English
TANITIM | ETKİNLİKLER | FESTİVALLER | SERGİ & FUAR | SİNEMA | TİYATRO | KONSER | GÖSTERİLER | HABERLER
 
 
6.07.2022 Çarşamba  
 
  ANA SAYFA  | SPONSORLAR  | ARŞİV  | ETKİNLİK MERKEZLERİ  | LİNKLER  | İLETİŞİM   
 
 

Ekle Çıkar  
 

 
Antalya'ya Türk-Rus Üniversitesi Açılacak <<< Geri Dön  
 

Kültür ve Turizm Bakanı Nabi Avcı, Türkiye-Rusya Medya Forumu’nda soruları yanıtladı. Rus uzman ve güvenlik ekibinin Türk havalimanlarında inceleme yaparak çok olumlu bir raporla döndüğünü ifade eden Avcı, Antalya'ya bir Türk-Rus üniversitesi açmayı planladıklarını da ifade etti.

Antalya Belek'te başlayan Türkiye-Rusya Medya Forumu'na katılan Kültür ve Turizm Bakanı Nabi Avcı, açılış konuşmalarının ardından Türk ve Rus gazetecilerin sorularını yanıtladı.

Bakan Avcı, Antalya'da turizm eğitiminin ön planda olacağı bir Türk-Rus üniversitesi açmak gibi projelerinin bulunduğunu bildirdi.

Bakan Avcı ayrıca, Türk Hükümetinin daveti üzerine gelen 15 kişilik Rus uzman güvenlik ekibinin alınan tedbirleri kendi standartları açısından incelediğini ve çok olumlu bir raporlamayla döndüklerini kaydetti.

Ruslar Türk Dizisi İstedi

Kültür ve Turizm Bakan Avcı, bir Rus gazetecinin "Rusya'da Türk dizileri çok fazla ilgi görüyor, dizi oyuncularının Rusya'ya gelmelerini istiyoruz" şeklindeki talebine, Türk televizyon dizilerindeki oyuncuların Rusya'ya davet edilmeleri konusunda yardımcı olabilecekleri yanıtını verdi.
Dizi oyuncuları ile Rus izleyiciyi buluşturacak organizasyonların yanı sıra ortak projeler konusunda da yardımcı olabileceklerini ifade eden Avcı, şunları kaydetti:

"Bizim bu tür ortak projeler konusunda finansal destek mekanizmalarımız var. Bakanlık olarak ortak projelerde maddi destek veririz. Türkiye içinden sponsor bulmanız konusunda da yardımcı oluruz. Bu gibi iş birliklerine açığız.

Hem Rusya'da ve Türkiye'de hem de başka ülkelerde de ilgi çekecek ortak projeler gerçekleştirebiliriz. Türkiye'de çekilen diziler sadece Ortadoğu'da değil, Latin Amerika'da da büyük bilgi görüyor. Son yaptığımız bir araştırmada Arjantin'den belli bir dönemde turist artışı olduğunu gördük. Bunun sebebini araştırdığımızda gördük ki o tarihlerde Arjantin'de 2 Türk dizisi yayına girmiş, onun etkisiyle insanlar Türkiye'yi merak etmeye başlamışlar. Buna bağlı olarak Arjantinli turist sayısında ciddi manada artış ortaya çıkmış. İki ülke olarak benzer projeler yapabiliriz. Birbirimize çok benziyoruz. Sinema, televizyon ve sanat alanında ortak anlatabileceğimiz konularımız var."

Antalya'ya Türk-Rus Üniversitesi

Antalya'da turizm eğitiminin ön planda olacağı bir Türk-Rus üniversitesi açma projelerinin bulunduğunu belirten Bakan Avcı, eğitim dili Rusça olan bir turizm meslek lisesi açılabileceğini veya mevcut okullardan birinin bu sisteme dönüştürülebileceğini ifade etti.

Yaptırdıkları bir araştırmanın sonucuna göre potansiyel Rus müşteriler açısından Türkiye'de deniz turizminin ilk sırada geldiğini anlatan Bakan Avcı, "Alışveriş turizminde ikinci, sağlık turizminde ise üçüncü sırada görünüyoruz, ancak maalesef kültür turizminde ilk 5'te bile görünmüyoruz. Bu araştırma sonuçlarını da dikkate alarak geride kaldığımız sektörleri öne çıkarmak için çalışmalar yapıyoruz." diye konuştu.

Rus Güvenlik Uzmanları Olumlu Döndü

Basın mensuplarının "güvenlikle" ilgili sorularını da yanıtlayan Bakan Avcı, genel anlamda dünyanın her yerinde terör saldırıları kaynaklı güvenlik sorunu yaşandığını dile getirdi.

Avcı, bununla ilgili olarak ilişkilerin yeniden normalleşmeye başladığı süreçte Rusya'dan güvenlik uzmanlarından oluşan 15 kişilik bir ekibi Türkiye'ye davet ettiklerini hatırlattı. Havalimanlarında ayrıntılı incelemelerde bulunan bu ekibin, alınan güvenlik tedbirlerini kendi standartları açısından inceleme imkanı bulduğunu belirten Avcı, Rus uzmanların çok olumlu bir raporlamayla döndüklerini kaydetti. Bakan Avcı, Rusya'dan Türkiye'ye tarifeli ve charter uçuşların yeniden başlamasının ardında, alınan güvenlik önlemlerinin yeterliliğinin yattığını da sözlerine ekledi.

www.turizmdebusabah.com


 

 
 
COPYRIGHTS 2008 ANTALYA FESTIVALS Antalya Tanıtım Vakfına Aittir. (Tüm Hakları Saklıdır - All Rights Reserved)  
www.antalyafestivals.org internet sitesinde yer alan her türlü etkinlik veya aktivite için bilgiler, bu konularda hizmet alınan üçüncü kişi veya kuruluşlardan temin edilmiş olup, ATAV (Antalya Tanıtım Vakfı) tarafından herhangi bir maddi menfaat temin edilmeksizin genel anlamda bilgi vermek amacıyla hazırlanmıştır. Bu etkinlik veya aktivitelerde oluşan gecikme ve iptallerde ATAV sorumlu değildir.
Antalya Kadın Müzesi