English
TANITIM | ETKİNLİKLER | FESTİVALLER | SERGİ & FUAR | SİNEMA | TİYATRO | KONSER | GÖSTERİLER | HABERLER
 
 
3.12.2021 Cuma  
 
  ANA SAYFA  | SPONSORLAR  | ARŞİV  | ETKİNLİK MERKEZLERİ  | LİNKLER  | İLETİŞİM   
 
 

Ekle Çıkar  
 

 
ICF Airports Antalya Havalimanı, Dünyanın sayılı havalimanları arasına girdi <<< Geri Dön  
 

ICF Airports Antalya Havalimanı, Avrupa Havaalanları Birliği (ACI) tarafından sera gazları salınımı nedeniyle ortaya çıkan zararları minimize etmek üzere 2009 yılında başlatılan "Havaalanı Karbon Akreditasyonu" programında planlı ve kararlı yürüyüşü ile bu yıl en üst seviyeye ulaşmıştır.

2009 yılından beri Avrupa Havaalanları Birliği projesi kapsamında karbon emisyonunu azaltma çalışmalarını sürdüren ICF Airports Antalya Havalimanı,  2010 yılında “Mapping” (karbon kaynaklarının haritası) Seviye 1, 2011 yılında “Reduction” (karbon emisyon azaltımı) Seviye  2  ve 2012 ylında “Optimization” (optimizasyon) Seviye 3 safhasına ulaştı. ICF Airports 2013 ve 2014 yıllarında ise bu başarısını sürdürerek Seviye 3 belgesini yeniledi. 2015 yılında ise en üst düzey olan Seviye 3+ “Neutrality” (karbon emisyon sıfırlama) belgesini almıştır. Bu seviyeye ulaşmak için; kendi faaliyetlerinden dolayı ortaya çıkan toplam salınımı sıfırlamak amacıyla yenilenebilir enerji üretim yatırımlarına önemli mali destek yapmış, aynı zamanda da iş ortaklarının emisyonlarının düşürülmesi için işbirlikleri ve katkılar sağlanmıştır. 

Avrupa yolcu trafiğinin yaklaşık 60%’ını  ağırlayan 90 havaalanı bu belgeye sahip olup, -2013 Temmuz-2014 Haziran dönemi ACI raporunda belirtildiği gibi; söz konusu dönemde 311bin ton civarında toplam karbonsalınımı azaltımı gerçekleştirilmiştir. Bu miktar 129.800’den fazla konutun bir yıllık enerji kullanımına ya da bir yıl süre ile 76.800’den fazla aracın trafikten uzaklaştırılmasına eşittir. Gene aynı yıllarda akredite havaalanları tarafından 181,496 ton CO2 sıfırlanmıştır (off set).

Havalimanı karbon akreditasyonunun en üst seviyesinde Avrupa’da 20 adet akredite havalimanı bulunmakta olup, bunlardan bazıları; Roma-Fimuçino, Oslo, Trondheim, Venice, Amsterdam, Milan-Malpensa ve Linate, Swedavia’ya bağlı 10 havalimanı ve Antalya Havalimanı’dır.  

ICF Airports Antalya Havalimanı, 2011 yılından bu yana kendi faaliyetlerinden kaynaklanan CO2salınımını düşürmenin yanı sıra iş ortaklarının da CO2 emisyonlarını düşürmeleri için önemli işbirlikleri yapmaktadır. İş ortakları ve sektör temsilcilerine verilen seminerler, eğitimler, sosyal sorumluluk projeleri, yenilenebilir kaynaklardan enerji üretim projeleri, teknolojik sistemlerin kullanımı, enerji tasarruf projeleri, atıkların geri dönüşümü, doğal sistemin korunması için yapılan çalışmalar ve yeni yutak alanları yaratma çalışmaları bu kapsamda sayılabilecek en önemli konulardan bazılarıdır. 2014 yılında iş ortakları ile yapılan işbirliği sonucuuçak emisyonlarında11.505 ton COazaltımı sağlanmıştır. Azaltılan bu miktar ICF Airports’un 1 yıllık toplam emisyonunun %65’i oranındadır.Sözkonusu bu miktar yaklaşık 2.850 aracın bir yıl süre ile trafikten uzaklaştırılması anlamına gelmektedir.

ICF Airports’un kendi faaliyetlerinden kaynaklı 2014 yılı toplam emisyonu 17.703 ton CO2,  kişi başı emisyonu ise  0,633 kg CO2 tir.Son 3 yıllık kişi başı ortalama emisyon miktarı olan 0,674 kg CO2 ile 2014 yılı verisi kıyaslandığında %6 düşüş gerçekleştiği görülecektir.  

Sürdürülebilir çevre stratejisi ve entegre yönetim sistemleri politikalarıyla İş Sağlığı ve Güvenliği, Kalite, Çevre ve Müşteri Memnuniyeti ve Şikayet Yönetimi alanlarında dört farklı TSE belgesine sahip havalimanı olan ICF Airports, "Havaalanı Karbon Akreditasyonu’ nun" en üst seviyesine yükselerek Türk Havacılık sektörüne örnek olmaktadır.

 

www.star.com.tr


 

 
 
COPYRIGHTS 2008 ANTALYA FESTIVALS Antalya Tanıtım Vakfına Aittir. (Tüm Hakları Saklıdır - All Rights Reserved)  
www.antalyafestivals.org internet sitesinde yer alan her türlü etkinlik veya aktivite için bilgiler, bu konularda hizmet alınan üçüncü kişi veya kuruluşlardan temin edilmiş olup, ATAV (Antalya Tanıtım Vakfı) tarafından herhangi bir maddi menfaat temin edilmeksizin genel anlamda bilgi vermek amacıyla hazırlanmıştır. Bu etkinlik veya aktivitelerde oluşan gecikme ve iptallerde ATAV sorumlu değildir.
Antalya Kadın Müzesi