English
TANITIM | ETKİNLİKLER | FESTİVALLER | SERGİ & FUAR | SİNEMA | TİYATRO | KONSER | GÖSTERİLER | HABERLER
 
 
11.08.2022 Perşembe  
 
  ANA SAYFA  | SPONSORLAR  | ARŞİV  | ETKİNLİK MERKEZLERİ  | LİNKLER  | İLETİŞİM   
 
 

Ekle Çıkar  
 

 
Aspendos organizasyonlara yeniden açıldı <<< Geri Dön  
 

Antalya'da, 2008 yılında zarar gördüğü için sanatsal etkinliklere kapatılan Aspendos Antik Tiyatrosu, restorasyon çalışmalarının ardından organizasyonlara yeniden açıldı.

ntalya'da, 2008 yılında zarar gördüğü için sanatsal etkinliklere kapatılan Aspendos Antik Tiyatrosu, restorasyon çalışmalarının ardından organizasyonlara yeniden açıldı. Ekimde 52'nci Altın Portakal Film Festivali'nin ödül gecesine ev sahipliği yapacak Aspendos'ta, ortalama gürültü değeri 110 desibel ses sistemi kurulacak. İnşaat Mühendisleri OdasıŞube Başkanı Cem Oğuz, Aspendos'ta 115 desibelin deprem etkisi yaratarak çatlaklara neden olabileceğini belirterek, "Buradaki etkinliklerde 80- 90 desibel ses şiddetinin üzerine çıkılmasın" dedi.

Antalya'da 2007 yılında Röleve ve Anıtlar Müdürlüğü'nün ziyaretçi kısıtlaması ve acil onarım gerektiği kararının ardından 2008 yılında Kültür ve Turizm Bakanlığı'nın organizasyonları hariç sanatsal etkinliklere kapatılan Aspendos Antik Tiyatrosu, sanatsal organizasyonlar ve gala yemekleri şeklindeki organizasyonlara yeniden açıldı.

2014 yılında 4 ay süreyle ziyaretçilere de kapatılan antik tiyatroda yapılan restorasyon çalışmalarının ardından yetkililer, Antalya Kültür Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu'nun Aspendos'u etkinliklere yeniden açtığını, ayrıca Kültür ve Turizm Bakanlığı'na bağlı Döner Sermaye İşletmesi Merkez Müdürlüğü (DÖSİMM) Aspendos Antik Tiyatrosu'nun kirasının günlük 70 bin lira olarak belirlediğini aktardı.

EYLÜL VE EKİMDE ANTİK TİYATRO YOĞUN

Antik tiyatro bu yıl 05 - 24 Eylül tarihleri arasında 22'ncisi düzenlenecek Uluslararası Aspendos Opera ve Bale Festivali'nin ardından Antalya Büyükşehir Belediyesi'nce gerçekleştirilecek 16'ncı Uluslararası Piyano Festivali ve ardından 52'nci Antalya Altın Portakal Film Festivali'nin prestij gecelerine ev sahipliği yapacak.

ASPENDOS GECELERİ

Büyükşehir Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Daire Başkanı Mithat Yolcu, her iki organizasyon için gerekli izinlerin Kültür ve Turizm Bakanlığı'ndan alındığını kaydetti. Aspendos Opera ve Bale Festivali'nin ardından 26 Eylül'de 16'ncı kez sanatseverle buluşacak Uluslararası Piyano Festivali kapsamında Aspendos Antik Tiyatrosu'nda 4 etkinlik planlanıyor. 19 Ekim'e kadar devam edecek festivalde bu yıl Akdeniz Filarmoni Orkestrası, Abdullah İbrahım Septet, Gulsin Onay, Natalia Gutman, Cem Babacan ve Başar Can Kıvrak, Salem Ashkar, Sir Neville Marriner, Andre Previn, Gürer Aykal gibi isimler konser verecek.

Bu yıl 18- 24 Ekim tarihleri arasında gerçekleşecek Antalya Altın Portakal Film Festivali'nin ödül gecesinin de Aspendos Antik Tiyatrosu'nda yapılması planlanıyor. Festival için antik tiyatroda en az 5 bin kişiye yeterli ses sistemi kurulacak. Festivalin 31 Ağustos'ta yapılacak organizasyon ihalesine ait şartnamede, kurulacak ses sisteminin ortalama desibel değerinin 110 olması gerektiği belirtilirken, şartnamede ayrıca 30'ar metre genişlik ve uzunlukta, 28 metre yüksekliğinde 4 ton yük kapasitesine sahip sahne kurulması da yer aldı.

115 DESİBEL DEPREM ETKİSİ YARATIYOR

İnşaat Mühendisleri Odası Antalya Şube Başkanı Cem Oğuz, 120 desibel ses şiddetinin insanda kulak çınlamasına neden olduğunu ve kişinin kulağı kapama ihtiyacı hissettiğini söyledi. Cem Oğuz, ODTÜ öğretim üyesi Prof. Dr. Ahmet Türer'in, Aspendos Antik Tiyatrosu'nda 115 desibel ses şiddetinin sahne arkasında, sahne ve dış duvarın üst kotuna yakın yerlerde, köşelerde ve orta noktalarda dikine çatlaklar oluşturduğuna yönelik araştırmasını hatırlatarak şöyle dedi:

"Aspendos'un sanatsal etkinliklerle buluşması güzel, ancak bu yapıları korumak zorunda olduğumuz gerçeğini de unutmamalıyız. Aspendos için her ne kadar restorasyondan geçmiş de olsa 115 desibel kritik eşik. Emniyet payını düşünerek burada yapılacak etkinliklerde 80- 90 desibel aralığındaki ses şiddetinin üzerine çıkılmasın."

Cem Oğuz, Antalya Altın Portakal Film Festivali'nin açılış ve kapanış gecelerinde kentin yeni tamamlanan stadyumunun pekala kullanılabileceğini aktardı. Her festival döneminde kent sakinleri ve festival arasındaki bağın sorgulandığını kaydeden Oğuz, "Yeni stadımızın 33 bin tribün kapasitesi var. Bir o kadar da zemin alır. 60 bin Antalyalının katılımıyla bu geceler yapılabilir" dedi.

www.buyukantalya.com


 

 
 
COPYRIGHTS 2008 ANTALYA FESTIVALS Antalya Tanıtım Vakfına Aittir. (Tüm Hakları Saklıdır - All Rights Reserved)  
www.antalyafestivals.org internet sitesinde yer alan her türlü etkinlik veya aktivite için bilgiler, bu konularda hizmet alınan üçüncü kişi veya kuruluşlardan temin edilmiş olup, ATAV (Antalya Tanıtım Vakfı) tarafından herhangi bir maddi menfaat temin edilmeksizin genel anlamda bilgi vermek amacıyla hazırlanmıştır. Bu etkinlik veya aktivitelerde oluşan gecikme ve iptallerde ATAV sorumlu değildir.
Antalya Kadın Müzesi