English
TANITIM | ETKİNLİKLER | FESTİVALLER | SERGİ & FUAR | SİNEMA | TİYATRO | KONSER | GÖSTERİLER | HABERLER
 
 
4.12.2021 Cumartesi  
 
  ANA SAYFA  | SPONSORLAR  | ARŞİV  | ETKİNLİK MERKEZLERİ  | LİNKLER  | İLETİŞİM   
 
 

Ekle Çıkar  
 

 
Expo 2016 yükseliyor <<< Geri Dön  
 

8 milyon ziyaretçi beklenen EXPO 2016 alanında yapılar yükselmeye başladı. 9 bin 543 kişilik kongre merkezinin yüzde 30'u tamamlandı. Sıra şimdi 100,7 metrelik EXPO Kulesi'ne geldi

Antalya, Türkiye'nin ilk EXPO'suna ev sahipliğine hummalı bir şekilde hazırlanıyor. Aksu'daki bin 121 dönümlük alanda çalışmalar sürerken, kongre merkezi ve ofis binaları başta olmak üzere yapılar ortaya çıkmaya başladı. Altyapı çalışmaları 2014'te tamamlanan EXPO 2016 Antalya alanında, üst yapı yatırımlarının 2015'te tamamlanması hedefleniyor. 

YÜZDE 30'U BİTTİ 

20 Şubat'ta çalışmalarına başlanan 9 bin 543 kişilik kongre merkezinin yüzde 30'u, 5 bin ve 850 kişi kapasiteli büyük ve küçük amfinin yüzde 40'ı tamamlandı. Yaklaşık 80 dekar büyüklüğünde EXPO Gölü'ne yapılan 'Çocuk Adası', köprüler ve kıyı yapılarında yüzde 34 seviyesine gelindi. 

TAM GAZ SÜRÜYOR 

EXPO alanında iç mekan bahçesi ve ofis binasının yüzde 48'i, lojistik binaların yüzde 60'ı tamamlandı. Ayrıca 13 satış ünitesi, 5 yeme içme alanı, 15 tuvalet ile sanat sergi ve kafe binasının inşaatında da yüzde 40 seviyesine gelindi. 23 Şubat'ta yapımına başlanan VIP binası ve basın merkezinde ise yüzde 55'e ulaşıldı. 5 Mayıs 2014'te başlanan EXPO 2016 Antalya Sergi Alanı ile Lara Atıksu Arıtma Tesisi Arası Kollektör Hattı ise yüzde 59 oranında tamamlandı. 

SIRA EXPO KULESİ'NDE 

Mayıs ayı sonunda yer teslimleri yapılan tüm üst yapı yüklenicileri inşaat faaliyetlerine başladı. Bu yapılar arasında Tarım ve Biyolojik Çeşitlilik Müzesi, Çocuk Bilim ve Teknolojik Merkezi, Yağmur Ormanları Serası, Türkiye Biyo Çeşitlilik Tema Parkuru, 100 metre 70 santimetre yüksekliğindeki EXPO Kulesi de yer alıyor. EXPO Genel Sekreteri Haşmet Suiçmez, alanın Eylül-Ekim aylarında tamamen hazır hale getirilecek ve bahçe kurmak isteyen ülkelere yerleri teslim edeceklerini söyledi. Suiçmez, "Botanik EXPO 2016 Antalya'da ülke bahçeleri için 110 dekar dolayında bir alan hazırlanıyor. EXPO 2016'ya 27 ülke katılımını bildirdi. 57 ülke ile ise görüşmeler sürüyor" dedi. 

CAZİBE MERKEZİ 

23 Nisan 2016'da kapılarını açacak ve 6 ay açık kalacak olan EXPO 2016 Antalya'ya 8 milyon ziyaret gerçekleşmesini beklendiğini ifade eden Genel Sekreter Suiçmez, "EXPO 2016 Antalya alanı, resmi kapanışının ardından da turizm sektörüne hizmet edecek bir cazibe merkezi olarak kalacak. Özellikle Kongre Merkezi, Biyoçeşitlilik ve Çevre Müzesi, ülkelerin kültürlerini yansıtan bahçeler ile 7 bölgenin mimari özelliklerini yansıtacak yapılarda açılacak restoranlar ile turizm sektörü için cazip bir alan olmayı sürdürecek" diye konuştu. 

350 YAŞINDAKİ AĞAÇ DİKİLDİ

EXPO ormanında ağaçlandırma çalışması 23 Ocak 2014 tarihinde düzenlenen ağaç dikim töreni ile başlandı. Alana 20 binin üzerinde ağaç dikilmesi planlanıyor. İlk ağacı Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı ve EXPO 2016 Antalya Ajansı Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Mehdi Eker dikti. Bakan Eker, Bursa-Orhangazi karayolu yapımı nedeniyle sökülen ve 350 yaşında olduğu tahmin edilen bir zeytin ağacını alana dikti. Alanda ayrıca EXPO 2016 Antalya Ünlüler Ormanı da hayata geçecek. Gripin Grubu, Murat Dalkılıç, Hande Yener, Zakkum Grubu, Sinan Akçıl, Bulutsuzluk Özlemi Grubu, Kıraç, Mustafa Ceceli, İrem Derici ve Kolpa Grubu alana ağaç diken ünlü isimler oldu.

 

www.sabah.com.tr


 

 
 
COPYRIGHTS 2008 ANTALYA FESTIVALS Antalya Tanıtım Vakfına Aittir. (Tüm Hakları Saklıdır - All Rights Reserved)  
www.antalyafestivals.org internet sitesinde yer alan her türlü etkinlik veya aktivite için bilgiler, bu konularda hizmet alınan üçüncü kişi veya kuruluşlardan temin edilmiş olup, ATAV (Antalya Tanıtım Vakfı) tarafından herhangi bir maddi menfaat temin edilmeksizin genel anlamda bilgi vermek amacıyla hazırlanmıştır. Bu etkinlik veya aktivitelerde oluşan gecikme ve iptallerde ATAV sorumlu değildir.
Antalya Kadın Müzesi