English
TANITIM | ETKİNLİKLER | FESTİVALLER | SERGİ & FUAR | SİNEMA | TİYATRO | KONSER | GÖSTERİLER | HABERLER
 
 
6.12.2021 Pazartesi  
 
  ANA SAYFA  | SPONSORLAR  | ARŞİV  | ETKİNLİK MERKEZLERİ  | LİNKLER  | İLETİŞİM   
 
 

Ekle Çıkar  
 

 
Antalya Şehir Tiyatroları Sezonu 12 Oyunla Açıyor <<< Geri Dön  
 

Antalya Şehir Tiyatroları 2016-2017 tiyatro sezonunu 4’ü yeni, 8’i geçen sezondan devam eden, toplamda 12 oyunla açıyor.  Ülkemizde çocuk ve gençlik tiyatrosuna gereken değerini veren bir kurum olan AŞT, her sezon olduğu gibi bu sezonda da bu alanda yeni ve nitelikli işler yapacağını müjdeliyor. AŞT Genel Sanat Yönetmeni Mehmet Özgür bu sezon hayata geçirecekleri Kukla Tiyatrosu Birimi’nin Ocak ayında bir oyun sahneleyeceğini de belirtiyor. Mehmet Özgür’ün yeni sezon ile ilgili basın açıklaması aşağıdaki gibidir.
1983 yılında başlayıp, 2015 yılında “Şehir Tiyatrosu” kimliğini kazanarak devam ettiğimiz sanat yolculuğumuzda 34. yılımıza giriyoruz. Kurulduğu günden bu güne her sezonda perdelerini aynı büyük coşku ve heyecanla açan tiyatromuz, Antalya Büyükşehir Belediyesi Şehir Tiyatroları olarak geçtiğimiz sezonda 189 gösterim gerçekleştirdi. Bu gösterimlerde sahnemizde toplam 44.746 seyirciyi ağırlayarak ekipçe büyük bir başarıya imza attık.

2015-2016 Tiyatro Sezonunda Antalya Şehir Tiyatroları Sahnesi’nde dört yetişkin, dört çocuk ve gençlik oyunu olmak üzere toplam sekiz oyun hayat buldu. 2016-2017 Tiyatro Sezonunda ise bu oyunlarımıza üç yetişkin ve bir çocuk oyunu daha eklenecek ve toplam 12 oyunla Ekim ayı ortasında sezona merhaba diyeceğiz.

2015-2016 Tiyatro Sezonu sona erdikten sonra hiç ara vermeden provalarımıza başladık ve ilk olarak “Okyanusta Bir Su Damlası Gibi” adlı çocuk ve gençlik oyunumuzu tamamladık.

“Okyanusta Bir Su Damlası Gibi” fiziksel tiyatro, mim ve clown tekniklerini kullanmasıyla tanınan ve çocuk ve gençlik tiyatrosu üzerine pek çok eser vermiş olan Danimarkalı sanatçıJaques S. Mathiessen tarafından yazılan ve yönetilen bir oyun. Oyunda her sene göç eden kuşlar gibi okyanusu geçerek daha iyi bir hayat arayan beş adamın traji-komik hikâyesi anlatılıyor. Büyük umutlarla yola koyulan bu beş kişi için ne yazık ki işler pek de planladıkları gibi gitmiyor ve kendilerini bir anda ıssız bir adada, baş başa yalnız ve yardımsız halde buluyorlar.
Oyun aslında konusu itibariyle günümüzün en büyük dramlarından olan göçmenlik sorununa değiniyor ve bu yönüyle çocuklar kadar büyüklerin de dikkatini çekeceğini düşünüyorum. Ayrıca “Okyanusta Bir Su Damlası Gibi” daha yeni sezon açılışı dahi yapılmadan 24. Hindistan Tiyatro Olimpiyatları ve Uluslararası Tiyatro Festivali’ne davet edilerek, 6-11 Eylül tarihleri arasında Hindistan’ın Cuttack kentinde sahne aldı.

2016-2017 Tiyatro Sezonu’nda sahne alacak olan ve provaları tamamlanan ilk yetişkin oyunumuz ise “Her Limanda Aşkın Komedisi”. Bu oyunun en önemli özelliği Antalya Şehir Tiyatroları Sahnesi’nde seyirci ile buluşacak olan commedia dell’arte tekniğindeki ilk oyun olması. 17.yüzyıl Napoli hikâyelerinden derlenen “Her Limanda Aşkın Komedisi”commedia dell’arte’nin yaşayan en büyük ustalardan biri olan Antonio Fava tarafından uyarlandı ve yönetildi. Seyircilerimiz oyunda Napoli’de başlayan, Yunan adası Kokorikos’ta devam ederek, Trabzon’da mutlu sona ulaşan bir aşk hikâyesini izleyecekler.
İkinci yetişkin oyunumuz ise üstat Necip Fazıl Kısakürek tarafından 1941-42 yılları arasında yazılmış olan “Para”. Oyunu aynı zamanda tiyatromuzun Çocuk ve Gençlik Tiyatrosu Birimi Sanat Danışmanlığı görevini de üstlenmiş olanÖzer Tunca yönetiyor. “Para”nın dekor tasarımı Emre Satı, kostüm tasarımı Dilek Kaplan, müzikleri Oktay Köseoğlu, dans ve koreografisi ise Meltem Yorulmaztarafından yapıldı. Dramaturgi ise Orhan Karataş’a ait.  Dünyayı yöneten büyük güç paranın aynı zamanda insanların karanlık taraflarını açığa çıkaran bir illet olduğunun anlatıldığı oyun bir banker ve ailesinin hayatı etrafında geçiyor.

2016-2017 Tiyatro Sezonunda görücüye çıkacak olan üçüncü yetişkin oyunumuz ise“Huysuz”. Oyun geçtiğimiz sezonda “Tarla Kuşuydu Juliet” adlı oyunumuzun da yönetmenliğini yapan Engin Alkan tarafından yönetiliyor. Provalarına Eylül ayında başladığımız “Huysuz” Moliere’in “Hastalık Hastası”, “George Dandin”, “Zorla Evlenme” ve “Cimri” oyunlarından yola çıkarak yine Engin Alkan tarafından derlenmiş bir komedi. Oyunun dekor ve ışık tasarımı Cem Yılmazer’e, kostüm tasarımı Tomris Kuzu’ya, müzikleri Engin Alkan’a ait.

Yeni oyunlarımızın yanı sıra geçen sezonda seyircilerimizin büyük beğenisini toplayan “Geç Kalanlar”, “Kurnaz”, “Tarla Kuşuydu Juliet” “Oyun Oyun İçinde” adlı yetişkin oyunlarımız ve “Değiştirilmiş Çocuk” “Sır” “Küçük Karabalık” ve “Özgürlüğe Kaçış” adlı çocuk ve gençlik oyunlarımızı da 27 Ekim’de açılacak olan 2016-2017 Tiyatro Sezonu’nda seyircilerimizle buluşturmaya devam edeceğiz.  Diğer taraftan yine 2016-2017 sezonu içinde hayata geçireceğimiz Kukla Tiyatrosu Birimimiz tarafından çalışılacak olan yeni bir oyunumuzu da Ocak ayında seyircilerimizle buluşturmayı planlıyoruz.

Antalya Büyükşehir Belediyesi Şehir Tiyatroları olarak sanat yolculuğumuza sanatsever kentimizin sanat ve sanatçı dostu belediye başkanı eşliğinde devam ediyoruz. Gerçekleştirdiğimiz ve gerçekleştirmeyi planladığımız her projede, attığımız her adımda sonsuz desteğini bizlerden esirgemeyen Antalya Büyükşehir Belediye Başkanımız Sayın Menderes Türel’e de bir kez daha yürek dolusu teşekkürlerimizi sunuyoruz.


 

 
 
COPYRIGHTS 2008 ANTALYA FESTIVALS Antalya Tanıtım Vakfına Aittir. (Tüm Hakları Saklıdır - All Rights Reserved)  
www.antalyafestivals.org internet sitesinde yer alan her türlü etkinlik veya aktivite için bilgiler, bu konularda hizmet alınan üçüncü kişi veya kuruluşlardan temin edilmiş olup, ATAV (Antalya Tanıtım Vakfı) tarafından herhangi bir maddi menfaat temin edilmeksizin genel anlamda bilgi vermek amacıyla hazırlanmıştır. Bu etkinlik veya aktivitelerde oluşan gecikme ve iptallerde ATAV sorumlu değildir.
Antalya Kadın Müzesi