English
TANITIM | ETKİNLİKLER | FESTİVALLER | SERGİ & FUAR | SİNEMA | TİYATRO | KONSER | GÖSTERİLER | HABERLER
 
 
6.12.2021 Pazartesi  
 
  ANA SAYFA  | SPONSORLAR  | ARŞİV  | ETKİNLİK MERKEZLERİ  | LİNKLER  | İLETİŞİM   
 
 

Ekle Çıkar  
 

 
Nizamettin Şen: IMEX´te kongrecilerinin Antalya´da buluşma sevinci <<< Geri Dön  
 

 

Türkiye bu yıl 46 katılımcı ve 400 metre karelik bir alanla Frankfurt IMEX fuarında en büyük standa sahip olarak boy gösteriyor. Dünya kongrecileri, IMEX´te Antalya´da buluşma sevincini yaşıyor.

Incentive seyahatleri, toplantı ve event konusundaki küresel fuar IMEX, bu yıl 20 ile 22 Mayıs arasında Almanya´nın Frankfurt kentinde kapılarını açıyor.

Türkiye Cumhuriyeti Kültür ve Turizm Bakanlığı´nın Frankfurt Müşaviri Osman Şahin´in tourexpi´ye verdiği bilgilere göre, bu yıl Frankfurt IMEX fuarında Türkiye´den gelen toplam 46 katılımcı 400 metre karelik bir stantta profesyonelleri davet ediyor.

Verilen bilgilere göre hem Antalya, Izmir ve Istanbul gibi önemli tatil merkezlerinde faaliyet gösteren otellerin temsilcileri, hem de Antalya´da 2015 yılında yapılması planlanan "Flower Export" adlı çiçek ihraçatı fuarı´nın sözcüleri ilgililere bilgi verecek. Bunun yanısıra Türkiye´nin kültürel ve turistik yanlarını tanıtacak ve ülkenin çeşitli kongre ve toplantı olanakları hakkında bilgi verecek İCKB yetkilileri de boy göstermekte.

"1 Kasım ve 5 Kasım arasında Dünya Kongre Organizatörlerinin Birliği ICCA´nın Genel Kurulu Antalya´da yapılacak, Antalya Belek´te, Susesi ve Cornelia Diamond Otelleri´nde. Bu açıdan Türkiye´de ve özellikle Antalya´da bir ilki gerçekleştiriyoruz. Bu kongreyi üç yıl önce kazandık. Karşımızda gerçekten çok güçlü rakipler vardı, bu güçlü rakiplerin içinde gerçekten Amerika´da özellikle sağlık turizminde ön sıralara çıkan ve kongre turizminde ve sağlık turizminde ağırlık olarak düşünülen Houston bizim rakibimizdi, ve onun karşısında bunu kazanmış olduk.

 

Bu tabii ki bizi bir hayli zorladı, ama ümidimizi hiç bir zaman kaybetmedik ve üç yıldır bunun üzerinde çalışıyoruz. Bütün hazırlıkları bitirdik, kongrenin bütün detayları ile ilgili yapmış olduğumuz hazırlıklar da geçen hafta ICCA´nın yetkilileri tarafından yerinde izlendi, görüldü. Bu kongrenin bir başka özelliği de ilk defa bu kongrede ICCA, all inclusive kongre denilecek – bunun yeni bir trend olacağını düşünüyoruz kongre turizminde çünkü Antalya´nın en güçlü olduğu yanlarından birisi de bu – bunu öne çıkartıyoruz.

Bir başka beklediğimiz önemli bir gelişme de bugüne kadar ICCA´nın tarihinde en büyük katılımının olduğunu beklediğimiz bir kongre olacak.

Bizden yana görülüyor herşey, çünkü en son genelkurul Şanghay´daydı ve buradan da bizden sonra Arjantin´e gidecek ve Avrupa´daki kongre olarak da Antalya olacak. Tabii, bizim ulaşım konusunda bir takım sıkıntılarımız var ama Antalya olarak direk uçak bağlantılarının çok az olması, ve Türk Havayolları´nın bu konuda çok büyük bir özveriyi gösteriyor ve kongrenin sponsoru olarak yer alıyor, İstanbul bağlantılı uçuşlar gerçekleştırecek. Dolayısıyla da katılımın çok yüksek ve verimli olacağını düşünüyoruz. Bizim beklediğimiz 1250 – 1500 arasında bir delegasyon, ve onların da yanlarında gelecek olan misafirleri de var. Kongreyi en iyi şekilde yapmayı düşünüyoruz ve Antalya´nın bütün varlarını ortaya koymaya çalışıyoruz. Antalya´nın en büyük handikaplarından bir tanesi de bildiğiniz gibi Antalya´nın merkezinde kongre merkezlerinin olmayışı ve kongre turizminin Antalya´da hep otellere bağlı bir şekilde yapılması. Oysa ki bizim gibi bir destinasyonda hemen hemen her bölgede birer kongre merkezinin olması çok büyük avantaj sağlar. Bizim zaten hedeflerimizin bir tanesi de Kemer´e, Belek´e, Side´ye ve Antalya Merkezi´ne de, hatta Alanya´ya kongre merkezlerinin yapılması ve bağımsız kongre merkezlerinin bir çatı altında, daha doğrusu bir kongre bürosunun catısının altında toplanabilmesidir.

Dünya´daki yapılanma da zaten kongre büroları üzerinden yürütülüyor. Kongre bürolarının bir destinasyonun olmazsa olmazı kongre turizminin içinde. Çünkü onların bağımsız yapısı, ve kar amacı gütmemeleri bu konudaki en büyük çazibesini oluşturuyor, güven oluşturuyor. Kongre büroları bir kongre destinasyonunun örgütlenmesi için artık bir dünya standardıdır. O açıdan da Antalya Kongre Bürosu´nun bunca yıl bu kadar çaba zarfetmesi her ne kadar Antalya´da turizmciler tarafından çok benimsenmezse bile, ama dünya örgütlenmesinde kongre bürolarının önemi yavaş yavaş Antalya´da da kavranmaya başlandı.

Bu arada Antalya Ticaret Odası, özverili ve bilinçli destek vermesini de anmam gerekiyor. Antalya Kongre Bürosu Türkiye´de kurulmuş en eski kongre bürosu, ama ne yazık ki kitle turizminden Antalya kongre turizmine çok fazla bir bakış açısı geliştiremedi. Bunun en büyük nedenlerinden bir tanesi de Antalya´ya direkt uçak seferlerinin olmaması. Bu büyük handikap umuyoruz ki ICCA kongresinden sonra Türk Havayolları´nın da durumu değişecektir."


 

 
 
COPYRIGHTS 2008 ANTALYA FESTIVALS Antalya Tanıtım Vakfına Aittir. (Tüm Hakları Saklıdır - All Rights Reserved)  
www.antalyafestivals.org internet sitesinde yer alan her türlü etkinlik veya aktivite için bilgiler, bu konularda hizmet alınan üçüncü kişi veya kuruluşlardan temin edilmiş olup, ATAV (Antalya Tanıtım Vakfı) tarafından herhangi bir maddi menfaat temin edilmeksizin genel anlamda bilgi vermek amacıyla hazırlanmıştır. Bu etkinlik veya aktivitelerde oluşan gecikme ve iptallerde ATAV sorumlu değildir.
Antalya Kadın Müzesi