English
TANITIM | ETKİNLİKLER | FESTİVALLER | SERGİ & FUAR | SİNEMA | TİYATRO | KONSER | GÖSTERİLER | HABERLER
 
 
4.12.2021 Cumartesi  
 
  ANA SAYFA  | SPONSORLAR  | ARŞİV  | ETKİNLİK MERKEZLERİ  | LİNKLER  | İLETİŞİM   
 
 

Ekle Çıkar  
 

 
Avrupa'nın köklü yürüyüş rotası, Likya Yolu ile birleşecek <<< Geri Dön  
 

Türkiye’nin Avrupa’da tanıtımını arttıracak, mevcut yürüyüş rotalarının gelişimini sağlayacak, Avrupa’nın en köklü yürüyüş rotası ile Likya Yolu’nu birleştirecek proje başladı.

Likya Yolu başta olmak üzere Türkiye’deki 17 yürüyüş rotasının oluşumu, bakımı, korunması ve tanıtımından sorumlu olan ve Kültür ve Turizm Bakanlığı tavsiyesiyle kurulan Kültür Rotaları Derneği, Avrupa’daki büyük bir yürüyüş şebekesini Balkanlar üzerinden Türkiye’ye getirmeye hazırlanıyor.

‘Avrupa’dan Türkiye’ye Yürüyüş’ projesi ile; Avrupa’da yürüyüş ve kültür rotası denince ilk akla gelen ve dört ülkeden geçerek İngiltere’den Roma’ya kadar uzanan 2 bin kilometrelik rota olan Via Francigena, Likya Yolu ile birleşecek.

Avrupa Birliği ile Türkiye Cumhuriyeti tarafından finanse edilen, Sivil Toplum Diyaloğu Programı kapsamında sunulan ve başta Antalya olmak üzere Türkiye’nin kültürel gelişimine büyük katkı sağlayacak olan ‘Avrupa’dan Türkiye’ye Yürüyüş’ projesi çalışmaları başladı.

Kültür Rotaları Derneği tarafından, Avrupa Via Francigena Birliği ortaklığında, Antalya Demre Belediyesi, Bursa İnegöl Belediyesi ve Isparta Eğirdir Belediyesi iştirakçiliğinde yürütülen ve bir yıl sürecek proje, Şubat 2016’da faaliyete geçti. Proje kapsamında, Avrupa Konseyi’nin Kültür Rotaları Enstitüsü’nde temsil edilen en köklü yürüyüş rotalarından olan ve İngiltere’de başlayıp, İsviçre ve Fransa üzerinden geçerek İtalya’nın Bari kentinde sonlanan Via Francigena yürüyüş rotası, Balkanlar üzerinden Türkiye’ye uzatılacak.

TÜRKİYE, İTALYA’DA TANITILACAK

Proje ortağı Avrupa Via Francigena Birliği’nin İtalya’da yerel belediyelerle çalışarak koordine ettiği sistemin Türkiye’de de uygulanmasını amaçlayan proje, mevcut kültür rotalarından Evliya Çelebi Yolu, Aziz Paul Yolu ve Likya Yolu üzerinde bulunan üç belediyenin katkısıyla Kültür Rotaları Derneği tarafından hayata geçirildi.

Proje faaliyetleri arasında, söz konusu belediyelerden birer temsilci ile bu üç yürüyüş rotasındaki yerel halktan birer temsilcinin, Via Francigena üzerindeki konaklama vb. hizmetlerin işleyişini görmeleri için yapacağı İtalya ziyaretleri de yer alıyor. Yapılacak ziyaret sonrasında oluşturulacak bölgesel planlar ile üç belediyeden biri pilot bölge olarak seçilecek ve İtalya’daki üniversitelerin Kültürel Miras Yönetimi bölümlerinden gelecek öğrenciler pilot bölümü test etmek üzere Türkiye’ye gelecek.

 

Proje ortak kurumu Avrupa Via Francigena Birliği temsilcisi Silvia Lecci, projenin Türkiye ayağında yer alan rotaları daha iyi tanımak ve her sene yapılan Via Francigena Festivalleri’nde İtalyan yürüyüşçülere tanıtmak için sabırsızlandığını belirtti.

Kültür Rotaları Derneği’nin ve projenin koordinatörü Hüseyin Eryurt, projenin nasıl ortalaya çıktığını şöyle anlattı: “2014 yılında İtalya Floransa’da bir ziyaretimiz oldu. Oraya küçük bir projemiz için gitmiştik. Avrupa Haç Rotaları Konferansı düzenleniyordu. Avrupa dışından temsilciler de davet edilmişti.  Ev sahibi kurum, yani şu anki ortağımız olan Via Francigena Birliği bizle iş birliği yapmak isteğini söyledi.Biz çok sıcak baktık tekliflerine. Orda neler yapabiliriz diye düşündük ve çalışmalara başladık. İtalya’daki bu kurum yerel belediyelerle çalışıyor, onlardaki işleyiş nasıl gidiyor, bunu Türkiye’de nasıl uyarlayabiliriz, özellikle bunu çalışmak istiyoruz.”

 

ANA FİKİR VIA FRANCIGENA İLE LİKYA YOLUNU BİRLEŞTİRMEK

Proje faaliyetleri kapsamında ilk olarak, Avrupa’daki kültür rotalarının yapımı, uygulaması ve yönetimini inceleyecek Türkçe, İngilizce ve İtalyanca rehber oluşturulacağını söyleyen Hüseyin Eryurt, projenin detaylarını şu şekilde açıkladı: “İştirakçilerimiz olan İnegöl Belediyesi, Demre Belediyesi ve Eğirdir Belediyelerinden birer temsilci bizimle İtalya’ya gelecek ve Via Francigena rotasının belli bir bölümünü yürüyeceğiz. Hem belediye temsilcileri hem de bu belediyelerin sınırlarında konaklama hizmeti veren insanlarla birlikte İtalya’ya gideceğiz, ziyaretlerde bulunacağız. Oradaki konaklama işleyişini görüp Via Francigena Birliği ve yerel belediyeler nasıl bir işbirliği içindeler, bunu öğreneceğiz. Döndükten sonra bu temsilcilerle beraber Demre, Eğirdir ve İnegöl’de bir plan hazırlayacağız. Bu plan doğrultusunda bu üç bölgeden biri pilot bölge seçilecek ve İtalya’dan gelecek olan kültürel miras yönetimi öğrencileri ziyaret edecekler ve elimizde bir model oluşmuş olacak. Bunu diğer iki belediyeyle de uyarlayabileceğiz, hem de ilerde Likya Yolu, St. Paul Yolu (Aziz Paul) ve Evliya Çelebi Yolu üzerindeki diğer belediyelerle paylaşacağız. Olması gerektiği gibi halini göstereceğiz. Ana fikir ise, İtalya’daki bu yolu Balkanlar üzerinden Türkiye’ye uzatmak ve Evliya Çelebi ile başlayıp ardından St. Paul Yolunu kullanıp Likya Yolu ile bağlayarak tek bir güzergahta birleştirmek. Bunu yapmayı planlıyoruz. Bu yol hali hazırda İngiltere’den Roma Bari’ye kadar uzanan 2 bin kilometrelik, dört ülkeden geçen bir yol. Avrupa’da yürüyüş ve kültür rotası denilince en çok bilinen bir rota ve çok eski bir rota. Uzun vadede bir de deniz güzergahı planı var, bu da yolun İtalya Bari’den deniz yoluyla direk Demre’ye uzatılması”

PROJENİN ANTALYA’YA KATKILARI

Proje bittikten sonra tanıtım pazarlama işlerine ağırlık verileceğini ve bu çalışmanın Türkiye, Antalya ve Likya Yolu için önemli katkılar sağlayacağını vurgulayan Eryurt; “Öncelikle Likya Yolu için koruma konusunda büyük katkı sağlayacak. Çünkü Likya Yolu’nu koruyan mevcut bir mevzuat yok, bu projeyle koruma sağlanacak. Tanıtma ile ilgili de sadece Likya Yolu değil; bu proje dahilindeki rotaların başka İtalya, ardından da Avrupa’da tanıtımı yapılacak. Via Francigena Birliği her yıl düzenlediği büyük katılımlı etkinlikler var. Bu gibi etkinlikler yapılırken Türkiye ayağı yavaştan girmiş olacak. Hatta şu an dergilerinde tanıtıma başladılar. Avrupa fuarlarında İngilizce, Türkçe ve İtalyanca dillerinde tanıtımlar yapılacak ve getirisi çok büyük olacak. Projeden çok umutluyuz, koruma ve tanıtma açısından çok getirisi olacak” dedi.

 

www.mygazete.com


 

 
 
COPYRIGHTS 2008 ANTALYA FESTIVALS Antalya Tanıtım Vakfına Aittir. (Tüm Hakları Saklıdır - All Rights Reserved)  
www.antalyafestivals.org internet sitesinde yer alan her türlü etkinlik veya aktivite için bilgiler, bu konularda hizmet alınan üçüncü kişi veya kuruluşlardan temin edilmiş olup, ATAV (Antalya Tanıtım Vakfı) tarafından herhangi bir maddi menfaat temin edilmeksizin genel anlamda bilgi vermek amacıyla hazırlanmıştır. Bu etkinlik veya aktivitelerde oluşan gecikme ve iptallerde ATAV sorumlu değildir.
Antalya Kadın Müzesi