English
TANITIM | ETKİNLİKLER | FESTİVALLER | SERGİ & FUAR | SİNEMA | TİYATRO | KONSER | GÖSTERİLER | HABERLER
 
 
8.12.2021 Çarşamba  
 
  ANA SAYFA  | SPONSORLAR  | ARŞİV  | ETKİNLİK MERKEZLERİ  | LİNKLER  | İLETİŞİM   
 
 

Ekle Çıkar  
 

 
Devlet Tiyatroları, Antalya 8’inci Uluslararası Tiyatro Festivali Başladı <<< Geri Dön  
 

Devlet Tiyatroları Genel Müdürlüğü tarafından düzenlenen “Antalya Uluslararası Tiyatro Festivali”, Ankara Devlet Tiyatrosu tarafından sahnelenen ‘IV. Murat’ adlı tiyatro oyunuyla perdelerini açtı.

Oyun öncesinde Haşim İşcan Kültür Merkezi önünde gerçekleştirilen etkinlikler kapsamında Antalya Mehter Takımı mini bir konser verdi. Tahta bacak, jonglör, cansız manken ve palyaço gösterileriyle renklenen etkinliklere vatandaşlar da büyük ilgi gösterdi.

Antalya Devlet Tiyatrosunun ev sahipliğinde, günümüz tiyatrosunu geçmişin sahnesinde sergilemek amacıyla yola çıkılarak hazırlanan festivalin açılış törenine, Antalya Valisi Münir Karaloğlu, Devlet Tiyatroları Genel Müdürü Necat Birecik, Devlet Tiyatroları Başrejisörü Sinan Pekinton, Antalya Devlet Tiyatrosu Müdürü Alpay Aksum ve çok sayıda sanatsever katıldı.

Dünyadan ve Türkiye’den önemli tiyatro oyunlarını 8’inci kez Antalya’da sanatseverlerle buluşturan festivalin açılış konuşmasını yapan Aksum, Antalya Uluslararası Tiyatro Festivalinin diğer festivallerden farklı olduğunu belirterek, “dünyanın birçok ülkesinden insanların hem sanatçı hem de seyirci olarak festivale katılımları tiyatromuzu gerçek anlamda uluslararası bir şölene dönüştürüyor. Festivalimiz Antalya’nın bir markası olma yolunda büyük adımlarla yoluna devam ediyor. Antalya’nın sanat ve tiyatro adına dünya çapında bir şehir olması bence bir hayal değil gerçektir. Devlet Tiyatroları bunu gerçekleştirecek güce ve birikime elbette ki sahiptir” dedi.
Birecik ise, Antalya’nın tarihine ve bulunduğu coğrafyaya atıfta bulunarak konuşmasını şöyle sürdürdü;

“Yeryüzündeki cennetin vücut bulduğu şehir… Görkemli antik kentlerin merkezi… Sanatın, insan ruhu ile iç içe hayat bulduğu coğrafya… En önemlisi de dünya tiyatrosunun doğduğu kent… Antalya… Antalya, tarihi boyunca kültürün, sanatın, mimarinin, mitolojinin merkezi olmuş. Tiyatro sanatının doğduğu bu özel şehrimizde düzenlediğimiz Devlet Tiyatroları Antalya Uluslararası Tiyatro Festivali, binlerce yılın tiyatro birikiminden, deneyiminden, geçmişinden beslenerek yola çıkıyor ve her yıl gücünü arttırarak yolculuğuna devam ediyor.”

Birecik ayrıca, festivalin sesini Antalya’dan dünyaya duyuracak tüm sanatçılara başarılar diledi ve Antalya halkına festivale gösterdikleri ilgiden dolayı teşekkür etti.

Antalya Uluslararası Tiyatro Festivalimize hoş geldiniz diyerek sözlerine başlayan Karaloğlu ise, Shakespeare’in ‘Dünya bir sahnedir’ cümlesini hatırlatarak, “insanın kendini bulduğu, kendisine ayna tutan neşeli bir sahnedir tiyatro. Antalya’ya baktığımızda her bölgesinde antik tiyatrolarıyla, bu topraklarda her gün yeni bir oyun sahneleniyor. Bazen kendi hayatlarımızın bir parçası bile olabiliyor sahnede”dedi.

Karaloğu, Antalya’da uluslararası bir tiyatro festivali yapmanın önemine de değinerek, Devlet Tiyatroları Genel Müdürü Necat Birecik’e ve Kültür ve Turizm Bakanlığına teşekkür etti.

Binlerce Antalyalı sanatseverin izleyeceği festivalde; Rusya, Romanya ve Makedonya’dan 3 yabancı grup ve Türkiye’den 5 yerli grup, 2 farklı sahnede 20 temsil verecek.

Festivale ‘Shakespeare’ Damgası

Festivale bu yıl yurtdışından katılacak gruplar ‘Shakespeare’in ölümsüz eserlerinden oluşan bir seçkiyi sanatseverlerin beğenisine sunacak.

Rusya’dan ‘Altay Devlet Müzikal Komedi Tiyatrosu’, ‘Romeo ve Juliet’i, Romanya’dan ‘Tony Bulandra Tiyatrosu’, ‘Othello’yu ve Makedonya’dan ‘Üsküp Arnavut Tiyatrosu’, ‘Macbeth’i sahneleyecek.

Türkiye’den ise Devlet Tiyatrolarının 7 oyunla katılacağı festivalde, Ankara Devlet Tiyatrosu ‘IV. Murat’ı, ‘Grönhölm Metodu’nu ve ‘Ya Devlet Başa Ya Kuzgun Leşe’yi, Adana Devlet Tiyatrosu ‘Muammer Muammer’i, Sivas Devlet Tiyatrosu ‘Lysistrata’yı, Erzurum Devlet Tiyatrosu ‘Kapan’ı ve Konya Devlet Tiyatrosu ‘Fermanlı Deli Hazretleri’ni tiyatroseverlerle buluşturacak.

Festival kapsamında 5 atölye çalışması da düzenlenecek. Rusya’dan Konstantin Aleksandrovich Yakovlev ‘Farklı Olma Sanatı’nı, Türkiye’den Ali Meriç ‘Karagöz Yapımı ve Oynatımı’nı, Hakan Dündar ‘Atık Malzemelerden Kukla Yapımı’nı, Aygül Özen ‘Sihirli Şapkalar’ı ve Salih Bayraktar-Selim Bayraktar ‘Ritimdeki Sen’i Haşim İşcan Kültür Merkezi Toplantı Salonu’nda gerçekleştirecek.

Festivali Bugüne Kadar 85 Bin Sanatsever İzledi

Devlet Tiyatroları, Antalya Uluslararası Tiyatro Festivali, geçtiğimiz 7 yılda, 35 ülkeden, 40 farklı yabancı tiyatro grubunu ve binden fazla sanatçıyı ağırladı.

Festivalde, Türkiye’den özel tiyatrolar, şehir tiyatroları ve Devlet Tiyatrolarının sahnelediği oyunlar da dahil toplam 70 oyun ve 168 temsil gerçekleştirildi ve sahnelenen oyunları bugüne kadar 85 bin sanatsever izledi.

 


 

 
 
COPYRIGHTS 2008 ANTALYA FESTIVALS Antalya Tanıtım Vakfına Aittir. (Tüm Hakları Saklıdır - All Rights Reserved)  
www.antalyafestivals.org internet sitesinde yer alan her türlü etkinlik veya aktivite için bilgiler, bu konularda hizmet alınan üçüncü kişi veya kuruluşlardan temin edilmiş olup, ATAV (Antalya Tanıtım Vakfı) tarafından herhangi bir maddi menfaat temin edilmeksizin genel anlamda bilgi vermek amacıyla hazırlanmıştır. Bu etkinlik veya aktivitelerde oluşan gecikme ve iptallerde ATAV sorumlu değildir.
Antalya Kadın Müzesi