English
TANITIM | ETKİNLİKLER | FESTİVALLER | SERGİ & FUAR | SİNEMA | TİYATRO | KONSER | GÖSTERİLER | HABERLER
 
 
6.07.2022 Çarşamba  
 
  ANA SAYFA  | SPONSORLAR  | ARŞİV  | ETKİNLİK MERKEZLERİ  | LİNKLER  | İLETİŞİM   
 
 

Ekle Çıkar  
 

 
Antalya’nın Gözbebeği Kaleiçi İçin Çalıştay Düzenlendi <<< Geri Dön  
 

 

 

Büyükşehir Belediyesi, Kaleiçi Koruma Amaçlı İmar Planı Revizyon Çalıştayı düzenledi. Türkiye’nin en önemli turizm merkezlerinden bir tanesi olan Kaleiçi için düzenlenen çalıştaya Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Menderes Türel, AK Parti Antalya Milletvekilleri Gökçen Özdoğan Enç, Mustafa Köse, sanatçı Yavuz Bingöl, kamu kurumları, meslek odaları, sivil toplum kuruluşları ve vatandaşlar katıldı.

Kaleiçi’ne ve toplantıya verdikleri önem için tüm katılımcılar için teşekkür ederek sözlerine başlayan Büyükşehir Belediye Başkanı Menderes Türel, hayatının çok önemli bir bölümünün Kaleiçi’nde geçtiğini söyledi. Başkan Türel “15 yıl önce ATSO Başkanı iken, Kaleiçi Hizmet Birliği konusunda çalışan, 2006-2007 yıllarında kanalizasyonu, yolu olmayan, karanlıktan ve can güvenliği korkusundan girilmeyen Kaleiçi’nde yatırım hamlesi başlatan, geçen yıl Kaleiçi’nde çiçek projesiyle uluslararası yarışmalara katılan bir kişi olarak, artık Kaleiçi’nde ve çevresinde yeni ve daha büyük bir hamleye başlamak, bitirmek istiyorum. 2006-2007 yıllarında özellikle Kalekapısı bölgesinde hedeflerimizi açıkladığımızda hayal denilmişti, ama azmetmiştik ve hayaller gerçek olmuştu. O dönem hayalleri gerçeğe çevirdiysek, bugün de yapabiliriz” dedi.
 

KALEİÇİ’Nİ TERKEDİLMEKTEN KURTARDIK
Kaleiçi imar planının artık 40 yıllık bir tarih olduğunu söyleyen Türel, 1979’dan bu yana koruma, turizm, ticaret fonksiyonlarının öne çıktığını ifade etti. 10 yıl önce Kaleiçi’ni terkedilmekten kurtardıklarını vurgulayan Türel, “Bu bölge tekrar hayat buldu ve gelişti. Kaleiçi ruhunu halen kazanamadı. Halen plana aykırı yüksek beton binalar, yıkılmış ve yıkılmaya yüz tutmuş binalar var. Bazı sokaklarda motorlu taşıtlardan dolayı yürünemiyor. Bazı tarihi mekanlar, kimliğini kaybedecek şekilde ticarethane yapılmış. Yerleşim veya konut alanı, konaklama işletmeleri, restoranlar, eğlence yerleri, ticarethaneler arasında tam uyum sağlayamıyoruz. Eğlence yerlerinin gürültüsü, konutta yaşayanı veya otelde konaklayanı rahatsız ediyor. Birini diğerine tercih etmemiz zor” şeklinde konuştu.

 

ÇALIŞMALAR KAPSAMLI REVİZYONLA TAMAMLANACAK
Menderes Türel, sözlerine şöyle sürdürdü: “Bir dönem Antalya’da Kaleiçi nasıl kurtulur diye günlerce konuşulurdu, basında önemli gündem olurdu. Artık, çok şükür kurtulma meselesi yok, çalışmalarımız o eski ümitsizliği ortadan kaldırdı, fakat sorunlar da devam ediyor. Kaleiçi’nde tarihi korumak şüphesiz ki, en önemli önceliğimizdir. Kaleiçi Antalya’nın tarihini ve geleneksel kültürünü gelecek nesillere aktaracak yerdir. Diğer fonksiyonlar bu  ana prensibe bağlı olarak gelişecektir. Şimdi bir tarafta yat limanı projemiz Kaleiçi’nde yeni bir farklılık yaratacak, diğer tarafta Karaalioğlu parkı ve çevresi de değişecek. Dolayısıyla birkaç yıldır devam eden revizyon çalışmalarını, daha kapsayıcı bir revizyonla tamamlayacağız.”

 

ÖNCELİK ANTALYALILARIN MUTLULUĞU
Plan revizyonlarında uzmanlarla birlikte paydaşların da katılımına dikkat çeken Türel, “Biz zaten odalarımız ve diğer paydaşlarımızla işbirliğine ayrı bir önem veriyoruz. Benim, Antalyalıların mutluluğu ve Antalya’nın geleceğinden başka bir önceliği yoktur. Birçok projemiz halkımızın ve paydaşların görüşlerine sunulup, onay alarak hayata geçirilmektedir.
Burada bir hususu dile getirmek isterim. Plan ve projelerde herkesin %100 memnun olması, herkesin talep ve ihtiyacının karşılanması mümkün değildir. Ben her zaman Antalya kazansın, ben kaybedeyim dedim. Önemli olan tek tek benim, şu veya bu kişinin değil, Antalya’nın kazanmasıdır. Her Devlet kararında, her kanunda, her planda faydalanan olduğu gibi, faydalanmayan, hatta şahsen zarar eden olabilir. Bir kanun çıkar, askerlik için, emeklilik için, vergi için bir tarih belirler, bir gün farkla kaybeden olur. Bunu önlemenin imkanı yoktur. Vatan sevgisi bazen şahsi istekten vazgeçmektir, bazen şahıs olarak zarara katlanmaktır.” dedi.

 

Başkan Menderes Türel’in konuşmasının ardından Prof. Dr. Havva İşkan Işık’ın yönetimiyle çalıştayda Feridun Uyar ve Mimar Bülent Baykal, geçmişten günümüze Kaleiçi’nde yapılan çalışmaları aktardı. Çalıştay’da kurumların, STK’ların, meslek odalarının ve vatandaşların önerileri de dinlendi.

 

www.antalya.bel.tr

 

 


 

 
 
COPYRIGHTS 2008 ANTALYA FESTIVALS Antalya Tanıtım Vakfına Aittir. (Tüm Hakları Saklıdır - All Rights Reserved)  
www.antalyafestivals.org internet sitesinde yer alan her türlü etkinlik veya aktivite için bilgiler, bu konularda hizmet alınan üçüncü kişi veya kuruluşlardan temin edilmiş olup, ATAV (Antalya Tanıtım Vakfı) tarafından herhangi bir maddi menfaat temin edilmeksizin genel anlamda bilgi vermek amacıyla hazırlanmıştır. Bu etkinlik veya aktivitelerde oluşan gecikme ve iptallerde ATAV sorumlu değildir.
Antalya Kadın Müzesi