English
TANITIM | ETKİNLİKLER | FESTİVALLER | SERGİ & FUAR | SİNEMA | TİYATRO | KONSER | GÖSTERİLER | HABERLER
 
 
29.05.2022 Pazar  
 
  ANA SAYFA  | SPONSORLAR  | ARŞİV  | ETKİNLİK MERKEZLERİ  | LİNKLER  | İLETİŞİM   
 
 

Ekle Çıkar  
 

 
Antalya’nın yeni yıldızı: ŞAKAYIK <<< Geri Dön  
 

EXPO 2016 Genel Sekreteri Selami Gülay ile EXPO 2016 projesi kapsamında yapılan çalışmaları, projenin çiçekçilik ve turizm alanında şehre kazandıracaklarını ve çevre bilincine katkılarını konuştuk.


EXPO 2016 çalışmaları hızla devam ediyor, fakat Antalya’da birçok kişi EXPO’yu hala bilmiyor. EXPO’yu kente tanıtan çalışmalara başladınız mı?

10 Kasım 2012’de bizim kanunumuz çıktı, 2013 başlarında ise ajansın faaliyetlerine başlandı. O zamandan beri çalışma halindeyiz, bu çalışmaların içinde tanıtım da var. EXPO çok alanlı bir iş; bir yandan sahayı hazırlayacaksınız, bir yandan tanıtımı var, bir yandan diplomasi tarafı var... Biz bunları yaparken öncelikli olarak tanıtımı ele aldık, tanıtımla ilgili yoğun bir kampanya yürütüyoruz. Geçen yıldan beri şehirdeki tüm etkinliklerde yer almaya çalıştık, şehirdeki algıyı, insanların bu konuyu bilmesini sağlamak için çeşitli kuruluşlara ziyaretlerde bulunduk. Bunlar kamu kuruluşlarıydı, sivil toplum kuruluşlarıydı, belediyelerdi, spor kulüpleriydi, turizm sektörü ve botanik sektörüydü. 
Şehirdeki tüm katmanların, bu konuyu bilmesi gereken ve duyarlılık göstermesi gereken insanlardan başlayarak bir tanıtım yapıyoruz. Onunla da kalmıyoruz, Çiçek Festivali’nin 10.Yılı’nı EXPO’ya dönüştürüp şehirdeki algıyı biraz daha yukarı çekmeye çalıştık. Yine 50. Cumhurbaşkanlığı Bisiklet Turu’nun ilk etabı olan Alanya - Kemer etabını EXPO etabına çevirdik. Hisarçandır’daki şakayık alanının lansmanını yapıp oraya gazetecilerin, tv’lerin ilgisini çektik. 
Tüm kaymakamlıklara ve belediyelere gidip oradaki çalışanlardan başlayıp EXPO’yu anlatmaya çalışıyoruz. Antalya’da yaşayan 2 milyon insana ulaşamayabiliriz belki ama Antalya Havalimanı’nda 20- 25 ekranda sürekli EXPO filmi dönüyor. Antalya’daki beş yıldızlı tüm otellerin infolarında EXPO filmi dönüyor. Bir kısım insanın haberi olmayabilir ama önümüzde iki yıllık bir süreç var. Bir de bunu ajans marifetiyle yapmaya başlamadık, şu an kendi imkanlarımızla yaptığımız işler bunlar ama küçümsenecek işler değil. Bu işe başladığımız günlerde EXPO denince “EXPO Centre”yi anlayan insanlar bugün artık EXPO 2016 projesini biliyor. 
Bizde söyle bir anlayış var, insanlar 2, 3 yıl sonra olacak bir projeye şimdiden ilgi gösteremeyebiliyorlar. Onlar için belki 2015’in sonu 2016’nın başı artık EXPO ile haşır neşir hale gelinecek bir zamandır, öyle tahmin ediyorum. 


EXPO 2016 gönüllüleriniz de var, kimler bu gönüllüler?

Yaklaşık 3 bin kayıtlı gönüllümüz var. Bunların içinde yabancı olup Antalya’da yaşayanlar da var, emekliler, üniversite gençleri de var, ortaokul lise öğrencileri de var… Bu gönüllülerin 310’una eğitim verdik, organize hareket, birlikte hareket gibi alanlarda eğitimler verildi. Gönüllüler çeşitli aktivitelere katılıyorlar, vatandaşla iletişime giçiyorlar. Bu daha da büyüyecektir, gönüllü sayısı 2016’da ciddi bir rakama ulaşır. 


EXPO Antalya’ya ve Antalya halkına ne kazandıracak? 

Bizim projemiz, Aksu’yu geçince karayolu kenarında bin 100 dönümlük bir alanda, projeyi bu alanda gerçekleştirmeyi hayal ediyoruz. Projede, EXPO’nun olmazsa olması olarak 20, 25 bin civarında ağaç dikimi ile yapılacak bir EXPO alanı yapıyoruz. Temamız ‘Çiçek ve Çocuk’ olduğu için 7 bin metrekareden büyük bir Çocuk Adası var, burası çocukları eğlendirip eğitecek, doğa ile haşır neşir edecek, unutulmaya yüz tutmuş oyunları masalları yaşatacak, çocukların bitkilerin yaşam serüvenini göreceği laboratuar alanları olacak. Birisi 6 bin kişi kapasiteli, birisi 500 kişi kapasiteli 2 anfi tiyatro olacak. Çeşitli etkinliklerin sergileneceği alanlar, EXPO’nun olmazsa olması EXPO Kulesi, Tarım ve Çevre Müzesi, 9500 kişi kapasiteli ana gövdesi 5000 kişilik Kongre Merkezi, 110 bin dönümlük bir alanda ülke bahçeleri olacak. Alışveriş alanlarında, Türkiye’nin yedi bölgesinden mimari alanlar yaratıp ülkenin yedi bölgeli coğrafyasını, mimari zenginliğini, kültürünü, mutfağını tanıtmak istiyoruz. 


EXPO projesinin, şehrin çiçek üretimi ve tanıtımına katkısı ne olacak?

Biliyorsunuz Türkiye bir endemik cenneti, dünyadaki yaklaşık 12 bin civarındaki endemiğin aşağı yukarı üçte biri Türkiye’de. Rakamlar net olarak verilemiyor ama elimizdeki doneler bu şekilde. Bunların 750 civarında olanı Toroslar bölgesinde ve bunun 200 tanesi de Antalya’ya has. Buradan hareketle endemik zenginliğini dünyaya anlatmak için, proje başlangıcında Yönetim Kurulu kararıydı. Sayın Bakan Mehdi Eker’in talimatıyla EXPO’yu sembol çiçekle tanıtmak, endemik zenginliğimize dikkat çekmek istedik. Bu, yapılan bir yarışma sonucunda şakayık olarak belirlendi. Bu çiçeğin bereketi birden ortaya çıktı, çünkü ana tipi verilmiş formunun satışı on katına çıktı, çok ciddi bir rakam oldu şimdiden. Şakayık Antalya’da Hisarçandır tarafında ve Kemer tarafında orman altından çok rahat görülebilir bir çiçek. Başlangıçta buranın çiçeği değil denildi ama yaygın olduğu ortaya çıktı. Biz burdan hareketle buranın zenginliğini çiçekçilik sektörünü desteklemek için çalışmalar yapıyoruz, zaten partnerlerimizden önemli bir tanesi de Orta Anadolu Süs Bitkileri Yöneticileri Birliği, onlarla işbiriği yapıyoruz. Türkiye’nin ihraç ettiği kesme çiçeğin yüzde 85’e çıktığı Antalya’dan daha çok çiçek üretimi yapılsın, EXPO da bunun aracısı olsun istiyoruz. Sadece şakayık değil, karanfil de olsun, başka çiçekler de olsun, EXPO da bunun aracısı olsun istiyoruz. 
EXPO’nun sembol çiçeğinin şakayık seçilmesi çok tartışıldı, insanlar hala daha bilindik çiçekler varken ‘neden şakayık?’ diye soruyor. Bununla ilgili bir açıklama yapar mısınız?
Şakayık sembol çiçek seçildikten sonra, ‘Çin çiçeğidir, Türkiye’de yoktur’ diye ithamların altında kaldık. Oysaki bu çiçeğin Antalya’nın çeşitli bölgelerinde olduğunu bizzat gittik, gördük. Hatta o bölgeyi Hisarçandır’dan başlayarak koruma altına alıp dört hektarlık alanı safari alanına çeviriyoruz. Kaş ve Kemer tarafında da var yetişme alanı. Şakayık ile ilgili hala eleştiriler varsa tuhaf bir durum gibi geliyor. Zaten biz bunu ticari bir çiçek olarak görmedik. Şakayık endemik bir çiçek ve soğanlı bir bitki olduğu için belli periyotlarda çiçek açıyor. Biz de bu zenginliği, güzelliği göstermek çabasındayız. Çiçek bir gelişmişlik, zenginlik göstergesidir. Endemik bitkiler bulunduğu yerden getirilip satılması mümkün değil, ama stilize edilmiş formlarını üreticiler seralarda yetiştirip satıyor. Şakayığın satışları şimdiden on kat artmış vaziyette.


Sembol çiçek seçilirken hangi özelliklere dikkat edildi?

Stilize edilebilmesine, endemik oluşuna, yaygınlaştığı habidatına, görsel duruşuna... Yaklaşık 10 -15 kriter vardı. Bu kriterler çerçevesinde Ankara’da Tarım Bakanlığı’nın Tarımsal Araştırma Genel Müdürlüğü diye bir birimi var, onlara bağlı 55 araştırma enstitüsü var, enstitü ve akademisyenlerin oluşturduğu komisyonla; Antalya’da da bir Batı Akdeniz Tarımsal Araştırma Enstitüsü, Üniversite ve Tarım İl Müdürlüğü müştereken, hatta Orman İşletmesi’nin de içinde olduğu, birlikte iki komisyon tarafından Antalya’nın endemik çiçeklerinden hangileri olabilir diye bir düşünceyle ortaya çıkıldı.200 küsurdan 16 çiçek ortaya çıktı, 16 çiçek elenerek 6’ya, sonra da 4’e düştü ve 4’ünü de komuoyuna oylattık ve sonucunda şakayık seçildi. 


Antalya kentsel anlamda hazır mı EXPO 2016 projesine? 

EXPO’lar aslında bölgesel kalkındırma projesidir, EXPO maarifetiyle bazı işlerin hızlanması sağlanıyor. Bölgenin kalkınmasını hızlandırıyoruz. Dünyada böyle bir şehir yok; 650 km sahili, binlerce otel, yüzlerce 5 yıldızlı otel, devasa bir havalimanı, yanında ikinci bir Gazipaşa Havalimanı... Ama biz bunlarla yetinmiyoruz, EXPO alanına ulaşım kolaylığı için yol sorunlarını çözmeye çalışıyoruz, çevre yolları, oto yollar için çalışıyoruz, şehri bu işe hazırlıyoruz, şehri Batı tarzında modern hale getirmeye çalışıyoruz. Şehir bana göre hazır, EXPO yapılan şehirlerle kıyaslayınca Antalya onların çok üzerinde bir şehir. Biz en çok şehrimize, tarihimize, kültürümüze, iklimimize güveniyoruz. O yüzden iddialı bir rakam ortaya koyduk: 8 milyon ziyaret, 100 ülke, 30 uluslararası kuruluş dedik. Şehir hazır diyebiliriz ama biz daha iyisini yapalım diye uğraşıyoruz, şehri geleceğe hazırlıyoruz, sadece fiziksel olarak değil mental olarak da hazırlıyoruz. İnsanların yeşile, doğaya duyarlığını arttırmaya çalışıyoruz, su ekmek israfını, güneş enerjisinden faydalanmayı, sudan enerji üretmeyi, çocuk çiçek sevgisini EXPO marifetiyle ortaya koyan yapıyı oluşturmaya çalışıyoruz. 
EXPO küresel sorunlara da dikkat çeken bir proje, bu yönüyle ilgili Antalya’ya özel bir çalışma, platform olacak mı?
Bizim projemiz başlıbaşına bir çevrecilik projesi, binlerce ağaç dikiliyor proje alanına. Biz buraya iyilik güzellik taşı atıyoruz ve bunun dalga dalga yayılmasını istiyoruz. Biz istiyoruz ki çevreye duyarlı, doğaya saygılı bir yapı oluşsun, sokaklarda poşetler, plastikler olmasın. Biz geri dönüşümü kolay ürünler kullanıyoruz. Bunların hepsi bir mesaj. Şu anda alanda çalışmaları gösteren 7 kamera var ve hepsi güneş enerjisi ile çalışıyor. Bunlarla mesaj vermeye çalışıyoruz. Zaten bizim felsefemiz de gelecek nesillere yeşil bir dünya bırakmak. Dünyanın kaynakları sınırlı, bunu en optimum şekilde kullanmayı tasiye eden bir proje bu. 


Projenin turizme katkısı ne olacak? 

EXPO’nun en büyük katkısı sanırım turizme olacak. Biz 8 milyon ziyaretçi hedefliyoruz ve bu ziyaretçiler turizm sektörünün otellerinde konaklayacak, turizm sektörünün restoranlarında yemek yiyecek, uçağı ile gelecek. EXPO’nun temel ve en önemli ayağı turizm sektörüdür. Turizm sektörünün projeye duyarlı olduğunu biliyorum ama daha da katkı vermeleri, işi sahiplenmeleri gerekiyor. Bu iş ülkenin ve şehrin tanıtımına çok katkı sağlayacaktır ve bu da turizme ilave turist olarak dönecektir. Bu işi anlık düşünmemek lazım, EXPO alanı uzun yıllar bölgeye kazanç sağlayacak kalıcı bir alan olacak, deniz kum güneş turizminin yanında kültür olimpiyatı olarak kalacaktır.

 

www.mygazete.com


 

 
 
COPYRIGHTS 2008 ANTALYA FESTIVALS Antalya Tanıtım Vakfına Aittir. (Tüm Hakları Saklıdır - All Rights Reserved)  
www.antalyafestivals.org internet sitesinde yer alan her türlü etkinlik veya aktivite için bilgiler, bu konularda hizmet alınan üçüncü kişi veya kuruluşlardan temin edilmiş olup, ATAV (Antalya Tanıtım Vakfı) tarafından herhangi bir maddi menfaat temin edilmeksizin genel anlamda bilgi vermek amacıyla hazırlanmıştır. Bu etkinlik veya aktivitelerde oluşan gecikme ve iptallerde ATAV sorumlu değildir.
Antalya Kadın Müzesi