English
TANITIM | ETKİNLİKLER | FESTİVALLER | SERGİ & FUAR | SİNEMA | TİYATRO | KONSER | GÖSTERİLER | HABERLER
 
 
8.12.2021 Çarşamba  
 
  ANA SAYFA  | SPONSORLAR  | ARŞİV  | ETKİNLİK MERKEZLERİ  | LİNKLER  | İLETİŞİM   
 
 

Ekle Çıkar  
 

 
Antalya’nın İlk Doğal Yaşam Müzesi Protokolü İmzalandı <<< Geri Dön  
 

Bilim merkezinden sonra Antalya’nın ilk doğal yaşam müzesi de Kepez’e yapılıyor. Çocuklar, müzede değişik hayvanları ve bitkileri, doğal habitatlarında görebilecekler.
Protokolü, Antalya Valisi Muammer Türker, Akdeniz Üniversitesi Rektör Vekili Prof. Dr. Mustafa Ünal, Kepez Kaymakamı Hamdullah Suphi Özgödek, Kepez Belediye Başkanı Hakan Tütüncü ve İl Milli Eğitim Müdür Vekili Hasan Tevke imzaladı.
Valilik makamındaki imza töreninde konuşan Türker, “Antalya gibi Türkiye'nin ilk botanik EXPO'suna ev sahipliği yapan bir coğrafyada, böyle bir proje çok anlamlı oldu. Bu müze, çocukların sosyal ve kültürel faaliyetlerde bulunması, doğayı tanıyıp, sevmesi ve çevreyi korumasına önemli bir katkı sağlayacak.” dedi.

Doğal Yaşam Müzesi Kepez’de

Tütüncü de Akdeniz bölgesinin ilk bilim merkezini Dokuma Park içerisine yapacaklarını anımsattı. Tütüncü, bilim merkezinden sonra Antalya’nın ilk doğal hayat müzesinin de Kepez’de kurulacağının altını çizdi.  sözlerine şöyle devam etti: "Öğrencilerin, doğal yaşam müzesinde, değişik hayvanları ve bitkileri doğal habitatlarında gözlemleyerek, fen bilimleri dersini uygulamalı olarak işleyeceğini söyledi. Tütüncü, müzenin, öğrencileri ve turistleri, Türkiye’nin, Antalya ve yöresinin doğal zenginliği ve çeşitliliği hakkında görsel olarak bilgilendireceği bir merkez olacak".

Müze Kültür Mahallesi’ne Yapılıyor

Doğal Hayat Müzesi, Kültür Mahallesi’ndeki Antalya Bilim ve Sanat Merkezi’nin bahçesine kurulacak.
Müze, ahşap veya ahşap görünümlü, çelik destekli prefabrik bir yapı ve tek katlı olarak 200 m2’lik alana inşa edilecek.
Müzede, sergi alanı (160 m2), hayvan örneklerinin sergileneceği fauna bölümü, bitki örneklerinin sergileneceği botanik bölümü ile hayvan ve bitki örneklerinin doğadaki hallerine uygun bir şekilde görülebileceği, model habitat alanları olacak. Bu kısımlar, havalandırma, iklimlendirme ile kontrol edilecek.

Antalya Ve Çevresinin Doğal Yaşamı Tanıtılacak

Flora bölümünde, Antalya ve yakın çevresinde bulunan tohumsuz bitki örneklerinden başlayıp sırayla, tohumlu çiçek ve yumru ile bölgenin endemik ve nadir bitkileri sergilenecek.
Fauna Bölümün de ise Antalya ve yakın çevresinde bulunan omurgasız hayvan örneklerinden başlayıp, balıklar, kurbağalar, sürüngenler, kuşlar ve memelilerin de yer alacağı dolaplar olacak. Her dolabın yanında içerdiği örnekler ile ilgili bilgilerin bulunduğu, sunumların sürekli döndüğü birer küçük ekran LCD monitörler olacak ve ziyaretçilere örnekler hakkında ekolojik ve biyolojik, Türkçe ve İngilizce bilgilendirme sağlanacak.
Müzenin, 2016-2017 eğitim ve öğretim döneminde hizmete açılması planlanıyor.


 

 
 
COPYRIGHTS 2008 ANTALYA FESTIVALS Antalya Tanıtım Vakfına Aittir. (Tüm Hakları Saklıdır - All Rights Reserved)  
www.antalyafestivals.org internet sitesinde yer alan her türlü etkinlik veya aktivite için bilgiler, bu konularda hizmet alınan üçüncü kişi veya kuruluşlardan temin edilmiş olup, ATAV (Antalya Tanıtım Vakfı) tarafından herhangi bir maddi menfaat temin edilmeksizin genel anlamda bilgi vermek amacıyla hazırlanmıştır. Bu etkinlik veya aktivitelerde oluşan gecikme ve iptallerde ATAV sorumlu değildir.
Antalya Kadın Müzesi