English
TANITIM | ETKİNLİKLER | FESTİVALLER | SERGİ & FUAR | SİNEMA | TİYATRO | KONSER | GÖSTERİLER | HABERLER
 
 
11.08.2022 Perşembe  
 
  ANA SAYFA  | SPONSORLAR  | ARŞİV  | ETKİNLİK MERKEZLERİ  | LİNKLER  | İLETİŞİM   
 
 

Ekle Çıkar  
 

 
Yüz Binler Antalya'yı Cumhuriyet İçin Aydınlattı <<< Geri Dön  
 


Muratpaşa Belediyesi’nin 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı kutlamaları için düzenlediği fener alayı ve Cumhuriyet Meydanı’ndaki Candan Erçetin konserine yüzbinler katıldı. Antalya, fener alayında yakılan fenerlerle aydınlandı.
Tıklım tıklım doldurdukları Cumhuriyet Meydanı’na tarihi bir gün yaşatan vatandaşlara seslenen Muratpaşa Belediye Başkanı Ümit Uysal; “Türkiye nin yolu barıştır. Türkiyemiz kim olursan ol gel diyen Mevlana’nın, ‘Sevelim sevilelim dünyaya kimseye kalmaz’ diyen Yunus Emre’nin, ‘Bir olalım diri olalım iri olalım’ diyen Hacı Bektaş’ın, ‘Yurtta barış dünyada barış’ diyen Mustafa Kemal Atatürk’ün ülkesidir, ‘Yurtta barış dünyada barış’ ülkesine geri dönmek istiyoruz” diye seslendi.
 
29 Ekim Cumhuriyet Bayramı, Cumhuriyetimiz’in 93’üncü yıldönümü Muratpaşa Belediyesi ve Antalya El Ele Platformu’nun düzenlediği programla coşkuyla kutlandı. Konyaaltı Varyantı’ndan başlayan ve Cumhuriyet Meydanı’na kadar yaklaşık 4 kilometre süren fener alayı ve Candan Erçetin konseri, yüzbinlerin katılımıyla gerçekleştirildi.

200 metrelik dev Türk Bayrağı’nın, Atatürk bayrakları ile birlikte eller üstünde taşındığı fener alayına Muratpaşa Belediye Başkanı Ümit Uysal, CHP Genel Başkan Yardımcısı Çetin Osman Budak, CHP Antalya İl Başkanı Mustafa Erdem, Konyaaltı Belediye Başkanı Muhittin Böcek, CHP ilçe başkanları ve binlerce Antalyalı katıldı.
 
‘Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ü, Cumhuriyeti yalnız bırakmadınız’

Cumhuriyet Meydanı’ndaki program; saygı duruşu, İstiklal Marşı’nın okunması ve katılımcıların bir öğrencinin okuduğu ‘Andımıza’ eşlik etmesiyle başladı. Türk Halk Müziği Sanatçısı İlke Türkdoğan konseri ile coşkunun arttığı Cumhuriyet Meydanı; Candan Erçetin’in söylediği şarkılarla tarihi günlerinden birini yaşadı. Cumhuriyet Meydanı’nı tıklım tıklım dolduran vatandaşları; “Yine bir milli bayramımızda Cumhuriyet Meydanımızı 10 binler, yüzbinler doldurduk. Her bayram buraya geliyorsunuz. Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ü, Cumhuriyeti yalnız bırakmadığınız sizlerle gurur duyuyorum” diyerek selamlayan Muratpaşa Belediye Başkanı Ümit Uysal, Nazım Hikmet’in Kerem gibi’ adlı şiirini okudu. 
 
‘Mustafa Kemal Atatürk’ün ülkesi’

Antalya Valiliği, Emniyet Müdürlüğü ve Cumhuriyet İçin Antalya El Ele Platformu ile tüm katılımcılara teşekkür eden Muratpaşa Belediye Başkanı Ümit Uysal; CHP Genel Başkan Yardımcısı Bülent Tezcan’a, Aydın’da yapılan saldırıyı ve şiddetle bir yerlere varmak isteyenleri kınadı. Başkan Uysal; “Türkiye nin yolu barıştır. Türkiyemiz kim olursan ol gel diyen Mevlana’nın, ‘Sevelim sevilelim dünyaya kimseye kalmaz’ diyen Yunus Emre’nin, ‘Bir olalım diri olalım iri olalım’ diyen Hacı Bektaş’ın, ‘Yurtta barış dünyada barış’ diyen Mustafa Kemal Atatürk’ün ülkesidir. O nedenle; burası barışın yeridir, savaşın değil. Burada; hiç kimse, gerginlikle, şiddetle, toplumu kamplara bölerek sonuç alamayacaktır. Burada ancak ve ancak; sevgiyle, saygıyla, barışla sonuç alınabilir” diye konuştu.
 
‘Cumhuriyet özgürlüktür, uygarlıktır’

Cumhuriyetin değerinin, Suriye ve Irak’ın içinde bulunduğu duruma bakarak anlaşılması gerektiğine işaret eden Başkan Uysal şöyle devam etti; “90 sene önce aynı ülkeydik. Halep, Şam; 90 sene önce bizim şehrimizdi.  Şimdi bir Türkiye’ye, bir Suriye’ye, Irak’a bakın. Cumhuriyet’in getirilerini sorgulayanlara buradan sesleniyorum; Cumhuriyet nedir.? Cumhuriyet özgürlüktür, insanlıktır, aştır, ekmektir, uygarlıktır, hangi siyasi düşünceden olursanız olun, bunu anlayın. Bıktık toplumun ayrıştırılmasından. Barış, kardeşlik, eşit yurttaşlık, devletimizin hukukla, liyakatla yapılandırılmasını istiyoruz. İnsanlık istiyoruz, Mevlana’nın Yunus Emre’nin Hacı Bektaş Veli’nin Atatürk’ün yolunu istiyoruz. Ülkemizi yöneten bütün insanları, bunu anlamaya davet ediyoruz.”
 
Demokrasi bilinci

15 Temmuz darbe girişimi sırasında CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun; aynı uçakta bulunan AKP Genel Başkan Yardımcısı Hayati Yazıcı’ya ‘Hayati bey, biz darbeye karşıyız’ dediğini ifade ederek “Bu anlayışı; sevgiyle, saygıyla selamlıyor, şapka çıkartıyor, teşekkür ediyorum. En zoru budur. İktidarda olup darbeye karşı olmak kolay,  muhalefette olup darbeye karşı olmak asıl maharet budur. Asıl önemli olan, asıl demokrasi bilinci budur” şeklinde değerlendiren Başkan Uysal;
 
Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve aydınlanma önderlerini anlamak

“Bu darbe girişiminden sonra Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve aydınlanma önderlerinin, tekke ve zaviyeleri neden kapattığı bir kez daha anlaşılmış oldu. Tekke ve zaviyeleri kapatan Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve aydınlanma önderlerini saygıyla minnetle rahmetle anıyoruz. Dünya, insanlık, ülkemiz, onları her geçen gün biraz daha anlayacak. Akıl ve bilimden yana tavır koyduysanız, tıpkı Gazi Mustafa Kemal Atatürk gibi zaman geçtikçe anlaşılacak, zaman geçtikçe haklı çıkacaksınız. Gazi Mustafa Kemal Atatürk; tekke ve zaviyeleri kapatmakla kalmıyor, Diyanet İşleri Başkanlığı’nı kurduruyor. Bütün hurafelerden arındırılmış bir tefsiri masrafı kendi karşılayarak yazdırıyor, bunun değeri de zaman geçtikçe anlaşılacaktır. Umarım, bu tabloyu görenler, devletimizi, devletimizin kurumlarını; siyasete, cemaat yapılanmalarına, imam hatipli, liseli ayrımına göre değil, liyakata, hukuka göre ayarlarlar. İnşallah bu dersi almışlardır” dedi.
 
‘Yurtta barış dünyada barış’ ülkesine geri dönmek
Başkan Uysal, dış politikaya ilişkin ise şu değerlendirmelerde bulundu; “Biz buradan, Türkiye’ye, tüm insanlara, yönetenlere, iktidarda olanlara sesleniyoruz;  ‘Yurtta barış dünyada barış’ ülkesine geri dönmek istiyoruz. Biz huzur içinde, demokrasiyle, bütün çocuklar elele, kolkola, geleceğe güvenle bakarak yaşamak istiyoruz. Ülkemizi yönetenleri bir an önce bu anlayışa dönmeye davet ediyoruz. Hukuka, hukukun üstünlüğüne, demokratik, laik, hukuk devletinin ilkelerine, evrensel hukukun ilkelerine geri dönmeye davet ediyoruz. Aynı gemide olduğumuza, aynı geminin güvertesinde sağa ya da sola koşmanın bir anlamı olmadığını anlamaya davet ediyoruz.
 
‘Her zaman umutluyuz’

Her zaman umutluyuz, her zaman zindeyiz, madem bayramlarda bu meydanları dolduruyoruz, madem kolkolayız, gönül gönüleyiz, göz gözeyiz, umutluyuz, geleceğe emin adımlarla yürüyoruz, her zaman dayanışma içinde mücadele edeceğimize söz veriyoruz.”
 
Candan Erçetin’e Al Yazma 

Cahit Sıtkı Tarancı’nın ‘Memleket isterim’ şiiriyle konuşmasını bitiren Başkan Uysal, Candan Erçetin’e, Muratpaşa Belediyesi’nce kadına şiddete karşı oluşturulan Al Yazma Grubunun simgesi Al Yazma hediye etti. Cumhuriyet Meydanı’nı dolduran vatandaşları coşturan Candan Erçetin; “Bugün Türkiye'nin doğum günüydü, doğum gününün kutlu olsun Antalya, doğum Günün kutlu olsun Türkiye” diyerek Cumhuriyet Bayramı’nı kutladı. 

 


 

 
 
COPYRIGHTS 2008 ANTALYA FESTIVALS Antalya Tanıtım Vakfına Aittir. (Tüm Hakları Saklıdır - All Rights Reserved)  
www.antalyafestivals.org internet sitesinde yer alan her türlü etkinlik veya aktivite için bilgiler, bu konularda hizmet alınan üçüncü kişi veya kuruluşlardan temin edilmiş olup, ATAV (Antalya Tanıtım Vakfı) tarafından herhangi bir maddi menfaat temin edilmeksizin genel anlamda bilgi vermek amacıyla hazırlanmıştır. Bu etkinlik veya aktivitelerde oluşan gecikme ve iptallerde ATAV sorumlu değildir.
Antalya Kadın Müzesi