English
TANITIM | ETKİNLİKLER | FESTİVALLER | SERGİ & FUAR | SİNEMA | TİYATRO | KONSER | GÖSTERİLER | HABERLER
 
 
3.12.2021 Cuma  
 
  ANA SAYFA  | SPONSORLAR  | ARŞİV  | ETKİNLİK MERKEZLERİ  | LİNKLER  | İLETİŞİM   
 
 

Ekle Çıkar  
 

 
Kaleiçi Çiçek Açtı <<< Geri Dön  
 

Antalya Kaleiçi, Kanada merkezli 'Çiçek Açan Şehirler Yarışması' na katılmak için yapılan park ve peyzaj düzenlemesi ile hem jüri hem de ziyaretçi karşısına çıkıyor

Kaleiçi bu hafta, 22-25 Temmuz tarihleri arasında, tarihinde önemli günlerinden birini daha yaşayacak. Bu önemli günde; bütün Antalya'da yaşayanların Karaalioğlu Parkı'nda, Kaleiçi Hıdırlık Sokak'ta ve Yanık Hastane mevkiinde olmalarını bekliyorum. Neden mi? Çünkü Kaleiçi ve sözünü ettiğim alanlarda Antalya Büyükşehir Belediyesi Başkanı Menderes Türel yönetiminde yaptırılan proje ve düzenlemelerle, Antalya'mız, Kanada merkezli bir sivil toplum kuruluşu olan Communities in Bloom'un, 'Uluslararası Çiçek Açan Şehirler Proje Yarışması'na katılıyor. Peyzaj mimarı Jüri Üyeleri Belçikalı Alain Cappelle ve Kanadalı Richard Daigneault 23-24 Temmuz 2015 günlerinde, Kaleiçi'nde yapılan peyzaj düzenlemelerini görüp inceleyerek, kararlarını verecekler. Bütün Antalyalıları o gün, bu etkinliğe katılarak, kentimize kazandırılan bu güzellikleri görmeye ve bu yarışmada Antalya'mıza destek olamaya çağırıyorum. 

ÇİÇEK KORİDORU 
Proje kapsamında, Antalya Büyük Şehir Belediyesi tarafından Hıdırlık Sokak, Mermerli Sokak ve Hesapçı Sokak ve Eski Yanık Hastane alanını içine alan düzenlemede sokak boyunca yaklaşık 630 adet ahşap saksı yerleştirildi. Sokak boyunca Antalyalıların ve turistlerin dinlenip soluklanabileceği 17 adet bank üzeri bitki takı konuldu. Ferforje askılı çiçekliklerin bulunduğu sokaktan geçenler bitki çeşitliği ile adeta kendilerini bitki kuşağına girmiş hissedecek. Hesapçı Sokak girişi ve meydana girilen iki duvarda canlı duvar uygulaması yapıldı. Meydan ve Hıdırlık sokak boyunca Antalya'nın kaybolan çiçekleri dikildi. Sürdürülebilirliğin ön planda tutulduğu projede elektrik güneş panellerinden sağlanıyor. Edindiğim bilgiye göre; Proje kapsamında Kaleiçi'nde düne ve bugüne dair tüm değerlerini içinde barındıran, onu koruyan ve bu değerlerin gelecek kuşaklara da aktarılmasını sağlayacak düzenlemeler yapıldı. Kaleiçi sakinlerinin projeyi sahiplenmesi ve yaşatabilmesi için saksı bitkilerinin sulaması Kaleiçi sakinlerine ve esnafa bırakılmış. Hıdırlık Sokak, Mermerli Sokak ve Hesapçı Sokak'la başlayan projenin, daha sonradan geliştirilerek tüm Kaleiçi'ne ve şehre yayılarak bir şehir projesi haline dönüştürülmesi hedefleniyor. 

MUHTEŞEM SEYİR TERASI 
Geçen gün, Antalya kentinin, Yat Limanı'nın ve Bey Dağlarının en güzel olarak seyredilebildiği, "Yanık Hastane" alanı, bambaşka bir görünüme kavuştuğu alanı dolaştım. Daha düne kadar, mezbelelik haline gelmiş bu 1200 metrekarelik alan, Büyükşehir Belediyesi'nin büyük gayretleri ile hem yaşanabilecek, hem de Antalya'nın en güzel bir köşesi haline getirilmiş. O kadar güzel olmuş ki, size bunu kelimelerle ifade etmeme imkân yok. Gidip, muhakkak kendi gözlerinizle görmeniz gerekiyor. Eski Yanık Hastane meydanına girişte anıt ağaçları sembolize etmek ve gelen ziyaretçilere dinlenme ve gölge alan oluşturacak üç keçiboynuzu ağacı dikilmiş. Ayrıca alının bir yerine üç adet yaban keçisi heykeli konulmuş. Begonvillerle sarılı pergolalar ve sıcak yaz günlerinde serinleme amaçlı su havuzları yapılmış. Bunlardan daha da önemlisi falezler üzerinden 12 metre uzunluğunda muhteşem Yat Limanı ve Antalya manzaralı cam seyir terasının, fotoğraf çekmeyi sevenler için eşsiz bir yer olacağını düşünüyorum. Ayrıca, yine bu alana Kaleiçi'nin evlerine özgü bir su kuyusu konularak, geçmişte su gereksiniminin nasıl sağlandığı sembolize edilmesi amaçlanmış. Yapılan resmi açıklamada, yaklaşık 4 milyon 530 bin lira bedel ile uygulamaya çıkan Kaleiçi Hıdırlık Sokak Kentsel Tasarım Projesi'nin hayata geçirilmesine, Antalya Büyükşehir Belediyesi tarafından 9 Mart 2015 tarihinde başladı ve 6 Temmuz 2015 tarihinde yapımı tamamlandı. 'Çiçek Açan Şehirler Yarışması'nda halkın katılımı, en önemli kriterlerden birisi olarak kabul ediliyor. Bu nedenle; benceŞİMDİ, 'ANTALYA SEVGİSİ'Nİ GÖSTERMENİN TAM ZAMANI. Her Antalyaseveri Comminities in Bloom jürisi tarafından 23 Temmuz saat 19.00'da Karaalioğlu Parkı, Hıdırlık Kulesi ve çevresinde yapılacak açılışa bekliyorum. 

YARIŞMA KRİTERLERİ
Çiçek Açan Şehirler (Communities in Bloom) Kanada'da yerleşik kar amacı gütmeyen bir organizasyon olan "Çiçek Açan Şehirler Yarışması", 1995 yılında Kanada'da 29 topluluk arasında ulusal bir yarışma olarak başlamış, ve o tarihten beri hem ulusal hem de uluslar arası çeşitli kategorilerde yarışmalar içerecek şekilde genişlemiştir. Değerlendirme kriterleri şunlardır: düzenlilik, çevreye yönelik eylemler, miras koruma, kent ormanları/ ormancılık, peyzaj düzenlemesi yapılmış alanlar, yer örtücüler, çiçek düzenlemeleri, toplumsal katılım. Yarışma için katılımcılar uluslararası jüri tarafından kategorilerde ilgili semti, sokağı, mahalleyi güzelleştirme kapasitesine ve tüm toplulukların (belediye, özel sektör, kurumsal ve sivil toplum kuruluşları, vatandaşlar) katılımına göre değerlendirilirler.

 

www.sabah.com.tr


 

 
 
COPYRIGHTS 2008 ANTALYA FESTIVALS Antalya Tanıtım Vakfına Aittir. (Tüm Hakları Saklıdır - All Rights Reserved)  
www.antalyafestivals.org internet sitesinde yer alan her türlü etkinlik veya aktivite için bilgiler, bu konularda hizmet alınan üçüncü kişi veya kuruluşlardan temin edilmiş olup, ATAV (Antalya Tanıtım Vakfı) tarafından herhangi bir maddi menfaat temin edilmeksizin genel anlamda bilgi vermek amacıyla hazırlanmıştır. Bu etkinlik veya aktivitelerde oluşan gecikme ve iptallerde ATAV sorumlu değildir.
Antalya Kadın Müzesi