English
TANITIM | ETKİNLİKLER | FESTİVALLER | SERGİ & FUAR | SİNEMA | TİYATRO | KONSER | GÖSTERİLER | HABERLER
 
 
13.04.2021 Salı  
 
  ANA SAYFA  | SPONSORLAR  | ARŞİV  | ETKİNLİK MERKEZLERİ  | LİNKLER  | İLETİŞİM   
 
 

Ekle Çıkar  
 

 
Tarihi Kaleiçi UNESCO Yolunda <<< Geri Dön  
 

Antalya Muratpaşa Belediyesi, Bergama Krallığı'ndan Roma'ya, Bizans'tan Osmanlı'ya kadar zengin bir tarihe sahip Kaleiçi'nin UNESCO Dünya Miras Listesi'ne alınması için, Mayıs ayı içinde başvuru yapacak.

Muratpaşa Belediye Başkanı Ümit Uysal, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Kaleiçi'nin UNESCO Dünya Miras Listesi'ne girmesi için çok sayıda çalışma yaptıklarını ve Kaleiçi'nin UNESCO'nun aradığı şartları taşıdığını söyledi.


"Kaleiçi'nin UNESCO Dünya Miras Listesi'ne girmesi hem ülkemizin tarihi ve kültürel alanda ön plana çıkmasını sağlayacak hem de turizmi canlandıracak" diyen Uysal, Kaleiçi'nin antik çağdan bu yana yaşayan yerleşim merkezlerinden olduğunu aktardı.


Uysal, ilk yerleşim alanlarındaki yapıların bir kısmının günümüze kadar ayakta kalmayı başarabildiğini vurgulayarak şöyle devam etti:


"Eski tapınaklar ve camiler de korunuyor. Ayrıca Pamphilya başta olmak üzere Kaleiçi tarihi güzellikleri ile de UNESCO'nun öne sürdüğü tüm şartları taşıyan eşsiz bir merkezdir. Kaleiçi'nin UNESCO Dünya Miras Listesi'ne girmesi bu önemli tarihi ve kültürel miras örneklerinin korunarak gelecek kuşaklara aktarımını sağlayacaktır."


Kaleiçi Old Town Festivali


Muratpaşa Belediyesi, 4-8 Mayıs'ta "Kaleiçi Old Town Festivali" düzenleyecek. Festivale Türkiye'den ve 9 ülkeden UNESCO Old Town (eski şehirler) listesindeki temsilciler katılacak. Festivalde Kaleiçi tanıtılacak, UNESCO Dünya Miras Listesi konusunda destek istenecek.


Festivalde, yurt dışından müzik grupları, Balkan müzikleri sunan bir grup ve Antalyalı şarkıcı Atilla Atasoy konser verecek. Festival, dans ve sokak sanatları gösterileri, canlı heykel performansları, sokak sergileri, sufi müzik ve sema gösterileri, atölye çalışmaları ile devam edecek. Etkinlik çerçevesinde Antalya Rehberler Odası iş birliğiyle Kaleiçi gezileri yapılacak. Festival, yağlı güreş müsabakalarının yapılacağı 8 Mayıs'ta sona erecek.


Yüzlerce yıllık merkez


Kaleiçi, Bergama Krallığı ve Roma İmparatorluğu'na ev sahipliği yapmış bir merkez. 13'üncü yüzyıl başlarında Selçuklu Sultanı Gıyaseddin Keyhüsrev tarafından fethedilen bölge, yüz yıl sonra Hamidoğlu Hanedanlığı ile Kıbrıs arasında el değiştirdi ve 14'üncü yüzyıl sonrasında da Osmanlı egemenliğine girdi.


Bergama Krallığı'ndan Roma'ya, Bizans'tan Selçuklu'ya, Osmanlı'dan Türkiye'ye son derece zengin bir tarihe tanıklık eden Kaleiçi'nde bulunan kültürel miras örnekleri, UNESCO adaylığı için şöyle sıralanıyor:

"Sur duvarları, Hardianus Kapısı, Hesapçı Sokak, Karamolla Mescidi, Alaaddin Camii, Aziz Alypios Kilisesi, Dumlupınar Ortaokulu (Rum Kız Mektebi), Rum Millet Hamamı (Gavur Hamamı), İpek Böcekçiliği Mektebi, Hıdırlık Kulesi, Kesik Minare Camii, Balık Pazarı Hamamı, Ahi Yusuf Camii ve Türbesi, İskele Camii, Mermerli Plajı, Kırkmerdiven, Uzun Çarşı Surları ve Kitabeleri, Ahi Kız Mescidi ve Türbesi, Antik Tiyatro, Karatay Medresesi, Tekeli Mehmet Paşa Camii, Nazır Hamamı, Kale Kapısı, Saat Kulesi, 2. Attolos'un Heykeli, Yivli Minare ve Külliyesi, İmaret Medresesi, Gıyaseddin Keyhüsrev Medresesi, Mevlevihane, Zincirkıran Mehmet Bey Türbesi, Nigar Hatun Türbesi, Kale Kapısı Hanları, Muratpaşa Camii ve Kaleiçi'nin geleneksel evleri."

www.tourexpi.com


 

 
 
COPYRIGHTS 2008 ANTALYA FESTIVALS Antalya Tanıtım Vakfına Aittir. (Tüm Hakları Saklıdır - All Rights Reserved)  
www.antalyafestivals.org internet sitesinde yer alan her türlü etkinlik veya aktivite için bilgiler, bu konularda hizmet alınan üçüncü kişi veya kuruluşlardan temin edilmiş olup, ATAV (Antalya Tanıtım Vakfı) tarafından herhangi bir maddi menfaat temin edilmeksizin genel anlamda bilgi vermek amacıyla hazırlanmıştır. Bu etkinlik veya aktivitelerde oluşan gecikme ve iptallerde ATAV sorumlu değildir.
Antalya Kadın Müzesi