English
TANITIM | ETKİNLİKLER | FESTİVALLER | SERGİ & FUAR | SİNEMA | TİYATRO | KONSER | GÖSTERİLER | HABERLER
 
 
13.04.2021 Salı  
 
  ANA SAYFA  | SPONSORLAR  | ARŞİV  | ETKİNLİK MERKEZLERİ  | LİNKLER  | İLETİŞİM   
 
 

Ekle Çıkar  
 

 
Spor turizminin kalbi Belek'te atıyor <<< Geri Dön  
 

Antalya futbol liglerine verilen arada Brezilya'dan Çin'e 80 farklı ülkeden ve Türkiye Spor Toto Süper Ligi ile PTT 1'inci Lig'den yüzlerce futbol takımının devre arası kamp merkezi oldu.

Belek, takımların 1 numaralı tercihi olurken; golf turizmiyle de başlı başına marka olan bölge spor turizmi içinde yarattığı ekonomiyle İspanya ve Dubai'yi zorluyor. 

Sahip olduğu yatırımlarla Türkiye´nin farklı turizm destinasyonları arasında en dikkat çekici bölgesi olan Antalya´nın Serik İlçesi´ne bağlı Belek turizm bölgesi, futbol liglerine verilen arada Güney Amerika´dan Asya´ya futbol takımlarının kamp merkezi haline geldi. Bölge 16 tesiste sahip olduğu 52 sahasıyla Aralık ayının son haftasından başlayarak Şubat ayının sonuna kadar futbol cenneti olurken, Belek aynı zamanda 10 tesisi ve her biri birbirinden farklı 14 sahasıyla golf sporunun da önemli merkezlerinden biri. 

80 ÜLKEDEN TAKIM GELECEK

Spor Turizmi Birliği Dernek Başkanı Ferit Turgut, Belek´te futbol turizminin her geçen yıl daha ileriye taşındığını söyledi. Bu yıl için 80 değişik ülkeden takımların rezervasyon yaptığını kaydeden Turgut; Japonya, Çin, Brezilya, Meksika, Kanada, Güney Afrika´dan takımların devre arası kampını bölgede yapacağını kaydetti. Spor turizminin sadece takımlardan oluşmadığını, dünyada kendisine izleyici bulabilen büyük takımların kamplarını izlemek için taraftarların da seyahat ettiğini belirten Turgut, “Belek´te kamp yapan Almanya´nın Werder Bremen takımıyla birlikte 400´e yakın taraftarı da merkeze geldi. Bu açıdan raytingi yüksek takımların kamp için Belek´i seçmelerini sağlamak önemli bir hamle olacak" diye konuştu. 

SPOR TURİZMİNDE HEDEF 2 MİLYAR DOLAR OLMALI

Profesyonel Otel Yöneticileri Derneği (POYD) Başkanı ve Belek otellerinden Calista Luxury Resort Genel Müdürü Ali Kızıldağ, dünyada spor turizminin turizm çeşitleri içinde çok önemli bir boyuta ulaştığını söyledi. Türkiye´nin spor turizminde dünyada ilk 5 içinde yer aldığını kaydeden Kızıldağ, “Türkiye iklim koşulları ve spor imkanları açısından inanılmaz zengin bir ülke. Aklınıza gelebilecek her türlü sporu yapabileceğiniz bir ülke" dedi. Fakat sahip olunan imkanlar karşısında Türkiye´nin pastadan hak ettiği payı almadığını belirten Kızıldağ, Türkiye´nin spor turizminden yılda 400- 500 milyon dolar gelir elde ettiğini, bu alandaki rakiplerden İspanya´nın elde ettiği gelirin 2.5- 3 milyar dolar bandında olduğunu belirterek, “Bizim de 1.5- 2 milyar doları hedef alıp bu hedef için de ne tür aksiyonlar yapabileceğimizi konuşmamız gerekiyor" diye konuştu. 

SIRADA RYDER CUP VAR

Başta Belek olmak üzere Türkiye´de spor turizminin özel sektörün gayretleriyle sürdüğünü, devletin bu sektörü teşvik etmesi gerektiğini dile getiren Kızıldağ, bu teşvik ve destekler kapsamında golfün en iyilerinin boy gösterdiği European Tour´un 2 kez Türkiye´de yapılmasının inanılmaz bir olay olduğunu söyledi. Kızıldağ, şimdi hedefin Kültür ve Turizm Bakanlığı, Gençlik ve Spor Bakanlığı ile Başbakanlık Tanıtma Fonu desteğiyle ´golfun zirvesi´ olarak nitelendirilen Ryder Cup´u Türkiye´ye, dolayısıyla Belek´e getirmek olduğunu kaydetti. Kızıldağ, Ryder Cup organizasyonunu dünyada 500 milyon kişinin takip ettiğini söyledi.

´BABA TAKIMLAR GELMELİ´ 

Belek´in golfün yanı sıra, futbol takımlarının devre arası kamp merkezi konumunda olduğunu anlatan Kızıldağ, yılda yaklaşık 1500 takımın bölgede kamp yaptığını söyledi. Eskiden Avrupa liglerinin tanınan takımları gelirken son yıllarda sponsorluklarla bu takımların Dubai, Abu Dabi, Katar gibi ülkeleri tercih eder hale geldiğini dile getiren Ali Kızıldağ, "Bizlerin de bu imkanları göstermek için birkaç baba takımı, Real Madrid, Barcelona, Manschester United gibi takımları getirip burada sponsorluklarla Antalya´da Belek´te kalıyor gibi bir imaj yaratmamız lazım" dedi. 

GLORİA SPORTS ARENA 

Futbol takımlarının devre arası kampları için tercihi ve sahip olduğu golf sahalarıyla spor turizminin önemli merkezi olan Belek, Özaltın Holding´in 50 milyon euroluk yatırımıyla kapılarını 3 Ocak´ta 1´inci Gloria Cup Uluslararası Voleybol Turnuvası´yla açan ´Gloria Sports Arena´yla bambaşka bir yolda yürüyecek. 10.5 hektar üzerine inşa edilen, kapalı, açık ve su sporları tesisleriyle 50´den fazla spor branşına ve kamplara ev sahipliği yapacak modern bir spor kompleksi olan Gloria Sports Arena, çim hokeyinden badmintona, senkronize atlama gibi olimpik su sporlarıyla birlikte sualtı hokeyi, sualtı rugby´si gibi birbirinden farklı branşı bünyesinde toplamayı başarmış bir tesis. 

50 FARKLI SPOR DALI BİR TESİSTE

Özaltın Grup Yönetim Kurulu Başkanı Nuri Özaltın, Belek´te Gloria otelleriyle uzun yıllardır var olduklarını, vizyoner, yenilikçi ve yaratıcı işlere imza attıklarını belirtti. Özaltın, sporun ise ailecek keyif aldıkları bir alan olduğunu söyledi. Gloria Sports Arena´nın kişisel ilgiyle birlikte böylesi bir tesisi bir eksiklik olarak görmesinin sonucu ortaya çıktığını anlatan Özaltın, “Burada 50 farklı spor dalının yapılabileceği bir tesis oluşturduk, ama tekniğiyle mükemmel yaparak" dedi. Hiçbir sporcunun Gloria Sports Arena´da oynayacağı sahalarda hata bulamayacağını söyleyen Özaltın, şunları söyledi:

“Sadece Belek için değil, Türkiye için bulunmaz bir nimet olduğunu düşünüyorum. Artık Belek´in havası değişmiştir. İkincisi bu tesis mükemmel çalışır. Her şey para değildir. Prestij de önemlidir. Dünya bizi başka türlü tanıyordu. Bu tesislerden sonra başka türlü tanıyacak. Bu da Türkiye açısından önemlidir." 

Gloria Sports Arena´nın Belek´te ilk olduğunu ama son olmayacağını belirten Özaltın, böylesi bir projeye girişecek işadamlarına “Bu tesisin sadece araştırması 1 yıl sürdü. Proje oluştuktan sonra uygulaması çok zordu. Onun için çok dikkat etmeleri lazım" uyarında bulundu. 

HANGİ TAKIM NEREDE?

Süper Lig takımlarından Galatasaray Alanya´da, Fenerbahçe, Çaykur Rizespor, Eskişehirspor, Karabükspor, Gaziantepspor, Mersin İdman Yurdu, Başakşehir, Kasımpaşa ve Gençlerbirliği Belek´te, Konyaspor Kundu´da, Beşiktaş ile Sivasspor ise Side´de kamp yapıyor.

 

 

www.mygazete.com


 

 
 
COPYRIGHTS 2008 ANTALYA FESTIVALS Antalya Tanıtım Vakfına Aittir. (Tüm Hakları Saklıdır - All Rights Reserved)  
www.antalyafestivals.org internet sitesinde yer alan her türlü etkinlik veya aktivite için bilgiler, bu konularda hizmet alınan üçüncü kişi veya kuruluşlardan temin edilmiş olup, ATAV (Antalya Tanıtım Vakfı) tarafından herhangi bir maddi menfaat temin edilmeksizin genel anlamda bilgi vermek amacıyla hazırlanmıştır. Bu etkinlik veya aktivitelerde oluşan gecikme ve iptallerde ATAV sorumlu değildir.
Antalya Kadın Müzesi