English
TANITIM | ETKİNLİKLER | FESTİVALLER | SERGİ & FUAR | SİNEMA | TİYATRO | KONSER | GÖSTERİLER | HABERLER
 
 
29.05.2022 Pazar  
 
  ANA SAYFA  | SPONSORLAR  | ARŞİV  | ETKİNLİK MERKEZLERİ  | LİNKLER  | İLETİŞİM   
 
 

Ekle Çıkar  
 

 
Antalya’ya dünya ödülü: Çiçek Açan Şehir <<< Geri Dön  
 

Turizmin başkenti Antalya, Kanada’dan iki, Çek Cumhuriyeti ve Güney Kore’den birer kent ile finale kaldı.

Antalya Valiliği’nin himayesinde Antalya Büyükşehir Belediyesi’nin yürüttüğü Kaleiçi, Hıdırlık Sokak projesi, şampiyon oldu.

Törende konuşan Antalya Valisi Muammer Türker, Türkiye’den ilk kez bir şehrin bu yarışmaya katıldığına vurgu yapıp, “Valilik, belediye ve EXPO ile paydaşların yanışına Antalya Kaleiçi esnafı ve orada yaşayanlar bu projenin parçasıydı, herkesi tebrik ediyorum” dedi. “Bugün benim oğlumun doğum günü” diyen Başkan Menderes Türel de, “Bu ödül belediyelerin bir oskarı niteliğinde. Bu oskar aileme, Antalya’ya ve Türkiye’ye gidiyor” diye konuştu.

Kanada merkezli  bir sivil toplum örgütü olan Çiçek Açan Şehirler (Communities in Bloom) kuruluşunun başlattığı, ulusal ve uluslararası kategoride düzenlediği yarışmada Türkiye, ilk kez ödül kazandı.  Kamloops Kenti’ndeki ödül törenine Antalya Valisi Muammer Türker, ‘Çiçek Açan Şehirler” projesini bizzat yürüten Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Menderes Türel, projeye destek veren EXPO 2016 Antalya Ajansı Genel Sekreteri Haşmet Suiçmez ile projenin paydaşlarından Süs Bitkileri ve Mamülleri İhracatçıları Birliği Başkanı Osman Bağdatlıoğlu katıldı.

Sonuçlar açıklanmadan önce Çiçek Açan Şehirler Kaleiçi Projesi’nin  sunumu yapıldı. Ayrıca Türkiye’nin ilk kez ev sahipliğini yapacağı botanik, A1 kategorisinde, gelecek yıl 23 Nisan’da kapılarını açacak olan EXPO 2016 Antalya projesi de anlatıldı.

Çiçek Açan Şehirler Başkanı Bob Lewis, uluslararası kategorisinde ve nüfusu 2 milyonun üzerinde Kanada’dan iki, Çek Cumhuriyeti ve Güney Kore’den birer şehir ve Antalya’nın finale kaldığını söyledi. Başkan Lewis, Çiçek Açan Şehirler yarışmasına katılımı teşvik etmek ve cesaretlendirmek istediğini vurgulayıp, “Özellikle 2017 yılında Kanada’nın 150. yılı. Ülkelerin her yerinde kutlamalar olacak” dedi.

Belediyeciliğin Oskarı

Lewis, uluslararası düzeyde ve en üst kategoride bir ödülün verildiğini belirtti. Finalist kentlerin tanıtım filmleri gösterilmeden Başkan Lewis, “Bu ödül Antalya’nın” dedi. Salonda bulunan Türk heyetinden alkış tufanı koparken, projeyi ve Antalya’yı diğer kent temsilcileri de alkışladı. Başkan Lewis de, Türk heyeti sahneye gelene kadar alkışladı. Ödülü Lewis’ten Antalya Valisi Türker ile Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Menderes Türel birlikte aldı.  Törende ilk sözü  alan Antalya Valisi Muammer Türker, “Böyle bir ödüle sahip olmak çok önemli” derken turizmin başkentinin birçok medeniyete ev sahipliği yaptığını söyledi. Antalya Valisi Türker, “Bu proje ile birlikte geçmişten ilham alıyor ve geleceğimizi inşa ediyoruz. Türkiye’den ilk kez bir şehir bu yarışmaya katıldı, valilik, belediye ve EXPO ile paydaşların yanısıra Antalya Kaleiçi esnafı ve orada yaşayanlar bu projenin parçasıydı, herkesi tebrik ediyorum” dedi.

EXPO İçin Çok Önemli Bir Ödül

Antalya Valisi Muammer Türker sözlerine şöyle devam etti: "Bütün kategorilerde birinci gelip bu ödülü aldık. Burada söylenmesi gereken şey, Antalya’nın  sahip olduğu değerlerin yanısıra buna katkı sunan herkesin emekleri var. Antalya halkının özellikte Kaleiçi’nde yaşayanların orada çalışan esnafın, bu işe gönül koyan herkesin emeği çok fazla. O yüzden bu sadece devlet kurumlarının bir projesi değil.  Yerel halkın işin içine katıldığı bir proje olarak algılanabilir. Türkiye’den ilk defa böyle bir projeye katılım sağlandı. Vali Türker, EXPO’ya ev sahibi olacak olan Antalya’nın EXPO ile ilgili bir projede kendini ön plana çıkarmasını ve Türkiye’ye bunu yaşatmasının ayrı bir önemi olduğunu da vurguladı.

Uluslararası Prestijli Bir Yarışma

Çiçek Açan Şehirler geleneksel olarak ulusal ve uluslararası kategoride yapılıyor. Nüfus oranına göre kategorilendirilen yarışmaya bu yıl 30 ülkeden şehirler katıldı. Antalya’nın katıldığı en üst kategoride 5 kent finale yükseldi. Kanada merkezli 1995 yılında kurulan ve bir sivil toplum örgütü olan Çiçek Açan Şehirler (Communities in Bloom) kendini çevreyi korumaya adamış ve toplumsal katılımla çevresel güzelleşmeyi sağlamayı ve zorlu bir süreç gerektiren ulusal program oluşturmayı ilke eden bir sivil toplum kuruluşu özelliğini ile tanınıyor.

 

 


 

 
 
COPYRIGHTS 2008 ANTALYA FESTIVALS Antalya Tanıtım Vakfına Aittir. (Tüm Hakları Saklıdır - All Rights Reserved)  
www.antalyafestivals.org internet sitesinde yer alan her türlü etkinlik veya aktivite için bilgiler, bu konularda hizmet alınan üçüncü kişi veya kuruluşlardan temin edilmiş olup, ATAV (Antalya Tanıtım Vakfı) tarafından herhangi bir maddi menfaat temin edilmeksizin genel anlamda bilgi vermek amacıyla hazırlanmıştır. Bu etkinlik veya aktivitelerde oluşan gecikme ve iptallerde ATAV sorumlu değildir.
Antalya Kadın Müzesi