English
TANITIM | ETKİNLİKLER | FESTİVALLER | SERGİ & FUAR | SİNEMA | TİYATRO | KONSER | GÖSTERİLER | HABERLER
 
 
3.12.2021 Cuma  
 
  ANA SAYFA  | SPONSORLAR  | ARŞİV  | ETKİNLİK MERKEZLERİ  | LİNKLER  | İLETİŞİM   
 
 

Ekle Çıkar  
 

 
Altın Portakal'da yarışacak ulusal filmler belli oldu <<< Geri Dön  
 

10-18 Ekim tarihleri arasında düzenlenecek 51'inci Uluslararası Antalya Altın Portakal Film Festivali'nde 'Ulusal Uzun Metraj' yarışma kategorisinde yer alacak filmler belli oldu.

Alin Taşçıyan, Atalay Taşdiken, Serkan Çakarer ve Sevin Okyay'dan oluşan ön jüri, festivale başvuran 57 uzun metrajlı film arasından seçimini yaptı. Ön elemeyi geçen 12 film, 51'inci Altın Portakal'da 14 dalda en iyi olmak için yarışacak. Yarışmaya katılacak 12 filmden 5'i ise 'En İyi İlk Film' ödülünün de adayları arasında yer alıyor.

ÖDÜLLÜ FİLMLER

Altın Portakal'ın Ulusal Uzun Metraj yarışmasında yönetmen Derviş Zaim, kendisine 21'inci Adana Altın Koza Film Festivali'nde 'En İyi Senaryo' ödülü kazandıran ve başrollerini Bülent İnal ile Sanem Çelik'in paylaştığı 'Balık' adlı filmiyle, yine 21'inci Adana Altın Koza Film Festivali'nden Yılmaz Güney Ödülü'yle ayrılan Murat Düzgünoğlu, ikinci uzun metrajlı filmi 'Neden Tarkovski Olamıyorum' filmleriyle yer alacak.

Festivalde yarışacak bir diğer ödüllü film, yönetmen Onur Ünlü´ye ait. İstanbul Film Festivali´nde kendisine 'En İyi Yönetmen' ödülü, başrol oyuncusu Serkan Keskin'e 'En İyi Erkek Oyuncu' ödülü kazandıran 'İtirazım Var', bu kez Altın Portakal'da en iyi olmak için yarışacak.

Deneyimli yönetmen Ömer Uğur'un sanatın farklı sınıflar tarafından algılanma biçimleri gibi karmaşık bir meseleyi, komedi kapsamında ele aldığı 'Guruldayan Kalpler', Ayhan Sonyürek'in Hatay'dan Mersin'e bir yol hikayesinin anlattığı ikinci filmi 'İyi Biri', Dünya prömiyerini bu yıl Berlin Film Festivali'nde yapan yönetmen Kutluğ Ataman'ın 'Kuzu', Altın Portakal ödüllü yönetmen Çiğdem Vitrinel'in roman uyarlaması olan ve başrollerinde Erdal Beşikçioğlu ve Sezin Akbaşoğulları'nın yer aldığı 'Fakat Müzeyyen Bu Derin Bir Tutku', festivalin diğer yarışma filmleri arasında yer alıyor.

İLK FİLMLER

Yönetmen Erol Mintaş, ilk uzun metraj çalışmasında kendisine 20'nci Saraybosna Film Festivali'nde 'Saraybosn'nın Kalbi En İyi Film' ödülünü getiren 'Annemin Şarkısı', Venedik Film Festivali'nde Jüri Özel Ödülü kazanan Kaan Müjdeci´nin ataerkil toplumda şiddetin kökenlerini irdeleyen filmi 'Sivas', festivalin hem uluslararası ödüllü filmleri, hem de Altın Portakal'ın 'En İyi İlk Film' ödülünün adayları oldu.

Melisa Önel, dünya prömiyerini bu yıl Berlin Film Festivali Forum bölümünde yapan ilk uzun metrajlı filmi 'Kumun Tadı', İstanbul üzerine belgeselleriyle tanınan Ayşim Türkmen Keskin'in kentsel ve toplumsal dönüşümün genç kuşak üzerindeki etkilerini ele aldığı 'Çekmeköy Underground' adlı ilk uzun metraj çalışması, Osman Levent Soyarslan, ilk uzun metrajlı filmi belgeselmiş gibi yapan absürd komedi 'Oflu Hoca'yı Aramak - O.H.A.' yönetmenlerin ilk filmleri olarak Altın Portakal'da yarışacak.

 

 

 

 

www.mygazete.com


 

 
 
COPYRIGHTS 2008 ANTALYA FESTIVALS Antalya Tanıtım Vakfına Aittir. (Tüm Hakları Saklıdır - All Rights Reserved)  
www.antalyafestivals.org internet sitesinde yer alan her türlü etkinlik veya aktivite için bilgiler, bu konularda hizmet alınan üçüncü kişi veya kuruluşlardan temin edilmiş olup, ATAV (Antalya Tanıtım Vakfı) tarafından herhangi bir maddi menfaat temin edilmeksizin genel anlamda bilgi vermek amacıyla hazırlanmıştır. Bu etkinlik veya aktivitelerde oluşan gecikme ve iptallerde ATAV sorumlu değildir.
Antalya Kadın Müzesi