English
TANITIM | ETKİNLİKLER | FESTİVALLER | SERGİ & FUAR | SİNEMA | TİYATRO | KONSER | GÖSTERİLER | HABERLER
 
 
11.08.2022 Perşembe  
 
  ANA SAYFA  | SPONSORLAR  | ARŞİV  | ETKİNLİK MERKEZLERİ  | LİNKLER  | İLETİŞİM   
 
 

Ekle Çıkar  
 

 
Antalya Kültür Sanat açılışı sergilerle yapıldı <<< Geri Dön  
 

Antalya Kültür Sanat merkezi açılışı Cecil Beaton ve Luigi Mayer’in eserlerinden oluşan sergiyle gerçekleştirildi. Kültür Sanat merkezinde Eylül ayında dünyaca ünlü Ressam Picasso ve Fotoğraf Sanatçısı Ara Güler’in sergisi gerçekleştirilecek.

Resmi açılışı Eylül ayında dünyaca ünlü Ressam Picasso ve Fotoğraf Sanatçısı Ara Güler’in sergileriyle gerçekleştirilecek olan Antalya Kültür Sanat Merkezi’nin ön açılışı ATSO Başkanı Davut Çetin ve davetlilerin katılımıyla gerçekleştirildi. Antalya Ticaret ve Sanayi Odası (ATSO) eski hizmet binasında kurulan AKS, 31 Temmuz’da sanatseverlere kapılarını hazırlık sergileriyle açacak.

ATSO Başkanı Davut Çetin, kentin en merkezi noktasında bulunan eski hizmet binasını gelir getirecek herhangi bir proje yerine kente artı değer katacak böylesi bir kuruma dönüştürmekten büyük mutluluk duyduklarını söyledi. Çetin, "Eski hizmet binamızı, gelir getirici projelere dönüştürebilir, satabilir, kiraya verebilirdik. Burası bir iş merkezi, AVM, dershane olabilirdi. Ancak ATSO, bunların yerine kültür ve sanat kurumu tercih etti. Bunun nedeni çok açık, çünkü Antalya’nın kültür ve sanat odaklı bir gelişmeye ihtiyacı var. Kültür ve sanata daha fazla yatırım yapmamız gerekiyor, çünkü kültüre yatırım öncelikle kentsel yaşam kalitesini yükseltiyor. Ülkeler ve kentler, kültürü, yalnızca imaj ve itibarları açısından değerlendirmiyorlar. Aynı zamanda ekonomiyi destekleme araçlarından biri olarak kültür politikaları geliştiriyorlar. Dünyada birçok kent, önceliği, "kültür odaklı kentsel gelişim" projelerine veriyor. Müze projeleri, opera salonları, kültür merkezi projeleri birbiriyle yarışıyor” dedi.

Mimari projesi Mimar Sinan Genim tarafından hazırlanan Antalya Kültür Sanat, yaklaşık 2 bin metrekarelik bir alanda hizmet verecek. Binanın 3 katı sergi salonlarına ayrılırken, bir katta da eğitim salonları yer alıyor. Binanın 112 kişilik oditoryumu ise çeşitli sanatsal etkinliklere ev sahipliği yapacak. Antalya Kültür Sanat resmi açılış öncesinde, 31 Temmuz 2015 itibarıyla iki hazırlık sergisi sanatseverlerle buluşacak. Yıldızların fotoğrafçısı Cecil Beaton’ın Sotheby’s arşivinden derlenen “Portreler” ve 18. yüzyılın ünlü ressamlarından Luigi Mayer’in “Gravürler” sergileri 6 Eylül tarihine kadar, Antalya Kültür Sanat’ın açılışı onuruna, ücretsiz olarak gezilebilecek. Cecil Beaton’ın Sotheby’s arşivinden derlenen “Portreler” başlıklı sergi, Suna ve İnan Kıraç Vakfı Pera Müzesi işbirliği ile düzenlendi. Sergi, Beaton’ın 1920’lerden 70’lere kadar fotoğrafladığı Elizabeth Taylor, Marilyn Monroe, Coco Chanel, Salvador Dali, Gary Cooper, Winston Churchill, Jean Paul Sartre, Colette, Audrey Hepburn, Alberto Giacometti ve Rudolf Nureyev gibi ünlü isimlerin portrelerinden oluşuyor.

Antalya Kültür Sanat’ın diğer ön açılış sergisi ise 18. yüzyıl ressamlarından Luigi Mayer’in Antalya ve Akdeniz havzasındaki mimari kalıntılar ile gündelik hayatı betimleyen gravürlerinden oluşuyor. Sanatçının, 1776 - 1792 yılları arasında İstanbul’da görev yapan İngiltere Büyükelçisi Sir Robert Ainslie ile birlikte katıldığı Anadolu’daki arkeoloji gezilerinde resmettiği gravürler, Antalya’nın ve bölgenin tarihinden kesitleri gözler önüne seriyor.

Antalya Kültür Sanat, Eylül’den itibaren Picasso’nun orijinal eserlerinden oluşan büyük bir sergiye evsahipliği yapacak. Eşzamanlı olarak, büyük usta Ara Güler’in arşivinden seçilen Antalya ve çevresinin fotoğrafları da sergilenecek.


 

 
 
COPYRIGHTS 2008 ANTALYA FESTIVALS Antalya Tanıtım Vakfına Aittir. (Tüm Hakları Saklıdır - All Rights Reserved)  
www.antalyafestivals.org internet sitesinde yer alan her türlü etkinlik veya aktivite için bilgiler, bu konularda hizmet alınan üçüncü kişi veya kuruluşlardan temin edilmiş olup, ATAV (Antalya Tanıtım Vakfı) tarafından herhangi bir maddi menfaat temin edilmeksizin genel anlamda bilgi vermek amacıyla hazırlanmıştır. Bu etkinlik veya aktivitelerde oluşan gecikme ve iptallerde ATAV sorumlu değildir.
Antalya Kadın Müzesi