz (St.) Nikolaos Anıt Müzesi her yıl dünyanın dört bir tarafından gelen çok sayıda ziyaretçiyi ağırlıyor.

 
 
 
 
SİDE MÜZESİ 
 
 
İletişim Ziyaret Saatleri           

Side Antik Kenti, Side, Manavgat, Antalya             Tel:0242 7531006 

Nisan-Ekim 08:00 - 19:00       Kasım-Mart 08:00 -17:00               Pazartesi günleri kapalıdır.  

 

Tarihiaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaa AçıklamaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaAAAaaaaaaaa
M.S 5-6.yüzyıldan kalma antik agoranın hamamı 1960/61 yıllarında restore edilerek müze haline getirilmiştir.

Müzede helenistik dönem ve Roma İmparatorluğu dönemine ait eserler sergilenmektedir.Müzede Hellenistik, Roma ve Bizans devirlerine tarihlenen silah kabartmaları, yazıtlar, Eski Yunan orijinallerinin kopyası olan Roma devri heykelleri, torsolar, lahitler, portreler, ostotekler, amforalar, sunaklar, mezar stelleri, sütun başlıkları ve sütun kaideleri sergileniyor.

Side Müzesi, Side antik kentinin Roma Devri'ne tarihlenen agorasının karşısındaki 5.–6. yüzyıldan kalma antik agoranın hamamında faaliyet gösteriyor. Müzede sergilenen eserlerin büyük bir bölümü, 1947–1967 arasında Prof. Dr. Arif Müfid Mansel tarafından Side antik kentinde yapılan kazılarda çıkarılan buluntulardan oluşuyor.

 
 
LİKYA UYGARLIKLARI MÜZESİ 
 
 
İletişim Ziyaret Saatleri           

Büyükkum Mah. Kumdağı Cad. No:2 Demre               Tel:0242 871 6001

Pazartesi günü de dahil olmak üzere tüm hafta boyunca (dini bayramların 1.günü 13:30'dan itibaren) ziyarete açıktır.

 

Tarihiaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaa AçıklamaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaAAAaaaaaaaa
Myra antik kentinin liman şehri olan Andriake’de, Roma Dönemine ait Granarium (tahıl deposu) yapısı “Likya Uygarlıkları Müzesi” adı altında düzenlenerek ziyarete açılmıştır. 

2.400 m2 kapalı inşaat alanına ve 1.700 m2 teşhir alanına sahip olan Granarium (tahıl depoları) ve Plakoma (ticaret agora) yapılarının müze olarak düzenlenmesi için 2012 yılı Eylül ayında çalışmalara başlanılmıştır. 15 milyon TL’ye mal olan "Likya Uygarlıkları Müzesi", ülkemizde Likya Uygarlıklarını konu alan ilk müze olması bakımından önem taşımaktadır. Müze sergileme senaryosu yapının orijinal işlevine uygun olarak daha çok canlandırmalar ve interaktif sunularla verilmektedir. Hazırlanan senaryo kapsamında sergilemenin yapının işlevine bağlı olarak dış mekândan başlatılması da yine ülkemizde ilk kez yapılan bir uygulama olup bu tema, dış mekânda yapılacak antik liman ve antik gemi ile desteklenmektedir. Ziyaretçi müzeye girmeden önce tahıl deposuna yük getiren gemiyi, limana yük boşaltılmasını, limanın gürültüsünü, antik döneme ait objelerin kullanıldığı sahne kompozisyonlarıyla izleyebilecektir.

 

   

EVRENSEKİ ETNOGRAFYA MÜZESİ VE KÜLTÜR EVİ
 
 
İletişim Ziyaret Saatleri           

Evrenseki 07600 Manavgat                     Tel: 0242 747 6607                

Pazartesi günü de dahil olmak üzere tüm hafta boyunca 09:00-12:00- 13:00- 18:00 ziyarete açıktır.

 

Tarihiaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaa AçıklamaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaAAAaaaaaaaa
Evrenseki Kültür Evi'nde bulunan yöresel eşyalar Teke yöresinin 300 yıllık yörük Türkmen hayatına ışık tutuyor.Bu müze Türklerin göçebelikten yerleşik hayata geçişini en iyi anlatan müzedir.

Müzede Teke yöresi anlatan 2 bin yöresel eşyanın bulunmaktadır.Sergide tarihi Evrenseki evleri, eşyaları, asırlık zeytin, susam sıkma, at yardımıyla zeytin sıkma taşı, küp, karakovanlar, yayık ayranı tahtası ve Evrenseki evlerinde misafir ağırlama odalarında bulunan eşyaları sergileniyor.Müze Orak, Kantar, Ahşap Kaşık ve el yapımı halılar gibi geleneksel ekipmanlara da sahiptir.Türkiye'de ilk defa bölgede yaşayan tahtacıların ağaç kesme anı sergide canlandırılmıştır.Evrenseki Kültür Evi'nde üç sergi alanı vardır. Ana binada da Evrenseki Etnografya Müzesi var. Etnografya Müzesi'nde tabancalar, farklı türde bıçaklar, eski tip botlar (Kapşonlu), müzik aletleri ve Türk Göçebe Kültürü ile ilgili çok şaşırtıcı ekipmanlar vardır. Ayrıca, Evrenseki Kültür Evi her türlü kültürel ekipmanı sağlıyor. Evrenseki Kültür Evi, Evrenseki'deki yerel kültür hakkında bilgi veriyor. Kadim Evrenseki Evi modelini görebilirsiniz. Ayrıca müzedeki tüm ekipmanlar yöre halkı tarafından bağış yapılmıştır. 

 

 

 

 


 

 
 
COPYRIGHTS 2008 ANTALYA FESTIVALS Antalya Tanıtım Vakfına Aittir. (Tüm Hakları Saklıdır - All Rights Reserved)  
www.antalyafestivals.org internet sitesinde yer alan her türlü etkinlik veya aktivite için bilgiler, bu konularda hizmet alınan üçüncü kişi veya kuruluşlardan temin edilmiş olup, ATAV (Antalya Tanıtım Vakfı) tarafından herhangi bir maddi menfaat temin edilmeksizin genel anlamda bilgi vermek amacıyla hazırlanmıştır. Bu etkinlik veya aktivitelerde oluşan gecikme ve iptallerde ATAV sorumlu değildir.
Antalya Kadın Müzesi