English
TANITIM | ETKİNLİKLER | FESTİVALLER | SERGİ & FUAR | SİNEMA | TİYATRO | KONSER | GÖSTERİLER | HABERLER
 
 
11.08.2022 Perşembe  
 
  ANA SAYFA  | SPONSORLAR  | ARŞİV  | ETKİNLİK MERKEZLERİ  | LİNKLER  | İLETİŞİM   
 
 

Ekle Çıkar  
 

 
Afet Yönetiminde Japonya İle İşbirliği <<< Geri Dön  
 

Antalya Büyükşehir Belediyesi, Japonya Uluslararası İşbirliği Ajansı (JICA) ile 'Türkiye ve Japonya'da Yerel Yönetimlerde Afet Risk Azaltma Faaliyetleri ve İtfaiyecilerin Rolü' temalı panel düzenlendi.

Bülent Ecevit Kültür Merkezi'nde düzenlenen panele Japonya Uluslararası İşbirliği Ajansı (JICA) Derneği Başkanı Prof. Dr. Hasan Atar, Japonya Uluslararası İşbirliği Ajansı (JICA) Türkiye Ofisi Başkanı Mayumi Endoh, Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Birol Ekici, İtfaiye Dairesi Başkanı Ahmet Kısa ve itfaiye personeli katıldı. 

Panelde konuşan Antalya Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Birol Ekici iki ülke arasındaki işbirliğinin önemine dikkati çekerek, "Japonya Uluslararası İşbirliği Ajansı ile Antalya Büyükşehir Belediyesi arasında oluşan işbirliğinin sürmesi ve daha ilerilere taşınması en büyük temennimizdir. Modern afet yönetiminin en önemli safhası risk yönetimi safhasıdır. Bu safhanın başarılı bir şekilde yürütülmesi, can ve mal kayıplarının önlenmesi açısından çok önemlidir. Bu aşamayı en başarılı olarak yürüten ülke olarak Japonya örnek gösterilebilir" dedi.

MODERN AFET YÖNETİMİ

Panelde İtfaiye Dairesi Başkanı Ahmet Kısa, İtfaiye Dairesi Başkanlığı'nın yapmış olduğu çalışmalar, Türkiye'de yerel ve ulusal düzeyde yapılan afet yönetimi sistemi, Japonya'da uygulanan afet yönetimi sistemin karşılaştırılması ile Japonya'da gözlemlenen afet yönetimi çalışmalarından örnekler gösterdi. İtfaiye Dairesi Başkanlığı Müdahale Şube Müdürü Hidayet Yıldırım da, Türkiye ve Japonya itfaiye teşkilatlarının durumu ile Japonya'da alınan eğitimleri anlattı ve bu eğitimleri de hizmet içi eğitim yolu ile çalışma arkadaşlarına aktardı. 

Panelin kapanış konuşmasını yapan Japonya Uluslararası İşbirliği Ajansı Türkiye Ofisinden Kıdemli Program Sorumlusu Doç. Dr. Emin Özdamar da, Büyükşehir Belediyesi'nde görevli personellerin Japonya'da almış oldukları eğitimde bıraktıkları olumlu intiba için personele teşekkür etti. 

ANTALYA LİDERLİK YAPACAK

Japonya Uluslararası İşbirliği Ajansı (JICA) Türkiye Ofisi Başkanı Mayumi Endoh, Türkiye'nin de Japonya gibi afetlere maruz kalan bir ülke olması sebebiyle bu panelin önemli olduğuna dikkati çekti. Endoh, “JICA bugüne kadar Türkiye ile işbirliğini başarılı şekilde yürüttü. Şimdiye kadar 600 Türk teknik personele Japonya'daki eğitimine katkıda bulunmuştur. Türkiye'nin afetlere daha dirençli bir ülke haline gelmesi için Antalya Büyükşehir Belediyesi bu eğitimlerde edindiği bilgi ve tecrübeleri diğer belediyelere yaygınlaştırmak anlamında liderlik rolü üstlenecektir" diye konuştu.

 

www.hurriyet.com

 


 

 
 
COPYRIGHTS 2008 ANTALYA FESTIVALS Antalya Tanıtım Vakfına Aittir. (Tüm Hakları Saklıdır - All Rights Reserved)  
www.antalyafestivals.org internet sitesinde yer alan her türlü etkinlik veya aktivite için bilgiler, bu konularda hizmet alınan üçüncü kişi veya kuruluşlardan temin edilmiş olup, ATAV (Antalya Tanıtım Vakfı) tarafından herhangi bir maddi menfaat temin edilmeksizin genel anlamda bilgi vermek amacıyla hazırlanmıştır. Bu etkinlik veya aktivitelerde oluşan gecikme ve iptallerde ATAV sorumlu değildir.
Antalya Kadın Müzesi