English
TANITIM | ETKİNLİKLER | FESTİVALLER | SERGİ & FUAR | SİNEMA | TİYATRO | KONSER | GÖSTERİLER | HABERLER
 
 
6.12.2021 Pazartesi  
 
  ANA SAYFA  | SPONSORLAR  | ARŞİV  | ETKİNLİK MERKEZLERİ  | LİNKLER  | İLETİŞİM   
 
 

Ekle Çıkar  
 

 
Likya Uygarlıkları Müzesi Açıldı <<< Geri Dön  
 

Kültür ve Turizm Bakanlığı, Andriake Antik Kentinde yedi yıl evvel başlattığı kazı çalışmalarını Likya Uygarlıkları Müzesi ile tamamladı.

Yöresel gelenekleri ve kendine özgü mezar mimarileri ile zengin Likya uygarlığından günümüze ulaşmış arkeolojik eserlerin interaktif destekli olarak konumlarına göre sergilendiği müzenin açılışını yapan Bakan Nabi Avcı, restorasyonu, teşhir ve tanzimi için 15 milyonluk bir bütçe ayrıldığını ve 1006 eserin sergileneceğini kaydetti.

Antalya'nın Demre ilçesinde ziyaretçilerini ağırlayacak olan müzenin açılışına Kültür ve Turizm Bakanı Nabi Avcı'nın yanı sıra Kültür ve Turizm eski Bakanı Ertuğrul Günay, Antalya Valisi Münir Karaloğlu ile çok sayıda vatandaş katıldı. 

Müzeleri sadece turistlerin ilgi alanı olarak görmediklerini, aynı zamanda bir eğitim alanı olarak değerlendirdiklerini de dile getiren Bakan Avcı, burada yapılan düzenlemenin eğitime de katkı sunacak şekilde gerçekleştirildiğini söyledi.

14 Müze açtık

Geçtiğimiz yıl ikisi yeni 12'si yenilenmiş olmak üzere toplam 14 müzeyi hizmete açtıklarını belirten Bakan Avcı, bu yıl ise 17 müze açacaklarını, bunlardan 11 tanesinin de yeni müze olacağını dile getirdi.

"Dünya turizminde günümüzde doğal güzellikler kadar -ki Antalya çok şükür o bakımdan çok zengin- kültürel zenginliklerimiz söz konusu ve dünyada da o alanlara ilgi çok artıyor. Özellikle Japonya'dan, Amerika'dan, Avrupa'dan daha üst düzey gelir guruplarına yönelik turizm alanlarında kültür öncelikli bir yer tutuyor. Demre'de bu bakımdan büyük bir zenginlik sergiliyor.
St. Nicolaos Anıt Müzesi, Aspendos Tiyatrosu, Patara, Side, Myra, Perge ören yerleri bu kültür bilinciyle ziyaret ediliyor. Bu ören yerlerine ilave olarak, Sayın Başbakanımızın katılımıyla, geçtiğimiz yıl Antalya'da gerçekleştirdiğimiz toplu açılış töreniyle Andriake ören yeri de ziyarete açıldı.

Burası sadece Antalya'nın değil, bütün bölgenin tarihini etkilemiş olan önemli bir merkezdir.

Andriake bölgesi 23 kentten oluşan Likya Birliğinin merkezi niteliğindeydi. Bu birlik, ayrıca siyasi tarih bakımından da çok önemlidir. Tarihin belki de ilk demokratik birliğidir. Bugüne kadar bilinen ilk demokratik birlik bu topraklarda 23 kentten oluşan Likya Birliği olarak kuruldu.

Likya Parlamentosunun yapısı da kentlerin büyüklüğüne ve nüfusuna bağlı olarak verilen temsilci sayılarıyla antik dünyada benzersiz. O yüzden antik Likya Uygarlığı kentleri UNESCO Dünya Mirası Geçici Listesi'ne girmiş oldu.

O dönemde de UNESCO Milli Komisyonu Başkanı olarak yine o dönemde Kültür ve Turizm Bakanımız Ertuğrul Günay Bey'in katkılarıyla bu dünya miras listemizin epey genişlemesini sağlamıştık. İnşallah önümüzdeki aybaşında İstanbul'da 40'ncı Dünya Miras Kongresi düzenleniyor. Ona da Türkiye ev sahipliği yapacak."

Bu Sene 17 Müzeyi Açacağız

"Bu müze, restorasyon, teşhir, tanzim çalışmaları için yaklaşık 15 milyonluk bir bütçe ayrılarak yapıldı. 2 bin 400 metrekare kapalı alan inşaatına, bin 700 metrekare de teşhir alanına sahip olup, müzenin sergi koleksiyonunda da bin 6 eser bulunuyor.

Türkiye'de bugün, bu yeni müzecilik anlayışına bağlı olarak, 198 müze ve 138 düzenlenmiş ören yeri ile ziyaretçilerimizi kabul ediyoruz. Geçtiğimiz yıl ikisi yeni 12'si yenilenmiş olmak üzere 14 müzeyi hizmete açtık. Bu yıl da 17 müzeyi açacağız. Bunlardan da 11 tanesi yeni müze.

Yeni açacağımız müzeler arasında da Antalya Etnografya Müzesi, Antalya Mevlevihanesi, Bitlis-Ahlat Selçuklu Mezarlığı, Osmaniye Müzesi, Gaziantep Zeugma Mozaik Müzesi'nin 2. Etabı, Gaziantep Arkeoloji Müzesi, Bartın'da Amasra Müzesi ve Edirne Müzesini de yenileyerek inşallah hizmete açacağız. 

Antalya Müzemizin de yeni müzelere kavuşturulması amacıyla Mevlevihane ve Etnografya Müzesi ile ilgili onarım, teşhir, tanzim çalışmalarında da son aşamaya geldik. İnşallah Antalya Müzesini de bu yeni anlayışla hizmete sunmuş olacağız." 

Likya Liman Kenti Müzede Canlandırılıyor

Myra Antik Kentinin dış mahallesi ve limanı konumundaki Andriake'de 2 bin 400 metrekareyi bulan ölçüsü ve çatısına kadar ayakta kalmış niteliği ile çok özel bir yapı olan Likya Uygarlıkları Müzesi sekiz salondan oluşuyor.

Likya tarihini ve coğrafyasını, epigrafisini, sikke, ekonomi ve sosyal yaşamı ile din kültürünü, tarihsel gelişimini içindeki eserlerle günümüze yansıtan ve salonların içeriklerine uygun bilgi panoları, canlandırma ve interaktif sunumlarla da desteklenen Likya Uygarlıkları Müzesinin yedinci salonunda bir Likya liman kenti canlandırılıyor.

Likya bölgesinde yapılan kazılardan elde edilen eserlerin sergilendiği tarihi yapı içerisinde yer alan ve kayık simülasyonuyla hareketlendirilen salon görsel olarak müzenin en renkli mekânı.

www.turizmdebusabah.com


 

 
 
COPYRIGHTS 2008 ANTALYA FESTIVALS Antalya Tanıtım Vakfına Aittir. (Tüm Hakları Saklıdır - All Rights Reserved)  
www.antalyafestivals.org internet sitesinde yer alan her türlü etkinlik veya aktivite için bilgiler, bu konularda hizmet alınan üçüncü kişi veya kuruluşlardan temin edilmiş olup, ATAV (Antalya Tanıtım Vakfı) tarafından herhangi bir maddi menfaat temin edilmeksizin genel anlamda bilgi vermek amacıyla hazırlanmıştır. Bu etkinlik veya aktivitelerde oluşan gecikme ve iptallerde ATAV sorumlu değildir.
Antalya Kadın Müzesi