English
TANITIM | ETKİNLİKLER | FESTİVALLER | SERGİ & FUAR | SİNEMA | TİYATRO | KONSER | GÖSTERİLER | HABERLER
 
 
3.12.2021 Cuma  
 
  ANA SAYFA  | SPONSORLAR  | ARŞİV  | ETKİNLİK MERKEZLERİ  | LİNKLER  | İLETİŞİM   
 
 

Ekle Çıkar  
 

 
Dünya tiyatroları Antalya'da <<< Geri Dön  
 

Antalya Büyükşehir Belediye Tiyatrosu (ABT), yeni sezonda dünya sahnelerinin en iyi 5 oyunuyla izleyici karşısına çıkmaya hazırlanıyor.

Dünyaca ünlü konuk yönetmenleri Antalya ile buluşturmayı planlayan Antalya Büyükşehir Tiyatrosu yeni Büyükşehir yasası ile köyden mahalleye dönüşen yerlerde de tiyatro gösterimi yapacak. Bu sezon yepyeni 5 oyunu sahneleyecek olan ABT Antalya’nın dört bir tarafından perde açacak.

ABT Genel Sanat Yönetmeni Mehmet Özgür, “Çok başarılı bir sezon geçirdik. Tiyatromuzda bir kan değişikliği olmuştu. Sanat yönetmeni olduğum andan itibaren, 95 gün içerisinde 5 oyun çıkardık. Bu alanda baktığınız zaman bir rekor. Tek sahnede, tek prova alanında bu gerçekten olabilirliği çok az olan bir durum. Fakat çalışma arkadaşlarımızla ciddi anlamda bir planlama yaptık, bir strateji geliştirdik. Günde 2 bazen 3 oyun provasını bu sahnede gerçekleştirdik. 32 yıllık sürecimizde en başarılı sezonumuzu geçirmişiz. 190’ın üzerinde oyun sergileyip, 31 bin’in üzerinde seyirciyi yakalamışız. Bizim için inanılmaz bir başarı” dedi.

DÜNYA TİYATROLARI ANTALYA’DA

Sezon boyunca yurtiçinde ve yurtdışında turnelere gittiklerini söyleyen Mehmet Özgür, Alanya’dan Kaş’a bütün ilçeleri gezdiklerini, festivallerde bulunduklarını kaydetti. Turnelerle yetinmeyip konuk tiyatrolar projesini hayata geçirdiklerini anlatan Özgür, “Her ayın sonunda yurt dışından davet ettiğimiz konuk tiyatroları seyircimizle buluşturduk. Tiyatro severler büyük ilgi gösterdi. Geçen sene Almanya ve Rusya’dan tiyatro ekipleri geldi. Bu yıl Ekim ayında Bulgaristan, Çekoslovakya, Almanya, Azerbaycan’dan konuk tiyatrolarımız gelecek. Sırbistan’da bir tiyatro ile görüşüyoruz. Onlar da konuğumuz olacak. Bu grupları seyirci ile ücretsiz buluşturuyoruz. Seyircimiz hem bizi hem de dünya tiyatrolarından örnekleri izliyor. Konuk tiyatrolar projesini hayata geçiren tek tiyatroyuz. Her sezon daha çok geliştireceğiz. İlerde bir festival haline dönüştürmeyi planlıyoruz. Bu festivalin bir altyapısı” diye konuştu.

ÇOCUKLAR VE GENÇLER İÇİN BİR İLK

Çocuk ve Gençlik Tiyatroları Birimi’ni kurarak Türkiye’de bir ilki daha gerçekleştirdiklerini aktaran Mehmet Özgür, bu alanda söz sahibi Özer Tunca’yı birimin başına getirdiklerini ifade etti. Türkiye’de hiçbir tiyatro da böyle bir birimin olmadığının altını çizen Özgür şöyle konuştu: “Konservatuvardan yeni mezun olmuş çok yetenekli 10 gencimizi tiyatromuza dahil ettik. Bu bir anlamda organik bir ilişkiyi de başlattı. 3 yıl önce Akdeniz Üniversitesi’nde bir konservatuvar kuruldu. Bu çocuklar bizim kentimizde eğitim alıyor, buradan mezun oluyor, mezun olduktan sonra da bu kentte işsiz kalıyor ya da iş bulmak için başka kentlere gidiyordu. Biz de istedik ki buradan mezun olan gençlerimiz önümüzdeki yıllarda Şehir Tiyatrosu’nun altyapısını oluştursun. Buradan başarı ile mezun olmuş gençlerimizi hocalarının referansıyla tiyatromuza davet ediyoruz.”

ŞEHİR TİYATROSU GELİYOR

Antalya Büyükşehir Belediye Tiyatrosu sahnesinin yeniden düzenlenerek kulislerin oyuncular için uygun bir hale getirildiğini söyleyen Mehmet Özgür, kısa zamanda Şehir Tiyatroları Projesi’nin hayata geçirileceğini vurguladı.
Türkiye’den ve dünyanın birçok ülkesinden başarılı oyuncu ve yönetmenleri davet ederek atölye çalışmaları düzenlediklerini ifade eden Mehmet Özgür; dünyaca ünlü konuk yönetmenlerin ABT’nin yeni oyunlarını yöneteceklerini belirtti. Özgür, 2015-2016 sezonunda yepyeni 5 oyun ile perdelerini açacaklarını belirterek, “Kendi alanında bir üstat olan Danimarkalı Yönetmen Soren Ovesen ‘Sır’, Bulgaristan’da ve Amerika’da oyunculuk eğitimi veren Alexander Illiev ‘Kurnaz’, Özer Tunca ‘Özgürlüğe Kaçış’, İstanbul Şehir Tiyatroları Genel Sanat Yönetmeni Yardımcısı Engin Alkan ‘Tarla Kuşuydu Jülyet’, oyunlarını Antalyalı sanatseverler için yönetiyor. Bir de köy müzikali olacak. Geçen sezondan devam eden 5 oyunla birlikte yeni sezonda toplam 10 oyun sahneleyeceğiz. Oyunlarımızı kaldırmayacağız ve repertuar tiyatrosu yapıp oyunlarımızı sürekli döndüreceğiz. Çünkü bu kentte tiyatro severlerin izleyebileceği iki tane tiyatro var. Bir biz varız, bir de devlet tiyatrosu var. Biz bunu çeşitlendirmeye ve çoğaltmaya gayret ediyoruz. Konuk tiyatrolar projesiyle, şehir tiyatrolarının buluşmasıyla, önümüzdeki günlerde bir festivalle, onun dışında çocuk tiyatrolarıyla bu çeşitliliği arttırmayı planlıyoruz” diye konuştu.

KÖYLER TİYATROYLA BULUŞACAK

Mehmet Özgür, yeni sezonda üçüncü bir yetişkin oyunu olarak Türk yazara ait oyunu hazırlayacaklarını sözlerine ekleyerek, “1970’lerde Türkiye’nin köylerinde yaşanmış bir hikâyeyi bugünün köylerineadapte edeceğiz. Bunu da köy müzikaline dönüştürmeyi planlıyoruz. Bu da Türkiye’de ilk defa yapılacak bir proje. Büyük bir prodüksiyon halinde sadece bu sahnede değil, bölgemizdeki köyleri ve ilçeleri de gezeceğiz” dedi.

 

www.mygazete.com


 

 
 
COPYRIGHTS 2008 ANTALYA FESTIVALS Antalya Tanıtım Vakfına Aittir. (Tüm Hakları Saklıdır - All Rights Reserved)  
www.antalyafestivals.org internet sitesinde yer alan her türlü etkinlik veya aktivite için bilgiler, bu konularda hizmet alınan üçüncü kişi veya kuruluşlardan temin edilmiş olup, ATAV (Antalya Tanıtım Vakfı) tarafından herhangi bir maddi menfaat temin edilmeksizin genel anlamda bilgi vermek amacıyla hazırlanmıştır. Bu etkinlik veya aktivitelerde oluşan gecikme ve iptallerde ATAV sorumlu değildir.
Antalya Kadın Müzesi