English
TANITIM | ETKİNLİKLER | FESTİVALLER | SERGİ & FUAR | SİNEMA | TİYATRO | KONSER | GÖSTERİLER | HABERLER
 
 
11.08.2022 Perşembe  
 
  ANA SAYFA  | SPONSORLAR  | ARŞİV  | ETKİNLİK MERKEZLERİ  | LİNKLER  | İLETİŞİM   
 
 

Ekle Çıkar  
 

 
Arabaşı Çorba <<< Geri Dön  
 

ADI : ARA – BAŞI ( 8 kişilik)
BÖLÜM : ÇORBALAR
KAYNAK : ÇOMAKLI – YEŞİL YAYLA
SOFRA SIRASI : AKŞAM YEMEĞİ SONRASI


MALZEME

Çorba Malzemeleri
- Bütün tavuk ( ayıklanmış ) 1 adet
- Un 2 yemek kaşığı
- Salça 1 yemek kaşığı
- Kırmızı pul biber ( acı ) 1 çay kaşığı
- Tereyağ 2 yemek kaşığı
- Tuz 1 tatlı kaşığı

Hamur Malzemeleri
- Un 5 çay bardağı
- Su 20 çay bardağı
- Tuz 1 tatlı kaşığı

HAZIRLANIŞI

Tavuk Haşlama
1. Ayıklanmış bütün tavuğu tencereye koyunuz. Üzerini bir parmak geçecek kadar tencereye su doldurunuz. Orta ateşte kaynamaya bırakınız.
2. Kaynamadan önce su yüzeyinde oluşan köpükleri alınız ve tavuğu etleri kemiklerinden kolayca ayrılana kadar haşlayınız. Soğumaya bırakınız.

Hamur Hazırlama
Unu tencereye koyunuz. Orta ateşte karıştırarak kavurunuz. Azar azar su ekleyip, devamlı karıştırarak sararıp koyu kıvamlı muhallebi elde edinceye kadar pişirmeyi sürdürünüz. Tuzunu katıp karıştırdıktan sonra muhallebiyi yaklaşık 1-1,5 parmak kalınlığında olacak şekilde tepsiye dökünüz. Soğumaya bırakınız.

Çorbayı Hazırlama
1. Haşlanmış tavuğu, tencereden alınız. Kemiklerini ve derilerini ayıklayınız. Etlerini tiftikleyip bir kaba koyunuz.
2. Tencereye 2 kaşık unu koyunuz. Orta ateşte karıştırarak kavurunuz. Tereyağını ekleyip, una yediriniz ve tencereye 1 çay bardağı suda sulandırılmış salçayı, kırmızı biberi, tuzu katınız. Birkaç çevirmeden sonra 8-10 bardak kadar tavuk haşlama suyunu katıp, kaynatınız.
3. Kaynayan çorbaya ufalanmış, tavuk etlerini ekleyiniz. Ocağın altını kısınız. Kıvam buluncaya kadar ara sıra karıştırarak 20 – 30 dakika daha pişirmeyi sürdürünüz.

Servis
Sıcak çorbayı servis kasesine koyunuz. Tepsideki soğumuş hamurun ortasını az açınız. Açılan yere kaseyi oturtunuz. Sofraya veriniz.

YAZARIN NOTU :

1. Çorba çok sıcak hamur soğuk olmalıdır. Önce hamurdan kaşığa bir parça alınır sonra kaşık sıcak çorba ile doldurulur. Birlikte yenilir.
2. Ara başı çorbası kış günleri yemek araları ev halkı ve misafirlerle birlikte sohbet ortamında tüketilir. Yemek aralarının baş ikramlığıdır. Bu yüzden adına ara başı denilmektedir. Genelde dağ köylerinde yapılır.
3. Tavuk eti yerine hindi ( culuk ), av kuşu etleri kullanabilirsiniz. Eskiden bu çorba sadece av kuşu etleri ile yapılmaktaydı.
4. Bazı uygulamalarda çorbaya birkaç yaprak biberiye ( kuş dili ) katılmaktadır.
5. Antalya şehir içinde hamur sade su ile değil, et suyu ile yapılmaktadır. Köy hamurlarına göre daha yumuşaktır. Ayrıca et, hamur ve çorba birbirinden ayrı ayrı sofraya getirilmektedir.


 

 
 
COPYRIGHTS 2008 ANTALYA FESTIVALS Antalya Tanıtım Vakfına Aittir. (Tüm Hakları Saklıdır - All Rights Reserved)  
www.antalyafestivals.org internet sitesinde yer alan her türlü etkinlik veya aktivite için bilgiler, bu konularda hizmet alınan üçüncü kişi veya kuruluşlardan temin edilmiş olup, ATAV (Antalya Tanıtım Vakfı) tarafından herhangi bir maddi menfaat temin edilmeksizin genel anlamda bilgi vermek amacıyla hazırlanmıştır. Bu etkinlik veya aktivitelerde oluşan gecikme ve iptallerde ATAV sorumlu değildir.
Antalya Kadın Müzesi