English
TANITIM | ETKİNLİKLER | FESTİVALLER | SERGİ & FUAR | SİNEMA | TİYATRO | KONSER | GÖSTERİLER | HABERLER
 
 
6.12.2021 Pazartesi  
 
  ANA SAYFA  | SPONSORLAR  | ARŞİV  | ETKİNLİK MERKEZLERİ  | LİNKLER  | İLETİŞİM   
 
 

Ekle Çıkar  
 

 
BAKA İLE İLK İNTERAKTİF DOĞA MÜZESİ ANTALYA'DA AÇILACAK <<< Geri Dön  
 

Batı Akdeniz Kalkınma Ajansı’nın (BAKA) desteğiyle 'etkileşimli zemin projeksiyonu, doğal yaşam canlandırması, etkileşimli kitap, dijital gezi, ağaçlar ile kuşlarla ilgili dokunmatik bilgi sistemleri' gibi donanımlarıyla Türkiye'nin ilk İnteraktif Doğa Müzesi Antalya'da açılacak.

Antalya ve çevresinin doğa turizmi için çok zengin fauna ve florasının tanıtılacağı doğa müzesi projesini Orman ve Su İşleri Bakanlığı Doğa Koruma Milli Parklar 6. Bölge Müdürlüğü Termessos Milli Parkı’nda uygulayacak. İnteraktif doğa müzesinde; Antalya ve yöresinde belirlenen 123 familya, 642 cins, bin 916 tür, 2 bin 78 takson sergilenirken, sanal interaktif tekniklerle bölgede yetişen bitki ve hayvanlar yaşam ortamlarında tanıtılacak.

Projede en önemli hedefler ise; Antalya ve çevresinin doğa tabanlı turizmde marka olması ile aynı zamanda doğa eğitim merkezi de olacak müzenin ekosistem konusunda bilinçli toplum oluşmasına önemli katkı sağlaması. BAKA'nın alternatif turizm faaliyetleri ile turizm ürünlerinin çeşitlendirilmesi ve sezonun 12 aya yayılması ile çevreye duyarlı turizm faaliyetlerinin teşvik edilmesi amacıyla çıktığı 2014 Yılı Alternatif Turizmin Geliştirilmesi Mali Destek Programı, Türkiye'nin ilk interaktif doğa müzesinin kurulmasını sağlayacak. Merkezi olan Burdur ile Antalya ve Isparta illerinde faaliyet gösteren Orman ve Su isleri Bakanlığı 6. Bölge Müdürlüğü’nün projesi BAKA’dan destek almaya hak kazandı.

Projede, Antalya ile çevresinin sahip olduğu çok zengin flora ve fauna örneklerinin saklanıp sergilenerek tanıtılacağı müze oluşturulacağını anlatan Adnan Yılmaztürk,''Antalya, Isparta, Burdur illeri bir coğrafi bölgede yer almaktadır. Ekosistem açısından bir bütünlük arz etmektedir. Bitki ve hayvan toplulukları faunasal ve floristik açıdan benzerlik ve birbirinin devamı şeklindedir. Bölgenin bitki ve hayvanlarını endemik türlerini nadir ve nesli tehlike de olan türlerin tanıtıldığı sergilendiği bir müze gibi yapı yoktu. Projemizle sanal interaktif müze tekniklerinin de kullanıldığı bölgede yetişen bitki ve hayvanların yaşam ortamlarıyla birlikte sergilendiği tanıtıldığı bir doğa müzesi yapılacak. Biyolojik çeşitlilik ve doğal zenginler Antalya ve yöresinde alternatif doğa tabanlı turizmin gelişmesi için kullanılarak Antalya’nın doğa tabanlı turizmde de marka oluşturması için çalışılacak'' dedi.

Antalya'nın doğal değerlerini turizme taşıyacak projenin tamamen çevreye duyarlı doğa, bitki, hayvan ekolojik denge bilincini geliştirmeyi hedeflediğini vurgulayan Adnan Yılmaztürk, sözlerine şöyle devam etti:''Çevreye duyarlı turizm faaliyetinin teşvik edilmesi önceliklerini kapsamaktadır. Bu projeyle geliştirilen doğa müzesi çok geniş yaş grubu ve çok değişik meslek ve eğitim düzeyindeki insan kitlesine hitap edecek, biyolojik çeşitlilik ile doğa ve doğa koruma bilincini de verecektir. Müzede sergilenecek bitkiler ve hayvanlarla ilgili yazılı ve görsel yayınlar gelen ziyaretçilere Antalya ve yöresinin doğası hakkında bilgilenmesine farkındalık oluşturulmasına da katkı sağlayacaktır.Doğa müzesi aynı zamanda her yaşta eğitim çağındaki öğrenciler için aynı zamanda doğa eğitim merkezi görevini de görecektir. Özellikle son zamanlarda başta turizm, madencilik, bilinçsiz plansız yapılaşmanın bitki, hayvan ekosistem üzerine olumsuz etkilerini bu doğa müzesinde öğrenerek bilinçli bir toplum oluşmasına önemli katkı sağlayacaktır. Antalya ve yöresinde tespit edilen 123 familya, 642 cins, bin 916 tür, 2 bin 78 taksonun yapılacak bir müzede sergilenmesinin Antalya iline ve turizme sayısız katkı sağlayacağı aşikardır. BAKA’ya destekleri için tekrar teşekkür ediyoruz.”

Projede Termessos Milli Parkı’nda hayata geçirilecek olan Doğa Müzesi, etkileşimli zemin projeksiyonu, doğal yaşam canlandırması, etkileşimli kitap, dijital gezi ekranı, dokunmatik ağaçların biyolojik bilgi sistemi, dokunmatik kuşlar fauna bilgi sistemi, sayısal kütüphane database sistemi, sunum sistemi, tek yüzlü ve iki yüzlü diorama standları ile donatılacak interaktif modern işlevsel hale getirilen ilk örnek olacak. En son teknoloji ile en son yazılım sistemlerinin kullanılacağı müze, bölgeden toplanacak örneklerin saklanabileceği bir ortam olurken, yurtdışındaki müze ve koleksiyonculara ülkemizden canlı örneklerinin taşınmasının da önüne geçecek.

 

 

www.turizmgazetesi.com


 

 
 
COPYRIGHTS 2008 ANTALYA FESTIVALS Antalya Tanıtım Vakfına Aittir. (Tüm Hakları Saklıdır - All Rights Reserved)  
www.antalyafestivals.org internet sitesinde yer alan her türlü etkinlik veya aktivite için bilgiler, bu konularda hizmet alınan üçüncü kişi veya kuruluşlardan temin edilmiş olup, ATAV (Antalya Tanıtım Vakfı) tarafından herhangi bir maddi menfaat temin edilmeksizin genel anlamda bilgi vermek amacıyla hazırlanmıştır. Bu etkinlik veya aktivitelerde oluşan gecikme ve iptallerde ATAV sorumlu değildir.
Antalya Kadın Müzesi