English
TANITIM | ETKİNLİKLER | FESTİVALLER | SERGİ & FUAR | SİNEMA | TİYATRO | KONSER | GÖSTERİLER | HABERLER
 
 
7.12.2021 Salı  
 
  ANA SAYFA  | SPONSORLAR  | ARŞİV  | ETKİNLİK MERKEZLERİ  | LİNKLER  | İLETİŞİM   
 
 

Ekle Çıkar  
 

 
Korkuteli'nde Karyağdı Armudu Şenliği Yapıldı <<< Geri Dön  
 

 

 

KORKUTELİ’NDE Karyağdı Armudu Şenliği Yapıldı

Karyağdı Armudu Şenliği, Korkuteli Muhtarlar Derneği, Ziraat Odası ile Gıda Tarım ve Hayvancılık İlçe Müdürlüğü’nün organizasyonuyla Yazır Mahallesi’nde düzenlendi. Şenliğe, Kaymakam Erol Tanrıkulu, Garnizon Komutan vekili Jandarma Üsteğmen Mutluay Oskay, Belediye Başkanı Hasan Gökce, Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Ahmet Dallı, Antalya Ticaret Borsası Başkanı (ATB) Ali Çandır, Yazır Köyü Tarımsal Kalkınma Kooperatif Başkanı Yaşar Kocaoğlu, siyasi partilerin ilçe başkanları, milletvekili adayları, muhtarlar ve vatandaşlar katıldı. Şenlik öncesinde Osman Önel İlkokulu halk oyunları ekibi gösteri yaptı. Törende konuşan Kaymakam Erol Tanrıkulu, sanayi ve tarım sektörünün birlikte ilerlemesi gerektiğini belirterek, “İlçemiz tarım sektöründe mantarın yüzde 50’sini üretiyor. Bunun yanında Karyağdı armudunun da 60 bin dekar alanda 50 bin ton üretimini gerçekleştiriyoruz. Türkiye’de Ankara armudu olarak bilinen Karyağdı armudu aroması ve lezzet bakımından çok faklı” dedi. Korkuteli Belediye Başkanı Hasan Gökce, toplum yapısı ve havasının Karyağdı armudunun yetişmesinde önemli rol oynadığını belirterek, “Aroması, kalitesi ve verim yüksekliği buna bağlıdır. Korkuteli Karyağdı armudunun tescilinin yapılmasıyla üretimden paketlemeye ve pazarlamaya kadar birçok alanda ekonomik hareketlilik yaşanacak” diye konuştu. Konuşmaların ardından şenliğe destek verenlere plaket verildi.

Antalya Ticaret Borsası Başkanı Ali Çandır, Antalya’da tarım yapılan her 100 dönümün 27,5 dönümünün Korkuteli’de yapıldığını belirterek, “Korkuteli, adeta meyve ve hububat üretim üssü görevi görmektedir. Korkuteli’nin tarımsal üretimde karnesi geçmişten günümüze daima başarılarla dolu olmuştur” dedi. Mantar üretiminde Türkiye de marka olan Korkuteli’nin hayvan varlığı açısından Elmalı ile birlikte lider konumda yer aldığını belirten Çandır,  190 bini aşan büyükbaş ve küçükbaş hayvan varlığı ile ilimiz süt üretiminin yüzde 17’sini karşılayarak birinci sırada yer aldığını kaydetti. Antalya hububatının 3’te 1’ini Korkuteli’nin ürettiğini söyleyen Ali Çandır, ilçenin son yıllarda armut yetiştiriciliğinde önemli bir merkez haline geldiğini belirtti. ATB Başkanı Ali Çandır,  “Geçtiğimiz yıl ürettiğiniz 83 bin 860 ton armut ile ilimiz üretiminin yüzde 94’ünü, ülkemiz üretiminin ise yüzde 18 ‘ini sizler gerçekleştirdiniz.  Türkiye’de üretilen her 100 kilogram armudun 20 kilogramını siz ürettiniz.  Bunların hepsi sizin başarı hikayeniz” diye konuştu. Kendine has aroması, lezzeti ve dayanıklılığı ile yöreye özgü Karyağdı armudunun ekonomiye kazandırılması ve marka değerinin arttırılması için coğrafi işaret çalışması başlattıklarını söyleyen Ali Çandır, “Karyağdı armuduyla ilgili çalışmamız kooperatifler ve yöresel ürünlerle ilgili çalışmamızın bir parçası olacaktır. Gerek üretimin, gerekse paketleme ve pazarlamasının gelişmesi konusunda sizlerle ve kooperatiflerle birlikte çalışmayı planlıyoruz” dedi. Bölgede en az 50 yıllık geçmişe sahip Karyağdı armudunun tescilinin yapılmasıyla ilçede birçok alanda ekonomik hareketlilik yaşanacağını vurgulayan Çandır, Kurumların bölge ekonomisini geliştirecek konularda birlikte hareket etmesinden duyduğu memnuniyeti dile getirdi. Çandır, “Coğrafi işarete bir adım kaldı. Üretmezsek tükeniriz” dedi. Çandır, Karyağdı armudunu gündeme getiren ve gelişmesi yönünde çalışmalar yapan ATB Meslek Komitesi üyesi Yaşar Kocaoğlu’na, Şenliğin düzenlenmesinde katkıda bulunan Tarım İlçe Müdürlüğü, Ziraat Odası ve Muhtarlar Derneği başta olmak üzere emeği geçenlere teşekkür etti.

KARYAĞDI ARMUDU İÇİN BELGE ARANIYOR

Yöresel Ürünler Fuarı ile Antalya’da ve Türkiye’de yöresel ürünlerin ekonomik değer kazanması, uluslararası ticarete konu olması ve coğrafi işaret tescili anlamında büyük farkındalık oluşturan ATB, Korkuteli’nin meşhur Karyağdı armudu için de coğrafi işaret alımı için çalışma yürütüyor. Yaklaşık 1 yıl önce ‘Korkuteli Karyağdı Armudu’ şeklinde coğrafi işaret tescili çalışmasını başlattıklarını belirten ATB Başkanı Ali Çandır, Antalya’da yıllık 89 bin 218 ton armut üretiminin yüzde 94’ünün Korkuteli’nde olduğunu, 35 bin 600 dekar alandaki üretimin 3’te 2’sinin de Karyağdı armudu olduğunu söyledi.

BELGESİ OLAN GETİRSİN

Türkiye’de Bursa’dan sonra en çok armut üretiminin Antalya’da olduğunu belirten Ali Çandır, Korkuteli’nin meşhur Karyağdı armudunun coğrafi işaret tescili için tarihi belge eksikliği bulunduğunu, elinde bu armudun adının geçtiği eski tarihli gazete kupürü, roman veya hikaye, fotoğraf, makale, film kaydı gibi tarihi niteliğe sahip belge bulunanların yardımcı olmaları yönünde çağrıda bulundu. Çandır, “Elinde Karyağdı armuduna yönelik tarihi nitelik taşıyan herhangi bir belge olan varsa bize getirsin” dedi.

COĞRAFİ İŞARET FİYATI ARTIRIR

Belge bulunamaması halindeyse bölgedeki yaşlı nüfusla antropolojik bir çalışma yapılacağını belirten Çandır, Karyağdı armudunun coğrafi işaret tescili yapılması halinde fiyatının da minimum yüzde 25 artacağını söyledi. Çandır, “Karyağdı armudu sadece o bölgenin iklim, hava ve suyuna bağlı olarak aroma ve lezzetiyle çok farklı. Başka yerde aynı özellikleri bulamazsınız. Bölge üreticisinin kalkınması açısından da coğrafi işaret tescili çok önemlidir” diye konuştu.


 

 
 
COPYRIGHTS 2008 ANTALYA FESTIVALS Antalya Tanıtım Vakfına Aittir. (Tüm Hakları Saklıdır - All Rights Reserved)  
www.antalyafestivals.org internet sitesinde yer alan her türlü etkinlik veya aktivite için bilgiler, bu konularda hizmet alınan üçüncü kişi veya kuruluşlardan temin edilmiş olup, ATAV (Antalya Tanıtım Vakfı) tarafından herhangi bir maddi menfaat temin edilmeksizin genel anlamda bilgi vermek amacıyla hazırlanmıştır. Bu etkinlik veya aktivitelerde oluşan gecikme ve iptallerde ATAV sorumlu değildir.
Antalya Kadın Müzesi