English
TANITIM | ETKİNLİKLER | FESTİVALLER | SERGİ & FUAR | SİNEMA | TİYATRO | KONSER | GÖSTERİLER | HABERLER
 
 
3.12.2021 Cuma  
 
  ANA SAYFA  | SPONSORLAR  | ARŞİV  | ETKİNLİK MERKEZLERİ  | LİNKLER  | İLETİŞİM   
 
 

Ekle Çıkar  
 

 
Antalya Arena, Güneşten 550 Konuta Yetecek Elektriği Üretiyor <<< Geri Dön  
 

Antalyaspor'un Beşiktaş maçıyla kapılarını açacağı 33 bin kişilik yeni stadı Antalya Arena'nın çatısındaki güneş enerjisi panelleri, bir günde 550 konutun elektrik ihtiyacını karşılayacak kadar enerji üretiyor.

Antalyaspor'un Beşiktaş maçıyla kapılarını açacağı 33 bin kişilik yeni stadı AntalyaArena'nın çatısındaki güneş enerjisi panelleri, bir günde 550 konutun elektrik ihtiyacını karşılayacak kadar enerji üretiyor.

Antalya'da geçen yıl haziran ayında 96 dönümlük arazide temeli atılan 33 bin kişilik stadyumda inşaat çalışması sona erdi. Tam daire şekliyle arena görünümünü andıran statta koltuk montajı da tamamlandı. Soyunma odaları, yedek kulübesi ve locası tamamlanan statta, ses ve görüntü sistemi de hazırlandı. Türkiye'deki futbolsahalarından farklı bir özelliğe sahip stadın 16 bin metrekarelik çatısı, tribünlerin üzerini kapatıyor. Çatının 12 bin metrekarelik bölümündeki 1.4 megawatt enerji gücüne sahip güneş panelleri, 16 Eylül'den itibaren şehir şebekesine elektrik veriyor.

DÜNYANIN EN FAZLA ELEKTRİK ÜRETEN STADI

Günde ortalama 7 bin 200 kilowatt/saat enerji üreten stat Türkiye'de ilk, dünyada ise kapasitesiyle en fazla enerji üreten spor kompleksi özelliğine sahip. UEFA kriterlerine uygun şekilde hazırlanan statta 38 tane 20 kişilik, 4 grup, 1 de protokol locası yer alıyor. 8 bin metrekarelik ticari alan ile 1200 araçlık otoparkı bulunan stadın karşılıklı iki skorboardı bulunuyor. Taraftar için farklı yönlere giriş- çıkış alanı ayrılan statta, yüz tanımaya uygun kameraların da yer aldığı üst düzeyde güvenlik önemleri mevcut.

8 METREKARELİK ALAN GÜNEŞ GÖRMÜYOR

Mimari yapısı nedeniyle stadın güney tribünü önünde yeterince güneş almayan çimlere ışıklandırma ve havalandırma desteğiyle 'yoğun bakım' çalışması uygulanıyor. Stat zeminin 113 metrekarelik çim bölümünün sadece güney tribünü önündeki 8 metrekarelik alanda yaşanan sorunlu bölgede iyileşme sürecinde aksilik yaşanmazsa, Antalyasporligin 9'uncu haftasındaki Beşiktaş maçını yeni stadında oynayacak.

1 AYDA TÜKETTİĞİ ENERJİYİ 1 GÜNDE ÜRETECEK

Proje müdürü Yaşar Aydın, stadın elektrik enerjisi üretim kapasitesiyle dünyanın en büyük, Türkiye'de ilk spor tesisi olma özelliğine sahip olduğunu söyledi. AydınAntalya'nın 1 yılda güneşlenme saati dikkate alınarak yapılan hesaplamada, stadın günde ortalama 7 bin 200 kilowatt/saat elektrik ürettiğini kaydetti. Basit bir hesapla bu üretim miktarının 550 konutun günlük elektrik tüketimine eşdeğer olduğuna işaret eden Aydın, "1 ayda 3 maç yapıldığı göz önünde bulundurulursa, stat 1 aylık elektrik tüketiminden fazlasını 1 günde karşılayacak" diye konuştu.

İLK MAÇ BEŞİKTAŞ'LA

Aydın, statta mimari özellikten kaynaklanan sorun nedeniyle güney tarafındaki kale önünde yer alan çimlere ışıklandırma ve rüzgar sisteminin yer aldığı bakımın sürekli uygulanacağını belirtti. Çimlerin Beşiktaş maçına kadar futbol oynamaya hazır hale gelmesini planladıklarını kaydeden Aydın, "Bir aksilik yaşanmazsa AntalyasporBeşiktaşmaçını yeni stadında oynayacak" dedi.

'SEYİRCİ REKORU KIRMAK İSTİYORUZ'

Antalyaspor Kulübü Başkanı Gültekin Gencer de, kırmızı beyazlı takımın 33 bin kişilik stadının adını 'Antalya Arena' olarak belirlediklerini söyledi. Beşiktaş maçıyla AntalyaArena'nın 26 Ekim'de kapılarını açacağını dile getiren Gencer, maçta seyirci sayısıyla rekor kırmak istediklerini söyledi. Gencer taraftarın 33 bin kişilik stadı tamamen doldurmasını, seyirci ve hasılat rekoruyla başlamak istediklerini, Antalya'da yaşayanların bu rekoru kıracaklarına inandıklarını kaydetti. 

 

Kaynak: www.haberler.com

 

 


 

 
 
COPYRIGHTS 2008 ANTALYA FESTIVALS Antalya Tanıtım Vakfına Aittir. (Tüm Hakları Saklıdır - All Rights Reserved)  
www.antalyafestivals.org internet sitesinde yer alan her türlü etkinlik veya aktivite için bilgiler, bu konularda hizmet alınan üçüncü kişi veya kuruluşlardan temin edilmiş olup, ATAV (Antalya Tanıtım Vakfı) tarafından herhangi bir maddi menfaat temin edilmeksizin genel anlamda bilgi vermek amacıyla hazırlanmıştır. Bu etkinlik veya aktivitelerde oluşan gecikme ve iptallerde ATAV sorumlu değildir.
Antalya Kadın Müzesi