English
TANITIM | ETKİNLİKLER | FESTİVALLER | SERGİ & FUAR | SİNEMA | TİYATRO | KONSER | GÖSTERİLER | HABERLER
 
 
29.05.2022 Pazar  
 
  ANA SAYFA  | SPONSORLAR  | ARŞİV  | ETKİNLİK MERKEZLERİ  | LİNKLER  | İLETİŞİM   
 
 

Ekle Çıkar  
 

 
Aktüel Arkeoloji Dergisi 56. Sayısı Konusu Antalya <<< Geri Dön  
 

Aktüel Arkeoloji Dergisi 56. Sayısı  konusu Antalya

Aktüel Arkeoloji dergisi geçen yıl Gaziantep ile  başlattığı “ Kent ve Arkeoloji” temalı serisinin bu sayısına Antalya’yı konu aldı.  Antalya Tanıtım Vakfı (ATAV) önerisi ve desteği ile Derginin 56. Sayısı tamamen Antalya’ya ayrıldı.

Dünya turizm pazarında bir Turizm Kenti ve markası olan Antalya’nın çok yoğun arkeolojik sit alanlarına sahip olması ile dünyada “Arkeoloji Zengini Kent” özelliğiyle de öne çıkmakta, Türkiye’de klasik arkeolojinin başkenti unvanıyla bilinmektedir.

Bu çalışma, son yıllarda özellikle turizmde yaşanan krizle birlikte turizmin çeşitlendirilmesi ve farklı kaynaklar-yeni cazibe alanları yaratılması konusundaki çalışmaları destekleyecek bir amaç da içermekte; Antalya’nın sahip olduğu bu tarihsel, kültürel mirasa güçlü bir dikkat çekilmektedir.

 Gazipaşa ilçesinde bulunan Selinus’dan, Antalya’nın Unesco Dünya Mirası yolcuğunda olan Kaleiçi’ne oradan sanki bir Mavi Yolculuğa çıkar gibi, Perge, Olympos, Myra, Andriake, Kekova, Patara ve Ksanthos’a kadar en özel antik yerleşimler Kazı Başkanlarının kaleminden okuyucuyla buluşmaktadır.

Milattan önce 3 yüzyıldan itibaren kesintisiz 700 yıl Nekropol olarak kullanılmış olan Eski Doğu Garajı bölgesinde tamamlanmış kazı çalışmalarını Antalya Büyükşehir Belediyesi’nin Antalya Doğugarajı Müzesi projesi  ve Likya Bölgesinin yeni Andriake Müzesi ve Sinagogu dergiye farklı bir boyut katıyor

Prof. Dr. Havva İşkan, Prof. Dr. Hüseyin Sabri Alanyalı, Prof. Dr. Burhan Varkıvanç, Prof. Dr. Nevzat Çevik, Prof. Dr. B.Yelda Olcay Uçkan, Doç. Dr. Birol Can, Yrd. Doç. Dr. Gökçen Kurtulmuş Özaşkın, Yrd. Doç. Dr. Hakan Öniz, Evren Dayar, Mehmet Şengül, Mustafa Demirel, Seher Türkmen yazı ve görselleriyle katkı koydular.

Antalya Tanıtım Vakfı Başkanı Nizamettin Şen “ Aktüel Arkeoloji Dergisinin başlatmış olduğu Kent ve Arkeoloji çalışmasını çok önemsiyoruz. Sahip olduğumuz arkeolojik zenginliğin son verilerle okuyucuyla buluşturulması kentimizin tanıtımı için de çok önemli. Antalya gibi doğal, tarihi zenginliklerimizi tanıtma konusundaki çabalarımızı sürdürmek en önemli hedefimizdir. Derginin Haziran’da yayınlanacak İngilizce baskısının da yurtdışında çok ilgi çekeceğine inanıyorum. Sadece toprak üstündeki arkeolojik buluntular değil denizlerimiz altındaki zenginliklerimizi de bu sayıda unutmadık. Bu çalışmaları destekleyen kurumlarımıza ve yazarlara teşekkür ediyoruz.”

 

 


 

 
 
COPYRIGHTS 2008 ANTALYA FESTIVALS Antalya Tanıtım Vakfına Aittir. (Tüm Hakları Saklıdır - All Rights Reserved)  
www.antalyafestivals.org internet sitesinde yer alan her türlü etkinlik veya aktivite için bilgiler, bu konularda hizmet alınan üçüncü kişi veya kuruluşlardan temin edilmiş olup, ATAV (Antalya Tanıtım Vakfı) tarafından herhangi bir maddi menfaat temin edilmeksizin genel anlamda bilgi vermek amacıyla hazırlanmıştır. Bu etkinlik veya aktivitelerde oluşan gecikme ve iptallerde ATAV sorumlu değildir.
Antalya Kadın Müzesi