English
TANITIM | ETKİNLİKLER | FESTİVALLER | SERGİ & FUAR | SİNEMA | TİYATRO | KONSER | GÖSTERİLER | HABERLER
 
 
6.07.2022 Çarşamba  
 
  ANA SAYFA  | SPONSORLAR  | ARŞİV  | ETKİNLİK MERKEZLERİ  | LİNKLER  | İLETİŞİM   
 
 

Ekle Çıkar  
 

 
Dalışın cazibe merkezi Antalya <<< Geri Dön  
 

Antalya ve çevresinde yer alan önemli dalış noktaları, macera tutkunları için cazibe merkezi haline dönüştü.

Doğal dalış noktaları dışında savaş uçakları ve gemilerinin bulunduğu dalış noktalarına, bir yenisi eklendi. Side Su Altı Müzesi, dalış severlerin yeni gözdesi oldu. Dalış noktalarına günlük turlar düzenlendiğini, günler öncesinden rezervasyon yaptırarak dalışa gelen turistlerin gördükleri manzaralara hayran kaldığını belirten Deniz Ticaret Odası Antalya Şube Başkanı İnanç Kendiroğlu, "Odamız ile Batı Antalya Kalkınma Ajansı (BAKA) işbirliğiyle hazırlanan Side Su Altı Müzesi dalış tutkunlarına eşsiz bir ortam sunuyor. İkinci Dünya Savaşı´na tanıklık etmiş savaş uçakları ve gemilerinin bulunduğu noktalar da Antalya dalış turizmine büyük destek sağlıyor" dedi.

Antalya ve çevresinde odaya bağlı faaliyet gösteren dalış şirketleri bulunduğunu söyleyen Kendiroğlu, "Dalış şirketleri, dalış noktalarına günübirlik turlar düzenliyor. Geçen sezon 100 binin üzerinde turistin dalış yaptığı dalış noktalarına yenilerinin de eklenmesiyle bu yıl 250- 300 bin turistin dalış yapacağını düşünüyoruz. Side Su Altı Müzesi de turistik dalışların merkezi konumunda yer alacak" dedi.

SAVAŞ BATIKLARINA İLGİ YÜKSEK

İkinci Dünya Savaşı sırasında bölgeye düşen savaş uçakları ve batırılan savaş gemilerinin oluşturduğu resiflerin de turistlerin tercih ettiği noktalar arasında yer aldığını aktaran Kendiroğlu, savaş batıkları arasında Fransız Sosyete Batığı´nın Yat Limanı girişine yakın konumda olmasının da buraya ilgiyi artırdığını kaydetti. Kendiroğlu, "Merkezdeki diğer dalış noktaları ise falezler ve Sıçan Adası. Sıçan Adası´nın doğusunda ufak bir mağaranın olması, dalış tutkunlarının ilgisini çeken bir nokta. Lara ve Konyaaltı plajları arasında kalan bölgedeki falezler de ilginç yapısıyla ilgi çekiyor" diye konuştu.

İKİ UÇAK BATIĞI

Antalya´daki diğer savaş batıklarından biri Kaş´ta, diğeri ise Manavgat´ta bulunuyor. Manavgat´taki B-24 Amerikan Savaş Uçağı Batığı, 1944 yılında Romanya üzerindeki hedefleri bombaladıktan sonra Kıbrıs´taki üssüne geri dönerken Ege Denizi üzerinde vurulduktan sonra Antalya açıklarında denize gömülen bir uçağa ait. Kaş civarındaki batık ise neden düştüğü bilinmeyen bir İtalyan uçağına ait. Uçak, motorları haricinde bir bütün olarak sualtında yatıyor. Uçakların görünümünün eksiksiz olması, dalgıçları keşfedecek zenginlikler sunuyor.

İRİLİ UFAKLI BİRÇOK DALIŞ NOKTASI

Tekirova açıklarında bulunan ve Üç Adalar olarak adlandırılan bölge, küçük adalardan oluşmuş bir dalış bölgesi. Çok çeşitli derinliklere sahip olması, dip yapısının Antalya´ya oranla zengin olması, görüş netliği ve birçok dalış merkezine yakınlığı nedeniyle en popüler dalış bölgeleri içinde yer alıyor. Finike´deki Gök Mağarası da mağara dalgıçlarının ilgisini çeken tatlı su kaynaklarından biri.

Antalya Körfezi´nin kuzeyinde, deniz dibinde yatan Gelidonya Antik Batığı, Genç Tunç Devri´ne ait olması ile ün saldı. Kemer Limanı´ndan 1.5 kilometre açıkta kum zemin üzerinde 25 metre derinlikte yatan Paris Batığı da turistik dalış noktaları arasında.

 

www.mygazete.com


 

 
 
COPYRIGHTS 2008 ANTALYA FESTIVALS Antalya Tanıtım Vakfına Aittir. (Tüm Hakları Saklıdır - All Rights Reserved)  
www.antalyafestivals.org internet sitesinde yer alan her türlü etkinlik veya aktivite için bilgiler, bu konularda hizmet alınan üçüncü kişi veya kuruluşlardan temin edilmiş olup, ATAV (Antalya Tanıtım Vakfı) tarafından herhangi bir maddi menfaat temin edilmeksizin genel anlamda bilgi vermek amacıyla hazırlanmıştır. Bu etkinlik veya aktivitelerde oluşan gecikme ve iptallerde ATAV sorumlu değildir.
Antalya Kadın Müzesi