English
TANITIM | ETKİNLİKLER | FESTİVALLER | SERGİ & FUAR | SİNEMA | TİYATRO | KONSER | GÖSTERİLER | HABERLER
 
 
6.12.2021 Pazartesi  
 
  ANA SAYFA  | SPONSORLAR  | ARŞİV  | ETKİNLİK MERKEZLERİ  | LİNKLER  | İLETİŞİM   
 
 

Ekle Çıkar  
 

 
EXPO 2016 Antalya'da Azeri Rüzgarı <<< Geri Dön  
 

Kardeş ve dost ülke Azerbaycan'ın EXPO 2016 Antalya sergi alanında yer alan pavilyonu resmi açılış törenine gerçekleşti. kemanıyla sahne alan 5 yaşındaki kemancı Nuray damga vurdu. Babası kemancı, annesi şarkıcı olan ve 3 yaşında keman çalmaya başlayan 5 yaşındaki minik Nuray, kemanıyla seslendirdiği şarkılarla ve sempatik hareketleriyle herkesi kendine hayran bıraktı. Açılışa gelen ve kendisini izleyenlerin takdirini toplayan minik Nuray, bol bol alkış aldı. 5 yaşındaki minik kemancı Nuray, başta çocuk adası olmak üzere EXPO 2016 Antalya'yı çok beğendiğini söyleyerek, tüm çocukları sergi alanına davet etti.   

EXPO 2016 Antalya'nın resmi katılımcısı Azerbaycan'ın Milli Gün kutlamaları, konuk heyetin VIP binasında karşılanmasıyla başladı. EXPO 2016 Antalya Genel Komiseri Büyükelçi Erdoğan Kök, Milli Gün etkinliklerine katılmak üzere Antalya'ya gelen Azerbaycan Ülke Komiseri Anar Alakbarov, Azerbaycan'ın Ankara Büyükelçisi Faig Bagirov ve diğer davetlileri VIP binasında karşıladı. Milli Gün etkinliğine, Dışişleri Bakanlığı Antalya Temsilcisi Büyükelçi ve EXPO 2016 Antalya Ajansı Yönetim Kurulu üyesi Ali Rifat Köksal, Antalya Vali Yardımcısı Halil Serdar Cevheroğlu ve Antalya Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Esat Göyük de katıldı. Azerbaycan Ülke Komiseri Anar Alakbarov'un ziyaretçi defterini imzalamasının ardından karşılıklı hediye takdimi gerçekleştirildi.  

"Expo 2016 Antalya'da Yer Almaktan Mutluluk Duyuyoruz"
Küçük Amfi tiyatroda gerçekleştirilen resmi tören, bayrak merasimi ve iki ülkenin milli marşlarının okunmasıyla başladı. Azerbaycan Ülke Komiseri Anar Alakbarov konuşmasında Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan himayesinde gerçekleştirilen EXPO 2016 Antalya'da yer almaktan mutluluk duyduklarını ifade etti. EXPO 2016 Antalya'da Azerbaycan'ın kadim tarihini, zengin medeniyetini, musikisini dünyaya tanıtmayı amaçladıklarını belirten Alakbarov, "Ümit ederiz ki Antalya'da açtığımız milli pavilyonumuz çok sayıda kişinin dikkatini çekecek ve onların Azerbaycan'ı yakından tanımasına olanak sunacaktır" dedi. 

Azerbaycan-Türkiye Dostluğuna Dikkat Çekildi

Azerbaycan'ın Ankara Büyükelçisi Faig Bagirov ise Azerbaycan’ın 4 bin 500’den fazla çiçek ve bitki türüne ev sahipliği yaptığına dikkat çekti. Bagirov, "Hem mimari, hem iç tasarım hem de iç tefrişat açısından zevkle inşa edilen Azerbaycan Bahçesinde, ülkemizin flora ve diğer zenginliklerini dünyaya tanıtmak bizim için çok memnun edici bir durum" diye konuştu. 

"İlişkiler Uzun Bir Geçmişe Dayanıyor"
 EXPO 2016 Antalya Ajansı Genel Komiseri Büyükelçi Erdoğan Kök de Azerbaycan ve Türkiye arasındaki ilişkilerin uzun bir geçmişe dayandığına vurgu yaptı. Kök, iki dost ve kardeş ülke arasında siyasi, askeri, sosyal ve ekonomik ilişkilerin her zaman en üst seviyede olduğunu belirtti. Haydar Aliyev'in 'Biz iki devlet tek milletiz' sözünü hatırlatan Kök, "Bu söz, iki ülke arasındaki ilişkilerin boyutunu her zaman en güzel şekilde ifade etmektedir" dedi.  Konuşmaların ardından, iki ülke arasındaki dostluğa dikkat çekmek için Türk bahçesinin yanına inşa edilen Azerbaycan Pavilyonu'nun resmi açılışı gerçekleştirildi. Kurdelenin kesilmesinin ardından davetliler, Azeri sanatçılar tarafından Azerbaycan halılarından esinlenerek yapılan resim ve heykellerin yer aldığı sergiyi gezdi. 

Azeri Dansları İlgiyle İzlendi

Azerbaycan'da 'Dünya Çocuk Bayramı' olarak kutlanan günde gerçekleştirilen Milli Gün kutlamaları kapsamında Aliyev Vakfı'nın himayesindeki Kimsesiz Çocuk Evi'nde kalan çocuklardan oluşan dans topluluğu gösteri yaptı. Azeri ezgileri eşliğinde gerçekleştirilen renkli dans gösterisi büyük beğeni topladı. Alkışlarıyla ezgilere tempo tutan davetliler, dansçıları ilgiyle izledi.


 

 
 
COPYRIGHTS 2008 ANTALYA FESTIVALS Antalya Tanıtım Vakfına Aittir. (Tüm Hakları Saklıdır - All Rights Reserved)  
www.antalyafestivals.org internet sitesinde yer alan her türlü etkinlik veya aktivite için bilgiler, bu konularda hizmet alınan üçüncü kişi veya kuruluşlardan temin edilmiş olup, ATAV (Antalya Tanıtım Vakfı) tarafından herhangi bir maddi menfaat temin edilmeksizin genel anlamda bilgi vermek amacıyla hazırlanmıştır. Bu etkinlik veya aktivitelerde oluşan gecikme ve iptallerde ATAV sorumlu değildir.
Antalya Kadın Müzesi