English
TANITIM | ETKİNLİKLER | FESTİVALLER | SERGİ & FUAR | SİNEMA | TİYATRO | KONSER | GÖSTERİLER | HABERLER
 
 
6.12.2021 Pazartesi  
 
  ANA SAYFA  | SPONSORLAR  | ARŞİV  | ETKİNLİK MERKEZLERİ  | LİNKLER  | İLETİŞİM   
 
 

Ekle Çıkar  
 

 
Andy Warhol'un Herkes için Pop Sanat Sergisi Açıldı <<< Geri Dön  
 

Antalya Ticaret ve Sanayi Odası’nın kente armağanı olan Antalya Kültür Sanat, Picasso ve Ara Güler sergilerinin ardından Amerikan pop kültürünün ikonik isimlerinden dünyaca ünlü sanatçı Andy Warhol’un Zoya Müzesi koleksiyonundan derlenen “Herkes için Pop Sanat” sergisine evsahipliği yapıyor. Suna ve İnan Kıraç Vakfı Pera Müzesi’nin danışmanlığıyla düzenlenen sergide, Andy Warhol’un; Campbell Çorbaları, Kovboylar ve Kızılderililer, Tehlikedeki Türler, Çiçekler, dizilerinin yanı sıra ünlü isimlerin portrelerinin de aralarında bulunduğu 47 parça eser yer alıyor.

 

Serginin açılış ve tanıtım toplantısı, basın mensuplarının ve Antalyalı sanatseverlerin yoğun ilgisiyle gerçekleşti.

Serginin açılışına ATSO Başkanı Davut Çetin, Slovakya Büyükelçisi Anna Turenicova, Muratpaşa Belediye Başkanı Ümit Uysal, Almanya'nın Antalya Konsolosu Martin Wetter, Antalya Ticaret Borsası Başkanı (ATB) Ali Çandır, Ziraatçılar Odası Başkanı Nazif Alp, Makine Mühendisleri Odası Antalya Şube Başkanı Ayşen Hamamcıoğlu, Suna-İnan Kıraç Vakfı - Pera Müzesi Genel Müdürü Özalp Birol, ATSO yönetim kurulu, meclis ve meslek komitesi üyeleri katıldı.

Estetik dönüşüme öncü olma vizyonu

Antalya Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı (ATSO) Eğitim Araştırma ve Kültür Vakfı Başkanı Davut Çetin, Antalya Kültür Sanat’ın Antalya’nın kültür ve sanat hayatına canlılık katma, kent merkezinde bir cazibe noktası oluşturma, yeni nesillere ise sanat sevgisi aşılama, estetik dönüşüme öncü olma vizyonu ile çalışmalarını sürdürdüğünü kaydetti.

Başkan Davut Çetin konuşmasında şunları kaydetti;

“Antalya’da Andy Warhol sergisini, Warhol’un atalarının ülkesi olan Slovakya’nın Büyükelçisi Sayın Anna Tureniçova ve Warhol’un çok iyi bilindiği Almanya’nın konsolosu Sayın Martin Wetter ile birlikte, artık bir Antalya gönüllüsü olan Sayın Özalp Birol,  küratörümüz Sayın Zeynep Ögel ve sizlerle birlikte açmaktan büyük bir mutluluk duyuyorum.

Sayın Büyükelçi’ye, Sayın konsolosa, Sayın Özalp’a, Sayın Zeynep Ögel’e, ilgileri nedeniyle teşekkür ediyor, hoşgeldiniz dileklerimi sunuyorum. Siz değerli arkadaşlarıma da bu anı bizimle paylaştığınız için teşekkür ediyorum.

Hızlı tüketim çağında her gün yeni bir ünlü görüyoruz

Andy Warhol, ülkemizde "herkes bir gün 15 dakikalığına ünlü olacak" sözüyle çok bilinir. Sanırım 1968'de söylenmiş bir söz. Yarım asır önce medyanın etkisinin yayılmasını, hiyerarşinin ortadan kalkmasını öngörerek söylediğini okudum. Bu sözün doğruluğunu tüm dünya ve Türkiye bugünlerde reality şovlarla, survivor programı gibi programlarla yaşıyor. Hızlı tüketim çağında her gün yeni bir ünlü görüyoruz. Çok sayıda ama kısa süreli şöhretler Warhol’u doğruluyor. Andy Warhol bunu söylemiş, ama kendisi 15 dakikalığına değil, ölümünün üzerinden 29 yıl geçmesine rağmen ünlü olmaya devam ediyor.

Ben uzmanı olmadığım bir konuda fazla konuşmayayım. Ama şunu da söylemek isterim; Antalya Kültür Sanat’a gelen sergiler, benim sanat alanında kendimi geliştirmeme katkı yapıyor. Umarım ki, herkese, Antalya’ya da böyle katkı yapar.

Öncelikle Sayın Özalp'a ve kendileri nezdinde Pera Müzesine teşekkürlerimi sunmak istiyorum.

Antalya Kültür Sanat, bir binadan ibaret değildir

Antalya Kültür Sanat, bir binadan ibaret değildir. AKS’ın bir değeri mimarisidir, daha önemlisi de sergileri, faaliyetleridir. Bu sergileri getirmek, bu organizasyonu yapmak kuşkusuz büyük bir iştir. Bu sergiler Pera müzesinin yıllar süren deneyimi, itibarı, ilişkileri sayesinde gelmektedir. Bu itibarın ve deneyimin değerini parayla ölçemeyiz. Bu nedenle sayın Özalp’e ve kendileri nezdinde Pera Müzesi’ne Antalya adına teşekkürlerimi sunuyorum.

Kuşkusuz sergideki eserler kadar, bu eserlerin mekana yerleştirilmesi de ayrı bir önem taşır. Bu hususta da küratörümüz Sayın Zeynep Ögel’in ustalığı büyük bir değer taşımaktadır. Kendilerine teşekkür ediyorum.

Antalya evrensel sanatla tanışıyor

Pera Müzesi sayesinde dünya çapında eserler Antalya'ya geliyor ve Antalya evrensel sanatla tanışıyor.

Picasso sergimizi 16 bin kişi ziyaret etti. Henüz başlangıç aşamasında ve üstelik kış döneminde bu sayı önemli bir sayıdır. Sanırım burada bunu en iyi değerlendirecek kişi de Sayın Özalp’tır. Kaldı ki, bizim için serginin seyirci sayısı belirleyici bir konu değil. Bu sergiler çeşitli açılardan çok önemlidir. Herşeyden önce, Antalya çocuklarının dünya çapında eserleri görmesi bir şanstır. Bu sergileri gören binlerce çocuk ve gençten, bazıları etkilenip sanata merak duysa ve birkaç yetenekli sanatçı bu vesileyle ortaya çıksa biz amacımıza ulaşmış oluruz.

Birazdan Warhol’un renklerinde göreceğimiz zenginlik, aslında hayatın zenginliğidir, ümidin ve sevginin gücüdür. Ümidin, sevginin olduğu yerde ne terör olur ne de savaş. Sanat, tüm bu hastalıkların ilacıdır. Bu nedenle terörden çok çekmiş bir ülke olarak bizim sanata daha fazla önem vermemiz gerekir.

Sanat, uluslararası dostluğun ve barışın taşıyıcısıdır

Sayın Büyükelçi ve Sayın Konsolos’un huzurlarında bir başka konuya daha değineceğim. Antalya Kültür Sanat’ın ziyaretçileri arasında yurtdışından turizm amaçlı gelen yabancı konuklarımız da bulunmaktadır. Bizim için sanat, uluslararası dostluğun ve barışın taşıyıcısıdır. Sayın diplomatların böyle bir dönemde Antalya’da olmaları bize güç vermektedir. Bildiğiniz gibi, bu yıl Avrupa ve Türkiye’deki terör olayları turizmi etkilemektedir. Oysa Antalya, özellikle Antalya’nın turizm bölgeleri dünyanın en güvenli yerleri arasındadır. Antalya’yı, özellikle Alanya, Side, Belek, Kemer gibi merkezlerdeki otel ve tatil köylerimizi bilenler, bu gerçeği bilirler. Bu bölgelerimiz herhangi bir Avrupa kentinden daha güvenlidir. Bu gerçeği Avrupa’da nasıl anlatırız bilmiyorum ve bu konuda sayın Büyükelçinin ve sayın Konsolos’un desteklerini rica ediyorum.

Warhol’un çiçekleri EXPO’nun çiçek temasını tamamlıyor

Son olarak, tekrar Andy Warhol eserleri ve sergimiz hakkında bir hususu dile getirmek istiyorum.

Bildiğiniz gibi, önümüzdeki ay Antalya Botanik EXPO çocuk ve çiçek temasıyla kapılarını açacak. Sergimizde Warhol’un renklerini ve çiçeklerini göreceğiz. Warhol’un renkleri ve çiçekleri EXPO’nun çiçek temasını çok güzel bir şekilde tamamlayacaktır. Bu da bizim sergi heyecanımızı büyüten bir diğer faktördür.

Andy Warhol renkleri, aslında binamızın dış cephesindeki gök kuşağıyla da uyumlu.

Bu vesileyle bu sabah Oda meclisimizde söylediğimi de tekrar etmek istiyorum. Antalya’da kent estetiği için Warhol’un renklerinden ders veya ilham alınmasını ümit ediyorum. Herkesin, her işadamının, her esnafın bu sergiden alacağı bir ilham olduğuna da inanıyorum.

Son olarak medyamızdan da bir ricam var. Bu sergiyi özellikle öğrencilerin ve gençlerin görmesi için daha fazla farkındalık yaratmamız gerekiyor. Serginin açılışını haberleştirmek de elbette önemlidir. Ama asıl önemli olan Antalya'da bu kültürü geliştirmek için sanatı sürekli gündemde tutmaktır. Biz Milli Eğitim Müdürlüğü ile temas kuruyoruz, ama ailelerin de çocuklarını buraya getirmesi gerekir. Bunu ziyaretçi sayısı artsın diye söylemiyorum. Bu fırsattan herkes faydalansın diye söylüyorum. Konuklarımıza tekrar teşekkürlerimi sunuyorum. Andy Warhol sergisi Antalya’ya güzellikler getirsin.”

Kendimi Evimde Gibi Hissettim

Slovakya Büyükelçisi Anna Tureniçova ise, sanatın sınırları ve farklılığının olmadığını belirterek, sanatın açık yüreklilikle tüm insanlar tarafından kabul edildiğini söyledi. Sergiye katılmasını birçok nedeni olduğunu dile getiren Tureniçova, “Ülkemden Zoya Müzesi’nde bir koleksiyonu seçmeniz burada olmanın nedenlerinden birisi. Ayrıca bu müze benim Slovakya’da yaşadığım yere çok yakın, o nedenle şimdi kendimi burada kendi evimde gibi hissediyorum. Türkiye ile Slovakya arasındaki ekonomik ve politik ilişkiler en üst seviyede. Bu koleksiyon sayesinde çok sayıda turist Antalya’yı ziyaret edecek. Türkiye, Slovakyalıların önemli turistik ülkelerinden birisidir. 2016 yılında Slovakya, yarım dönem AB dönem başkanlığını yürütecek. Bu durum iki ülke için önemli bir yer tutacak” dedi.

Hileli ve Büyüleyici Bir Sanat

Suna-İnan Kıraç Vakfı - Pera Müzesi Genel Müdürü Özalp Birol de Andy Warhol sergisi hakkında bilgiler verdi. 1928 yılında Amerika’da göçmen bir ailenin çocuğu olarak dünyaya gelen Andy Warhol’un 1949 yılında bir grafiker olarak başladığı kariyerini 20. yüzyıl sanatının en ikonik isimlerinden biri olarak tamamladığını ve Amerikan pop sanatının öncüleri arasında yer aldığını söyledi.

Fikirlerin, insanlar ve olayların metalaştırıldığı maddi bir dünyada Warhol, çoğaltma ve yeniden üretme teknikleri ile her şeyi nesne statüsüne indirgeyerek, içerik ve formu önemsizleştirdiğini belirten Birol, “Popüler, fani, harcanabilen, düşük maliyetli, seri imal edilen, genç, hazır cevap, hileli ve büyüleyici bir sanat üretti. Çok konuşulan ve tartışılan ‘Herkes bir gün 15 dakikalığına ünlü olacaktır.’ Sözü ile sanatın filozofu ve popun kralı olarak 20. yüzyıla damgasını vurdu” ifadesini kullandı. Birol, dünya çapında sergilere ev sahipliği yapan Antalya Kültür Sanat’ın Türkiye’nin en önemli sanat kurumlarından biri haline gelme yolunda ilerlediğini belirterek, “Antalya kültür Sanat’ı kuran ATSO yönetimi ve meclisi büyük bir iş başarmıştır. Kendilerini bir kez daha kutluyorum” dedi.

25 Eylül 2016’ya kadar açık

“Andy Warhol: Herkes için Pop Sanat” sergisi, 25 Eylül 2016’ya kadar Antalya Kültür Sanat’ın 2., 3. ve 4. katlarında açık kalacak. Antalya Kültür Sanat, Salı’dan Pazar’a her gün 10:00-18:00 saatleri arasında gezilebiliyor. Perşembeleri ise saat 20:00’ye kadar ziyarete açık. Antalya Kültür Sanat’taki sergileri 14 yaş ve altı çocuklara ücretsiz.

www.atso.org.tr


 

 
 
COPYRIGHTS 2008 ANTALYA FESTIVALS Antalya Tanıtım Vakfına Aittir. (Tüm Hakları Saklıdır - All Rights Reserved)  
www.antalyafestivals.org internet sitesinde yer alan her türlü etkinlik veya aktivite için bilgiler, bu konularda hizmet alınan üçüncü kişi veya kuruluşlardan temin edilmiş olup, ATAV (Antalya Tanıtım Vakfı) tarafından herhangi bir maddi menfaat temin edilmeksizin genel anlamda bilgi vermek amacıyla hazırlanmıştır. Bu etkinlik veya aktivitelerde oluşan gecikme ve iptallerde ATAV sorumlu değildir.
Antalya Kadın Müzesi