English
TANITIM | ETKİNLİKLER | FESTİVALLER | SERGİ & FUAR | SİNEMA | TİYATRO | KONSER | GÖSTERİLER | HABERLER
 
 
3.12.2021 Cuma  
 
  ANA SAYFA  | SPONSORLAR  | ARŞİV  | ETKİNLİK MERKEZLERİ  | LİNKLER  | İLETİŞİM   
 
 

Ekle Çıkar  
 

 
Expo 2016 böyle olacak <<< Geri Dön  
 

Antalya’nın, 2016 Nisan-Ekim döneminde ev sahipliği yapacağı Türkiye tarihinin en büyük organizasyonu Expo’nun kurulacağı 1121 dekarlık alanın planları, son halini aldı. Gülay, Expo 2016 Antalya’yı tüm detaylarıyla anlattı. Türkiye Cumhuriyeti tarihinde düzenlenecek en büyük uluslararası organizasyon olacak World Expo 2016 Antalya, 'Çiçek ve Çocuk' teması, 'Gelecek Nesiller İçin Yeşil Bir Dünya' sloganıyla 1121 dönüm alanda, 23 Nisan- 31 Ekim 2016 tarihleri arasında Antalya'da yapılacak. Expo 2016 Antalya Ajansı Genel Sekreteri Selami Gülay, 1121 hektarlık alanda yapılacak kuleden gölete, çocuk adasından tarım müzesine planlanan temalı yapıları, ayrıntılarıyla birlikte anlattı.

Bayrak Paris’te alındı

Dünya futbol şampiyonası ve olimpiyatlardan sonra dünyanın en büyük uluslararası organizasyonu kabul edilen Expo için Antalya'da ilk defa 1992'lerde başlayan süreç, 2011'de Paris'te Uluslararası Sergiler Bürosu (BIE) merkezinde İspanya'nın Zaragoza kentiyle Antalya'nın yarıştığı oylama sonucunda kesinleşti. Oylamayı kazanan Antalya heyeti, Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Mehdi Eker ile birlikte Expo 20126'nın bayrağını Antalya'ya getirdi.

 

Expo kanunu çıktı
Ardından Expo 2016 Antalya Kanunu TBMM'de kabul edildi ve Expo 2016 Antalya Ajansı kuruldu. Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Mehdi Eker'in başkanlığında bazı bakanlıklar ve Antalya'da Valilik, Büyükşehir Belediyesi, Antalya Ticaret ve Sanayi Odası ile Ziraat Odası'ndan oluşan yönetim kurulunun yanı sıra, Antalya'daki 50'nin üzerinde sivil toplum örgütü ve kamu kurumunun içinde yer aldığı konsey oluşturuldu.

 

1121 hektar alan planlandı
Kanun, yönetim, ajans gibi kurumsal yapıların tamamlanmasının ardından 1121 hektarlık alanda başlatılan altyapı çalışmalarının yüzde 90'ın üzerindeki kısmı 2014 yılı sonunda tamamlandı. 2015 yılında ise alandaki Expo Kulesi, Expo Göleti, Çocuk Adası, Tarım ve Çevre Müzesi, Kültür ve Sanat Sokağı, Türkiye Biyoçeşitliliği Tema Parkuru, Expo Tepesi, Amfitiyatro, Kongre Merkezi, Teknoloji Dünyası gibi yapıların ihaleleri Şubat ayına kadar tamamlanacak.

Uluslararası kuruluşlar

Dünyada bugüne kadar botanik dalında toplam 19 Expo düzenlendiğini belirten Genel Sekreter Selami Gülay, Antalya'nın 20'ncisine ev sahipliği yapacağını ve en yüksek katılımlı Expo'yu hedeflediklerini söyledi. Ülkelerin katılım süresinde bir limit olmadığına değinen Gülay, “Biz mesela Hollanda'ya son iki ayda katıldık. Kore'ye 1.5 ay kala katıldık. Önemli olan alanın hazırlığı. Ülke bahçelerinin hazırlığı çok zaman almıyor. Çiçek ihracatı 1 milyar dolar olan Kenya, dünyanın en büyük çiçek ihracatçılardan Hollanda katılacak. Yine Singapur, Çin, Japonya katılacak. Nepal, Hinbar denilen dünyada bambu üretiminin çatı kuruluşu, UNESCO, UNICEF, FAO gibi uluslararası kuruluşlar da geliyor" dedi.

 

Milli prestij projesi
Burada elde edilecek başarının tüm ülkenin, tüm Antalya'nın başarısı olacağını vurgulayan Gülay, “Bu milli, prestij projesi. Türkiye olimpiyatlara, dünya kupalarına aday oluyor. Bizim bundan sonra en iyisini yapmak gibi bir yükümlülüğümüz var. Sorumluluğumuzu artırıyor. İyi yapılacak ki diğer işlere referans olsun. Batılılar 'seni göreyim' diyor. Bu işleri 160 yıl önce yapmışlar, biz ilk defa yapıyoruz. Senin organizasyon kabiliyetini, yeteneklerini test ediyorlar. Bu uluslararası bir organizasyon, burada testteyiz. Bu sınavı başarılı atlatırsak diğer işlere referans olacak" diye konuştu.

Bilet satışları başlıyor

Ziyaretçi sayısı açısından turizm sektörüne büyük iş düştüğüne dikkat çeken Selami Gülay, özellikle tur operatörlerinin burada önemli rol oynayacağını kaydetti. Expo 2016 Antalya biletlerinin uluslararası düzeydeki satışlarının bu yılın son çeyreğinde satışa çıkarılacağını kaydeden Gülay, “Tur operatörleriyle anlaşma yapılacak ve listelerine bu yıl girecek. Bu yıl bizim için son düzlük ve seneye operasyon dönemi. Sene sonuna doğru bilet satışları başlayacak. Ücretler henüz netleşmedi. Yerli ve yabancı aynı fiyat olacak. Günlük, aylık, sezonluk biletleme yapılacak. Belli yaş gruplarına ücretsiz. Aile, engelli vs gibi birtakım kriterler var. Son kararlar henüz verilmedi. Fiyatlar makul seviyede tutulmaya çalışılıyor" dedi.

Açık kalacak saatler

Alanın sabah 10.00 ile gece 02.00 saatleri arasında açık tutulacağını belirten Selami Gülay, fuar dönemine Ramazan ayı denk geldiği için iftar- sahur arası insanların vakit geçirebileceği Hacivat- Karagöz tarzı çeşitli eğlence ve programların da planlandığını söyledi. Türkiye'nin iki büyük 23 Nisan'ın Expo 2016 Antalya kapsamında Antalya'da kutlanacağını kaydeden Gülay, Türkiye ve dünyadan çocukların buluşturulacağını söyledi. Gülay, “Okulları taşımaya çalışıyoruz. Elimizde iki ay var. Nisan sonunda açılıyor, mayıs ve haziran başlarında tatil ve eylülde açılacak. Fuar ekimde sona erecek. 2 ay gibi bir süre, çocukların bu alana getirilmesi için az bir zaman var ve sponsorlar marifetiyle getirmeyi planlıyoruz" dedi.

 

Antalya Körfezi şeklinde göl
Alanda en dikkat çekici projelerden biri olan Expo Gölü'nün toplam 75 dönüm olduğunu anlatan Gülay, sineklenme ve koku yapmaması için alanın iki tarafındaki nehirlerle bağlantılı toplam 110 dönüm olacağını söyledi. Akşamları ses ve ışık, dans gösterilerinin olacağı gölün şekil olarak Antalya Körfezi gibi tasarlandığını belirten Gülay, içeriğinde çeşitli balık türleri, tekne gezintileri ve belli yaş grubu çocuklara balık tutma izinleri verileceğini anlattı.

En büyük kongre merkezi

Gülay, ana salonu 5 bin kişilik ve fuar süresince ülke iç mekan bahçesi olacak kullanılacak ve sonrasında kongre merkeziyle bütünleşik kurulacak 3 ayrı 1500'er kişilik salonlardan oluşan Türkiye'nin en büyük kongre merkezinin kurulacağını söyledi. Gülay, 5 bin kişilik salonun tek salon olarak Türkiye'nin en büyüğü olacağını dile getirdi. 10 bin m2 taban oturma alanına sahip kongre merkezi, toplamda 22 bin 500 metrekare. 8 bin 900 metrekare yeşil terası var.

Yarım küre çocuk adası

Yaklaşık 8 bin metrekare büyüklükteki çocuk adasının üzeri yarım küre ile kapatılarak altında kalan alanda 80 çiçekle dünya turu konsepti işleneceğini anlatan Gülay, adanın özellikle çocuklara yönelik katılımcı ve interaktif aktivitelerle spesifik bir tema pavyonu olmakla birlikte aynı zamanda enternasyonel bahçe alanının ziyareti için bir sunum salonu olacağını söyledi. Dünyanın her köşesinden bitki koleksiyonları vasıtasıyla bitki biyoçeşitliliğinin de sergilendiği bir alan olacağını belirten Gülay, “Çocuklar burada apartman çocuğu olmaktan çıkacak. Yumurtadan civciv nasıl oluyor, tohumun nasıl bitkiye dönüştüğü, fidanın nasıl şekillendiği, genetik nedir, gibi TMMOB'la da çalıştığımız birçok konu. Tamamı uygulamalı olacak ve çocuk toprağa değecek, toprak sevgiyi yeşertiyor aslında. Çocuklarımız sevgisiz büyüyor apartmanda. Karşısında hep duvar, iletişimler hep kopuk. Eski mahalleler neden özleniyor. Çünkü herkes dostluğu özlüyor. Çünkü bu apartman modellerinde yalnızlaşma var. Burada çocukların doğayla iç içe olmasını böceği, çiçeği tanımasını istiyoruz. Tohumu, gübreyi, torfu bilsin. Doğayla barışık hale getirelim" şeklinde konuştu. Yarım küre şekli ise dünya çocuklarının bir araya getirilmesini simgeliyor.

Türkiye biyoçeşitliliği tema parkuru

Yaklaşık 3 bin metrekare alana sahip 150 metre uzunluğundaki kısmen açık bu kıvrımlı tünelin sunum parkuru olduğunu belirten Selami Gülay, “Kuzeyde Avrupa- Sibirya flora bölgesi, ortada İran- Turan flora bölgesi ve güneybatıda kurak ve yarı kurak çöl alanlarının da dâhil olduğu büyük Akdeniz Bölgesi olmak üzere Anadolu'da bulunan üç biyocoğrafik bölgeye ayrılarak planlanmıştır. Türkiye'nin biyoçeşitliliğini göstermek için bu üç coğrafi bölgeye ait bitkiler kullanılacaktır. Türkiye'de 12 bin tür bitki var ve üçte biri endemik. Bunların bir kısmı ve dünyadan örnekler sergilenecek" diye konuştu.

Devlet başkanları alana getirilecek

Tüm bu projelerin ihalelerinin Şubat sonuna kadar bitmiş olacağını ve inşaatların başlayacağını açıklayan Selami Gülay, Expo Kulesi de dahil büyük bölümünün 15 Kasım'dan önce bitirilmesinin hedeflendiğini söyledi. Gülay, “Takvim sıkıştı. Bu yıl bu işleri bitireceğiz. Hatta benim hedefim Kasım 15'ten evvel bu işleri bitirmek. Çünkü G20 var ve devlet büyükleri geldiğinde alana götürmek istiyoruz. Sayın Bakana da bu hedefimizi ilettik. Bunu yapmak için de bir şeyleri bitirmemiz gerekiyor. Çok seri şekilde ağaçlandırma yapıyoruz" dedi.

Kule bu yıl biter

Expo 2016 Antalya'nın en çok dikkat çeken projelerinden biri olan 96 metrelik Expo Kulesi'nin zemin etüdlerinin tamamlandığı ve kısa sürede ihalesinin yapılacağını duyuran Gülay, palmiye şeklinde Antalya'nın Üç Kapılar (Hadrian) kapısının simgelendiği kule yapımının bu yıl sonuna kadar tamamlanacağını dile getirdi. Kulenin üzerinde oluşturulacak teraslarda Antalya 360 derece seyredilebilecek.

850 tuvalet ve otopark ücretsiz

Alanda sembolik olarak elektrik üretimi yapılacak iki su değirmeni olacağını kaydeden Selami Gülay, 6 aylık fuar boyunca alan içinde sadece yaya ve elektrikli golf aracı tarzında araçlarla ulaşım sağlanacağını söyledi. Yürüyüş ve bisiklet yollarının planlandığı alanda 6 ay boyunca yoğunluk yüksek olacağından bisiklete izin verilmeyeceğini belirten Gülay, bisiklet yollarının fuar sonrası kullanılabileceğini söyledi. Gülay, alanda 850 tuvalet ünitesi planlandığını, otopark ve tuvaletlerin ücretsiz olacağını dile getirdi.

Yivli Minare ve Saat Kulesi

118 türde toplam 25 bin ağacın olacağı alanın kuzeybatısında tespih, fıstık çamı gibi ağaçların oluşturduğu büyük bir Expo ormanı olacak. Hemen önünde etrafı zeytin, narenciye ve sığla ağaçlarıyla kaplı kır aktivite alanı bulunacak. Orman alanı içerisinde Türkiye haritası şeklinde bir güneş tarlası olacak. Burada sembolik olarak güneş enerjisi elektrik enerjisine dönüştürülecek. 23.5 metre yüksekliğinde alana hakim Expo tepesinin batısında ardışık bitkiler, tıbbi ve aromatik bitkiler, kaktüs, geofit bitkiler ve endemik bitkilere ait ayrı ayrı bahçeler kurulacak. Tepenin güney sırtında ise 5 bin kişilik amfitiyatro yer alacak. Alanın batı girişinde sucul bitkiler bahçesi ve yağmur ormanları serası olacak. Alanda Antalya'nın en önemli tarihi simgeleri Yivli Minare ve Saat Kulesi de birebir inşa edilecek. Halı motifli Türk bahçesi, kültür ve sanat sokağı gibi alanların yanı sıra, alanın birçok noktasında su oyunları, çiçek gösteri alanları, bitkisel endüstri ürünleri sergileri gibi alanlar oluşturuluyor.

www.akdenizmanset.com.tr


 

 
 
COPYRIGHTS 2008 ANTALYA FESTIVALS Antalya Tanıtım Vakfına Aittir. (Tüm Hakları Saklıdır - All Rights Reserved)  
www.antalyafestivals.org internet sitesinde yer alan her türlü etkinlik veya aktivite için bilgiler, bu konularda hizmet alınan üçüncü kişi veya kuruluşlardan temin edilmiş olup, ATAV (Antalya Tanıtım Vakfı) tarafından herhangi bir maddi menfaat temin edilmeksizin genel anlamda bilgi vermek amacıyla hazırlanmıştır. Bu etkinlik veya aktivitelerde oluşan gecikme ve iptallerde ATAV sorumlu değildir.
Antalya Kadın Müzesi