English
TANITIM | ETKİNLİKLER | FESTİVALLER | SERGİ & FUAR | SİNEMA | TİYATRO | KONSER | GÖSTERİLER | HABERLER
 
 
6.12.2021 Pazartesi  
 
  ANA SAYFA  | SPONSORLAR  | ARŞİV  | ETKİNLİK MERKEZLERİ  | LİNKLER  | İLETİŞİM   
 
 

Ekle Çıkar  
 

 
Antalya'ya 9 Müze <<< Geri Dön  
 

Kültür ve Turizm Bakanlığı ile Antalya Büyükşehir Belediyesi tarafından başlatılan çalışmalarla kente 9 yeni müze kazandırılacak.

Turizm merkezi Antalya, her yıl yerli ve yabancı 20 milyonun üzerinde turiste ev sahipliği yapıyor. Antalya Büyükşehir Belediyesi, bu turist potansiyeline hitap etmesi için kısa vadede Kent Müzesi, Türk ve İslam Medeniyetleri Müzesi, Nekropol Müzesi, Evrenseki Yörük Müzesi, Sinema Müzesi, orta vadede Doğa Tarihi Müzesi ile Doğa Temalı Eğlence Merkezi oluşturacak. Kültür ve Turizm Bakanlığı ise Etnografya Müzesi ve Mevlevihane’yi Antalya’ya kazandıracak, Antalya Müzesi’nin yenilenmesini sağlayacak.


Antalya Kent Müzesi

Antalya Kent Müzesi, Büyükşehir Belediyesi ve Kent Konseyi’ne bağlı olarak çalışacak. Türkiye’nin en iddialı Kent Müzesi Projesi büyük bir kültür, sanat, rekreasyon ve yeşil alan projesi olarak Antalya’ya ve turizme canlılık kazandıracak. Tarihi Belediye Binası, şu anki Fen İşleri, Çevre Sağlığı binaları, Kapalı Spor Salonu, yıkımına başlanan Atatürk Stadyumu alanı, Bülent Ecevit Kültür Merkezi ve Karaalioğlu Parkı, Antalya Kent Müzesi alanını oluşturacak. Bu yapılarda ‘Karain’den Günümüze Antalya ve Antalyalılar’, ‘Çağlar Boyunca Aile ve Evlilik’, ‘Antalya’da Mutfak Kültürü’, ‘Antalya’nın Doğası’, ‘Antalya’nın Yönetimi ve Belediye’ temalı sergiler yer alacak. Antalya Kent Müzesi sadece sürekli ve geçici sergileriyle değil, yayınları, konferansları, konserleri, kursları, gezileri, yerel yemeklerin sunulacağı lokantası, yörenin halk sanatı ürünlerini ve başlıca tarihi eserlerinin replikalarının yer alacağı hediyelik eşya mağazalarıyla da zengin bir yelpaze sunacak.


Türk ve İslam Medeniyetleri Müzesi

Antalya Ulu Camii Külliyesi içinde yer alacak müzede, Türk ve İslam medeniyetlerine ait sanat eserleri ve bilimsel çalışmalar, modern sergicilik anlayışıyla sunulacak. Cami külliyesi bir yaşam ve cazibe merkezi olarak tasarlandı. Projede 450 kişilik konferans salonu ve İslam sanatları atölyeleri de bulunacak. Türk ve İslam Eserleri Müzesi, 3 bin metrekarelik kapalı sergi alanına sahip olacak. Müze binası geleneksel mimari ile modern mimari harmanlanarak tasarlandı.

Nekropol Müzesi

Doğu Garajı olarak bilinen bölgede ortaya çıkan, Helenistik ve Roma dönemlerinde kullanılan nekropol alanında bilimsel kazı çalışmaları tamamlandı. Antalya’nın tarihi açısından oldukça önemli olan nekropol alanı ziyaretçilerin gezebileceği bir biçimde koruma altına alınarak müzeye dönüştürülecek. Böylelikle hem Antalya’nın en eski arkeolojik kalıntıları hem de antik dönem ölü kültürü ziyaretçiler tarafından izlenebilecek.

Yörük Müzesi

Türkiye ve Antalya’nın önemli kültürel değerleri olan Yörük kültürünün, o kültüre ait objeler ve eserlerle tanıtılacağı müze, Manavgat- Evrenseki’de açılacak. Bu kapsamda, göç, Yörük mutfağı, sosyal yaşam, giyim kuşam, hayvancılık, tarımsal üretim gibi temalar müzede yaşatılmaya çalışılacak.


Doğa Tarihi (Yaşam Bilimleri) Müzesi

Kepez- Santral Mahallesi Kentsel Dönüşüm Projesi kapsamında planlanan Doğa Tarihi (Yaşam Bilimleri) Müzesi’nde, bölgeye özgü türler öncelikli olmak üzere, fauna ve flora örnekleri sergilenecek. Halkımızın biyoçeşitlilik ve doğa koruma konularında bilinçlenmesi sağlanacak, araştırmacılar için de fırsat oluşturulacak.


Doğa Temalı Eğlence Merkezi

Antalya’da bir ihtiyaca cevap vermek üzere hazırlanacak bu merkeze yine Kepez Santral Mahallesi’ndeki müzeler alanında yer verilecek. Doğa Tarihi Müzesi ile yan yana bulunacak bu merkez, dijital teknolojinin aktif olarak kullanıldığı, katılımcılarına keyifli vakit geçirtecek ve bilgiler verecek eğlenceli bir içerikle oluşturulacak.


Sinema Müzesi

Antalya Uluslararası Film Festivali ve Antalya’nın sinema şehri olması vizyonundan yola çıkılarak, büyük ve görkemli bir sinema müzesi de hayata geçirilecek. Bu müzede afişler, dekorlar, sinema ekipmanları gibi objelerin sergileneceği klasik sergi bölümü, interaktif bölümler, video gösterimleri gibi zengin bir içerik olacak.

www.mygazete.com


 

 
 
COPYRIGHTS 2008 ANTALYA FESTIVALS Antalya Tanıtım Vakfına Aittir. (Tüm Hakları Saklıdır - All Rights Reserved)  
www.antalyafestivals.org internet sitesinde yer alan her türlü etkinlik veya aktivite için bilgiler, bu konularda hizmet alınan üçüncü kişi veya kuruluşlardan temin edilmiş olup, ATAV (Antalya Tanıtım Vakfı) tarafından herhangi bir maddi menfaat temin edilmeksizin genel anlamda bilgi vermek amacıyla hazırlanmıştır. Bu etkinlik veya aktivitelerde oluşan gecikme ve iptallerde ATAV sorumlu değildir.
Antalya Kadın Müzesi