English
TANITIM | ETKİNLİKLER | FESTİVALLER | SERGİ & FUAR | SİNEMA | TİYATRO | KONSER | GÖSTERİLER | HABERLER
 
 
10.12.2019 Salı  
 
  ANA SAYFA  | SPONSORLAR  | ARŞİV  | ETKİNLİK MERKEZLERİ  | LİNKLER  | İLETİŞİM   
 
 

Ekle Çıkar  
 

 
Yazın Deniz Kışın Toplantı <<< Geri Dön  
 

Deniz, kum ve güneş denince akla gelen Antalya, artık kongrelerle de gündemde. Çok sayıda ‘her şey dahil kongreler’ düzenlemeye başladıklarını söyleyen Antalya Tanıtım Vakfı Başkanı Nizamettin Şen, “Yılda ortalama 220 kongreye ev sahipliği yapıyoruz” dedi.

 

AĞIRLADIĞI yaklaşık 12 milyon turistle dünya çapında tanınan Antalya, otellerinde yer alan kongre ve balo salonlarıyla da öne çıkmaya başladı. Antalya Kongre Bürosu ve Antalya Tanıtım Vakfı Başkanı Nizamettin Şen, daha önce Antalya’nın tıp kongreleri konusunda çok çalıştığını, şimdi ise yapılan çalışmalarla bunu farklılaştırdıklarını söyledi. Yılda ortalama 220 kongreye Antalya’nın ev sahipliği yaptığını belirten Şen, “Bunların yüzde 40’ı uluslararası kongreler” dedi. 


RAKİPLERİ GEÇTİK

Kongre turizmini tanıtmak ve pazarlamak için Antalya Kongre Bürosu’nun 1996’da kurulduğunu ifade eden Şen, “Antalya’nın tam anlamıyla bir kongre destinasyonu olması için çalışıyoruz. Servis ve otel kalitesi bakımında dünyada ilk sıralarda yer alıyoruz. Kongre turizmi için gelenler otellerimizden ve hizmetten memnun kalıyor” ifadelerini kullandı. Antalya’da her şey dahil kongre turizmini başlattıklarına vurgu yapan Nizamettin Şen, “Her şey dahil konseptini otellerimizin kalitesi ve hizmetiyle başarılı şekilde sürdürüyoruz. Bağımsız bir kongre merkezi olmadığı için kongreye gelen turistin şehre çıkamayacağı söyleniyordu. Ancak bunu aştık. Her şey dahil sistemi ile maliyetleri aşağı çekiyoruz. Rakiplerimiz arasında öne çıkıyoruz” diye konuştu.

2 KAT FAZLA HARCIYOR


Akdeniz Turistik Otelciler ve İşletmeciler Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Yusuf Hacısüleyman da, “Antalya yaz döneminde dünyanın birçok ülkesinden turist ağırlıyor. Otellerin ve denizin kalitesi ile ön plana çıkan bir destinasyon. Ayrıca turiste verilen hizmet de dünyanın pek çok ülkesinde alınamıyor. Böyle turizm cenneti kış dönemlerinde de golf turistini ve futbol takımlarını ağırlıyor. Ancak en önemli gelir kaynaklarından biri kongre turizminden geliyor. Çünkü kongre turizmi için gelen turist diğerlerine göre 2-2.5 kat daha fazla para harcıyor. Özellikle kış dönemlerinde bu tip organizasyonlar düzenlendiği için otellere büyük avantaj sağlanıyor. Bu sayede oteller kış döneminde kapanmak yerine açık kalıyor. Yetişmiş ve profesyonel çalışanlar da elden kaçmıyor” diye konuştu. Kongre ve toplantı gibi organizasyonların sadece otellere değil, tüm şehre faydası olduğuna değinen Yusuf Hacısüleyman, “Gelen turist sadece kongreye katılıp, otelde kalıp şehirden ayrılmıyor. Aışveriş de yapıyor. Şehirde para harcıyor. Orada yemek yiyor. Böylelikle tüm şehrin dinamikleri harekete geçmiş oluyor” dedi.


77 ülkeden 1200 katılımcı

ULUSLARARASI Kongre ve Konvansiyonlar Birliği’nin (ICCA) 2014 verilerine göre şehirler sıralamasında Antalya 30 kongre ile Avrupa’da 45’inci sırada. Dünya sıralamasında ise 81’inci. Antalya Kongre Bürosu ve Antalya Tanıtım Vakfı Başkanı Nizamettin Şen, “ICCA yapılan kongrenin her yıl farklı ülkede düzenleniyor olmasını ve katılımcıların yabancı oranlarını dikkate alıyor. Geçen yıl ICCA’nın genel kurulu da Antalya’da yapıldı. 77 ülkenin karar vericileri Antalya’ya geldi. 1200 kişi katıldı” dedi.

 

Kaynak: Hürriyet

 

 


 

 
 
COPYRIGHTS 2008 ANTALYA FESTIVALS Antalya Tanıtım Vakfına Aittir. (Tüm Hakları Saklıdır - All Rights Reserved)  
www.antalyafestivals.org internet sitesinde yer alan her türlü etkinlik veya aktivite için bilgiler, bu konularda hizmet alınan üçüncü kişi veya kuruluşlardan temin edilmiş olup, ATAV (Antalya Tanıtım Vakfı) tarafından herhangi bir maddi menfaat temin edilmeksizin genel anlamda bilgi vermek amacıyla hazırlanmıştır. Bu etkinlik veya aktivitelerde oluşan gecikme ve iptallerde ATAV sorumlu değildir.
Antalya Kadın Müzesi