English
TANITIM | ETKİNLİKLER | FESTİVALLER | SERGİ & FUAR | SİNEMA | TİYATRO | KONSER | GÖSTERİLER | HABERLER
 
 
29.05.2022 Pazar  
 
  ANA SAYFA  | SPONSORLAR  | ARŞİV  | ETKİNLİK MERKEZLERİ  | LİNKLER  | İLETİŞİM   
 
 

Ekle Çıkar  
 

 
Antalya Kadın Müzesi Açıldı <<< Geri Dön  
 
ANTALYA Tanıtım Vakfı tarafından kurulan ve STK'lar tarafından desteklenen 'Antalya Kadın Müzesi', kentin lider kadınlarının katılımıyla hizmete açıldı.
Akra Barut Otel'deki, Athena Salonu'ndaki tanıtıma iş dünyasından sanat camiasına kadar birçok isim katıldı. Lansmanda yer alan Yörük kültürüne ait elbiselerin yanı sıra kadın başlıkları dikkati çekti. Turizmin tanıtılmasının sadece deniz, kum ve güneşten ibaret olmadığını belirten Antalya Tanıtım Vakfı Başkanı Nizamettin Şen, bunların arasında gastronomi, endemik bitkiler, kelebekler, halılar en çok da kadın değerlerinin olduğunu söyledi.

SANAL KADIN MÜZESİ'NİN ÜÇÜNCÜSÜ

Türkiye'nin 'var'ları arasından kadın değerinin olduğunu, bunun için de Türkiye'nin ve Antalya'nın modern yüzünü göstermek için bir müzenin gerekli olduğuna inandıklarına değinen Şen, "İstanbul ve İzmir'den sonra sanal kadın müzesinin 3'üncüsünü Antalya'dadır. Çok yakında da sanal müzeden mutlaka fiziki bir yapıya kavuşacağız. Antalya'da kadın hareketinin bir tarihi ve lider kadınları var. Toplumumuzun bütün katmanlarındaki kadınların öyküleri var. Sanal müzede sergiler, söyleşiler, alışverişler ve en önemlisi Yörük ve Akdeniz kültürünün güzelliklerini kadın üzerinden anlatımı var" diye konuştu. 

Müze fikrini ilk kez 2013 yılında Antalya Kadın Girişimciler Kurulu'ndaki görevi esnasında ortaya attığını hatırlatan Antalya Tanıtım Vakfı Başkan Yardımcısı Yeliz Ege Gül, "Şu an toplumda hayat bulan genç kadınlarımızın ileride 'acaba bizi buraya kim taşıdı' diye düşündüklerinde bu mert ve cesur kadınları onurlandırmak, isimlendirmek ve unutturmamak adına bir müze oluşturmalıyız diye düşündüm" dedi.

TURİZME KATKI

Müzenin turizmin 12 ay sürdürülebilirliğini yaratmak anlamında bir katkı da sağlayabileceğini savunan Yeliz Ege Gül, "Daha önceden belirlenen festival takvimleri gibi bizim müzemizde de yapılacak sergiler turistlere görsel şölen hazırlayabileceğimiz bir ortam oluşturacaktır" diye konuştu.

Müzenin açılış sergisinin küratörü Prof. Dr. Nevzat Çevik ise toplumun en sancılı kesiminin kadınlar olduğunu söyledi. Kadınlarla ilgili iyi ya da kötü tüm meselelerin bir platformda buluşması, bunların öne çıkarılması dolayısıyla müzeyi kurduklarını dile getiren Prof. Dr. Çevik, "Kadınların toplumda hak ettikleri düzeye gelmelerini sağlamak için bu yola girdik. İleride bu müzenin dünya kadınlar platformu gibi bir platforma dönüşeceğini düşünüyorum. Önümüzdeki süreçte ulusal bir düzeye çıktığımızda Antalya uluslararası kadın platformu olacak ve kadın müzesi de buna bir çatı oluşturacak" dedi. 

Sanal Antalya Kadın Müzesi, kadınlardan oluşan danışma kurulu tarafından hizmete açıldı. Lansmanda Elmalı'daki Hasan Subaşı'nda çekilen fotoğraflar sergilenirken, kadın korusu muhteşem bir konser verdi. Antalya Kadın Müzesi www.antalyakadinmuzesi.org adresinden ziyaret edilebilecek
 
 

 

 
 
COPYRIGHTS 2008 ANTALYA FESTIVALS Antalya Tanıtım Vakfına Aittir. (Tüm Hakları Saklıdır - All Rights Reserved)  
www.antalyafestivals.org internet sitesinde yer alan her türlü etkinlik veya aktivite için bilgiler, bu konularda hizmet alınan üçüncü kişi veya kuruluşlardan temin edilmiş olup, ATAV (Antalya Tanıtım Vakfı) tarafından herhangi bir maddi menfaat temin edilmeksizin genel anlamda bilgi vermek amacıyla hazırlanmıştır. Bu etkinlik veya aktivitelerde oluşan gecikme ve iptallerde ATAV sorumlu değildir.
Antalya Kadın Müzesi