English
TANITIM | ETKİNLİKLER | FESTİVALLER | SERGİ & FUAR | SİNEMA | TİYATRO | KONSER | GÖSTERİLER | HABERLER
 
 
6.12.2021 Pazartesi  
 
  ANA SAYFA  | SPONSORLAR  | ARŞİV  | ETKİNLİK MERKEZLERİ  | LİNKLER  | İLETİŞİM   
 
 

Ekle Çıkar  
 

 
Antalya’nın Karpuz Kabuğu Reçeli Dünya Lezzetleri arasına girdi <<< Geri Dön  
 

Antalya’ya özgü “Karpuz Kabuğu Reçeli” İtalya’nın Milano kentinde düzenlenmekte olan EXPO 2015’e ait dünya lezzetleri tarifleri web sitesi ana sayfasına girmeyi başardı. Milano EXPO2015 World Recipes (Dünya Yemek Tarifleri) web sayfasında 113 ülkeden 217 binin üzerinde yemek ve içecek tarifi yer alıyor.

Antalya Tanıtım Vakfı (ATAV) Başkanı Nizamettin Şen, Antalya’ya özgü 49 yemek, tatlı ve içecek tarifinin yer aldığı World Recipes sayfasında daha önce domatesli ekmek, katmerin ve iki kere Türk Kahvesinin ana sayfaya çıkma başarısı gösterdiğini bildirdi.

Milano EXPO2015 World Recipes (Dünya Yemek Tarifleri) web sayfasının tüm dünyada gastranomi ve lezzet tutkunları için eşi benzeri görülmemiş bir arşiv ve veritabanı olarak hizmet verdiğini belirten Nizamettin Şen, Türk kahvaltı sofralarını tatlandıran “Karpuz Kabuğu Reçeli”nin ana sayfada yer almasının Türk Mutfağı’nın ve Antalya’nın tanıtımı için önemli bir fırsat olduğunu vurguladı.

World Recipes tarafından en çok katkı sağlayan üyelere “Sanal Rozet” verildiğini anlatan Şen, ATAV’ın nisan ayında bu rozeti almaya hak kazandığını kaydetti.

ATAV’ın Antalya’yı ulusal ve uluslararası arenada sahip olduğu doğal, kültürel ve tarihi zenginlikleri ile tanıtmayı hedeflediğini belirten Şen, “ATAV olarak Antalya’nın sadece doğal ve tarihi güzelliklerini değil, zengin mutfak ve yemek kültürünü de tanıtıyoruz. Son olarak Antalya Tanıtım Vakfı’nın yayını olan Toroslar’dan Akdeniz’e Antalya’nın Lezzetleri isimli yemek kitabında da bulunan Antalya’ya özgü karpuz kabuğu reçeli Milano EXPO2015 World Recipes (worldrecipes.expo2015.org) Dünya Yemek Tarifleri ana sayfasında yayınlanarak tüm dünyadan milyonlarca lezzet tutkunuyla buluştu” dedi.

ATAV’ın yemek kitabından 49 tarifin web sitesinde yayınlandığını ifade eden Şen,  Antalya’nın Türkiye’den Dünya Tarifleri listesinde en çok lezzet tarifi sokmayı başaran kentler arasında olduğunu da sözlerine ekledi.

worldrecipes.expo2015.org

Karpuz Kabuğu Reçeli nasıl yapılıyor?

İşte tarifi;

Malzemeler

- Karpuz ( kalın kabuklu, orta boy )                          1 adet  

- Toz şeker                                                              6-8 su bardağı  

- Karanfil                                                                 8-10 adet           

- Limon                                                                   1 adet  

- Şerbet boyası ( kırmızı )                                         1 çay kaşığı        

- Kireç suyu                                                             2 litre   

Hazırlanışı

1.Karpuzu yıkayınız. Uzunlamasına 8 eşit parçaya bölünüz. İç kısımlarını alınız. Yeşil zar kabuklarını temizleyiniz. Kabukları kuşbaşı büyüklüğünde kare veya baklava şeklinde doğrayınız. Kireç suyuna yatırıp, yaklaşık 3 saat bekletiniz.

2.Kireçli sudan aldığınız kabukları bol suda 3 –5 kez iyice yıkayınız ve bol kaynar suda yumuşayıp, diri kalacak şekilde haşlayınız.

3.Haşlanmış kabukların suyunu süzüp, kurulayınız. Bir başka tencereye koyunuz. Üzerine karanfilleri, toz şekeri katınız. Yaklaşık 8 – 10 saat bekletiniz. Bu süre zarfında kabuklar su salacaktır.

4.Tencereyi orta ateş üstüne oturtup, karıştırarak kaynatınız. Kırmızı boyayı katınız. Reçel kıvamını bulunca limon suyunu katınız. Ocağın altını kapatınız. Soğuk yüzeye damlatılan, bir damla şurup dağılmıyor, top gibi kalıyorsa reçel kıvamını bulmuş demektir.

5.Yaklaşık 5 dakika sonra reçeli sıcak sıcak kavanozlara koyunuz. Soğuduktan sonra da kavanozların kapaklarını kapatınız. 


 

 
 
COPYRIGHTS 2008 ANTALYA FESTIVALS Antalya Tanıtım Vakfına Aittir. (Tüm Hakları Saklıdır - All Rights Reserved)  
www.antalyafestivals.org internet sitesinde yer alan her türlü etkinlik veya aktivite için bilgiler, bu konularda hizmet alınan üçüncü kişi veya kuruluşlardan temin edilmiş olup, ATAV (Antalya Tanıtım Vakfı) tarafından herhangi bir maddi menfaat temin edilmeksizin genel anlamda bilgi vermek amacıyla hazırlanmıştır. Bu etkinlik veya aktivitelerde oluşan gecikme ve iptallerde ATAV sorumlu değildir.
Antalya Kadın Müzesi