English
TANITIM | ETKİNLİKLER | FESTİVALLER | SERGİ & FUAR | SİNEMA | TİYATRO | KONSER | GÖSTERİLER | HABERLER
 
 
6.07.2022 Çarşamba  
 
  ANA SAYFA  | SPONSORLAR  | ARŞİV  | ETKİNLİK MERKEZLERİ  | LİNKLER  | İLETİŞİM   
 
 

Ekle Çıkar  
 

 
Cumhurbaşkanlığı Türkiye Bisiklet Turu 2015 parkuru açıklandı <<< Geri Dön  
 

Uluslararası bisiklet takviminin en dikkat çekici bisiklet müsabakaları arasında yer alan ve 2014'te 50 yılı geride bırakan Cumhurbaşkanlığı Türkiye Bisiklet Turu, kısa adıyla "TUR", yüzyılın ikinci yarısı için start vermeye hazırlanıyor.

Basına duyurulan 2015 parkuru sprinterleri kışkırtan düz etaplara ek olarak genel klasman liderliği için önemli avantaj sağlayan zorlayıcı tırmanış etaplarını bir arada sunuyor.

Sprinterler için bir cennet 

TUR Dünya'nın en önemli sprinterlerini kendisine çeken bir mıknatıs gibi sprint finişi fırsatları ile son yıllarda önemli sporcuların zaferine tanıklık etti.

2014 yılında 4 etap kazanan Mark Cavendish, 2013 yılında 3 etap zaferine ulaşan Marcel Kittel, ve 2010 yılından bu yana 9 etaba imza atan

Andre Greipel TUR tarihinde gönülleri fetheden sprinterler listesinde başı çeken isimler arasında yer aldı. Bu yıl da sprinterlerin gözdesi olmaya aday 5 etap yer alıyor.

Yakın tarihinde Cumhurbaşkanlığı Türkiye Bisiklet Turu unutulmaz kaçışlar ardından gelen zaferler ile adından söz ettirdi.

Bunlardan en önemlisi şüphesiz 2012 yılında Iljo Keisse'nin nefesleri kesen İzmir zaferiydi. Finiş düzlüğü öncesi son dönüşteki talihsiz düşüşü ardından hızla toparlanıp yoluna devam etmiş, hemen arkasından amansızca atak yapan pelotonun başını çeken Marcel Kittel'in önünde santimetreler farkla zafere ulaşmıştı.

Nefes kesen tırmanış etapları 

Tırmanış etapları bu yılda genel klasman liderliği için belirleyici olmaya aday. Deniz seviyesinden 1850 m yükseklikteki Göğübeli geçidine uzanan Elmalı tırmanışı TUR'un yine en zorlu etabı. Efes antik tiyatroya komşu Meryem Ana evine doğru tırmanışçılara atak fırsatı sunan ve geçtiğimiz yıl Orica-green Edge takımından Adam Yetes'in ilk sırada tamamlamasıyla dikkatleri çeken Selçuk finişi bu yıl da parkurun ayrılmaz parçası.

İlk kez 2010-2011 yıllarında TUR rotasına dahil olan, Dünya mirası listesindeki eşsiz traverten oluşumları, tarihi dokusu ve termal suları ile öne çıkan Pamukkale 2015 parkurunun önemli değişikliklerinden birisi.

Selçuk'tan İzmir'e uzanan ve geçtiğimiz yıllarda olduğu gibi sprint finişi ile sonlanması beklenen 7.etap bu yıl ilk defa Manisa'dan geçecek. Karşıya iskelesine uzanan finiş öncesinde, İki uzun tırmanış anlamına gelen Manisa ziyareti etabın zorluk derecesini önemli ölçüde artıran bir değişiklik olarak öne çıkıyor.

Marka haline gelen final etabı 

Önceki yıllarda olduğu gibi İzmir etabının hemen ardından sporcular ve tüm organizasyon ekipleri bisiklet Dünyasının en görkemli finişlerinden birisi olan kıtalar arası final etabı için İstanbul'a taşınıyor.

İstanbul'un önde gelen turistik çekim noktasında, Sultanahmet ve Ayasofya Camileri arasında başlayan son etap, Boğaziçi köprüsü geçişi ile heyecanı bir kıtadan diğerine taşıyor. Bağdat Caddesi sahil yolu güzergâhında 8 turun sonunda final sprinti izleyenlere yine coşkulu anlar vadediyor.

Geçtiğimiz yıllarda olduğu gibi Cumhurbaşkanlığı himayesinde gerçekleşen, Cumhurbaşkanının ödülleri takdim etmek üzere final etabına şahsen katılımı ve yüksek organizasyon standartları ile uluslararası arenada prestij kazanan TUR dünyanın önde gelen sporcularının favori yarışması olmayı sürdürüyor.

Türkiye güzellikleri yine görücüye çıkıyor 

Her yıl olduğu gibi Cumhurbaşkanlığı Türkiye Bisiklet Turu doğal güzelliklerle çevrili, tarihi değerlerimiz ile iç içe bir rota sunuyor. Roma dönemi kalıntıları, Hristiyan ve İslam dünyasının önemli değerleri, yol boyunca sporculara eşlik eden kumsallarıyla Akdeniz'den Ege'ye uzanan sahil şeridi, gökyüzünde eksik olmayan güneşi her zaman olduğu gibi yarış heyecanını turistik ilgi odakları ile buluşturuyor.

Alanya-Antalya arasındaki sahil şeridi, Demre'de bulunan Noel Baba evi, Marmaris'in turkuazın her tonunu barındıran koyları, Bodrum kalesi, Efes antik tiyatro, Meryem Ana Kilisesi ve Sultanahmet meydanının çevreleyen tarihi doku TUR rotası boyunca öne çıkan doğal ve tarihi değerlerin başında geliyor.

2015 Parkuru 

51. Cumhurbaşkanlığı Türkiye Bisiklet Turu etapları;

1.Etap, 26 Nisan: Alanya-Alanya
2.Etap, 27 Nisan: Alanya Antalya
3.Etap, 28 Nisan: Kemer - Elmalı
4.Etap, 29 Nisan: Fethiye-Marmaris
5.Etap, 30 Nisan: Muğla - Pamukkale
6.Etap, 1 Mayıs: Denizli - Selçuk
7.Etap, 2 Mayıs: Selçuk-İzmir
8.Etap, 3 Mayıs: İstanbul-İstanbul

 

www.eurosport.com

 


 

 
 
COPYRIGHTS 2008 ANTALYA FESTIVALS Antalya Tanıtım Vakfına Aittir. (Tüm Hakları Saklıdır - All Rights Reserved)  
www.antalyafestivals.org internet sitesinde yer alan her türlü etkinlik veya aktivite için bilgiler, bu konularda hizmet alınan üçüncü kişi veya kuruluşlardan temin edilmiş olup, ATAV (Antalya Tanıtım Vakfı) tarafından herhangi bir maddi menfaat temin edilmeksizin genel anlamda bilgi vermek amacıyla hazırlanmıştır. Bu etkinlik veya aktivitelerde oluşan gecikme ve iptallerde ATAV sorumlu değildir.
Antalya Kadın Müzesi