English
TANITIM | ETKİNLİKLER | FESTİVALLER | SERGİ & FUAR | SİNEMA | TİYATRO | KONSER | GÖSTERİLER | HABERLER
 
 
6.12.2021 Pazartesi  
 
  ANA SAYFA  | SPONSORLAR  | ARŞİV  | ETKİNLİK MERKEZLERİ  | LİNKLER  | İLETİŞİM   
 
 

Ekle Çıkar  
 

 
Dünyanın En Büyük Güneş Enerjisi Sistemi Yeni Antalya Stadı'nda Olacak <<< Geri Dön  
 

Dünyanın En Büyük Güneş Enerjisi Sistemi Antalya’da

 

Gençlik ve Spor Bakanlığı ile Başbakanlık Toplu Konut İdaresi Başkanlığı (TOKİ) işbirliğinde 23 Eylül 2013 tarihinde, Gençlik ve Spor Bakanı Suat Kılıç tarafından temelleri atılan yeni Antalya stadı, dünyaya örnek olacak.

Antalya’da 136 dönüm arazi üzerine inşa edilen yeni stadyum, 33 bin kişilik seyirci kapasitesi, 10 bin kişilik seyirci kapasiteli spor salonu ve 3 bin kişilik yüzme havuzu ile Antalya başta olmak üzere tüm Türkiye’ye prestij kazandırmaya hazırlanıyor. Yeni stadyum Türkiye’nin en büyük çatı üstü güneş enerjisi sistemine sahip olmasının yanı sıra dünyanın en büyük güneş enerjili stadyumu unvanı ile de dikkat çekiyor.

Güneşten elektrik üretim sistemlerinin sektördeki öncü ismi SEİSO ENERJİ A.Ş, yeni Antalya Stadı’nda 1,4 MWp kapasiteye sahip, Türkiye’nin en büyük çatı üzeri güneş enerjisi sistemini hayata geçirecek. Sistem tüm bileşenleri ile SEİSO tarafından anahtar teslim olarak kurulacak. Silindirik biçimde inşa edilen stadın 10.200 metrekarelik çatısına uygulama yapacak olan SEİSO, sözleşme imzası ile birlikte çalışmalarına başladı. Yaklaşık 6.000 adet fotovoltaik güneş paneli ve 60 adet inverter ünitesine sahip olacak sistem, Türkiye’de bu ölçekte ilk uygulama olma özelliğini taşırken, dünyada bu kapasitede güneş enerjisine sahip ilk spor kompleksi unvanını kazanmış olacak.

SEİSO Genel Müdürü İsmail Hakkı KARACA: "Türkiye’nin en prestijli stadyumu olacak Yeni Antalya Stadı, aynı zamanda dünyada bir ilke imza atacak. Antalya Stadı, kurulacak güneş enerjisi sistemi ile 1 MWp güce sahip Tayvan Kaohsiung National Stadium ve 1,3 MWp kurulu güce sahip İsviçre Stade de Suisse tesislerinin rekorunu kırarak dünyanın en büyük güneş enerjili stadyumu unvanını alacak. İnşaat süreci halen devam etmekle beraber, stadyum çatısına yaklaşık 6000 adet panel kuracak ve sistemi anahtar teslim olarak tamamlayacağız. Kuracağımız sistem sayesinde tesislerin ihtiyaç duyduğu elektrik, güneş enerjisi sisteminden üretilecek; tesiste ihtiyaç fazlası olarak üretilecek elektrik ise şebekeye verilecektir. Bu modelle stadyum ilave gelir elde edebilirken, ülkemizin elektrik ihtiyacına sıfır emisyonlu, çevreci ve %100 temiz enerji üretimi ile katkı sağlanacaktır. Bu tesislerden faydalanan tüm sporculara, izleyicilere, yerli ve yabancı basın mensuplarına, gençlerimize ve çocuklarımıza temiz gelecek vizyonu aşılayarak, Antalya’nın ve ülkemizin sporun yanı sıra yenilenebilir enerjiye verdiği önemi anlatma imkânına sahip olacağız." dedi.


 

 
 
COPYRIGHTS 2008 ANTALYA FESTIVALS Antalya Tanıtım Vakfına Aittir. (Tüm Hakları Saklıdır - All Rights Reserved)  
www.antalyafestivals.org internet sitesinde yer alan her türlü etkinlik veya aktivite için bilgiler, bu konularda hizmet alınan üçüncü kişi veya kuruluşlardan temin edilmiş olup, ATAV (Antalya Tanıtım Vakfı) tarafından herhangi bir maddi menfaat temin edilmeksizin genel anlamda bilgi vermek amacıyla hazırlanmıştır. Bu etkinlik veya aktivitelerde oluşan gecikme ve iptallerde ATAV sorumlu değildir.
Antalya Kadın Müzesi