English
TANITIM | ETKİNLİKLER | FESTİVALLER | SERGİ & FUAR | SİNEMA | TİYATRO | KONSER | GÖSTERİLER | HABERLER
 
 
7.12.2021 Salı  
 
  ANA SAYFA  | SPONSORLAR  | ARŞİV  | ETKİNLİK MERKEZLERİ  | LİNKLER  | İLETİŞİM   
 
 

Ekle Çıkar  
 

 
Moskova'da Küçük Türkiye Kuruldu <<< Geri Dön  
 

Rusya'nın başkenti Moskova'da 16-18 Haziran'da düzenlenecek "Türkiye Festivali" Anadolu'yu Moskova'ya taşıyacak.

Moskova’nın merkezinde yer alan Krasnaya Presnya parkında 165 dönümlük alanda düzenlenecek festival için hazırlıklar tamamlandı.

Festival alanında Topkapı Sarayı, Kapalı Çarşı ve 15 Temmuz Şehitler Köprüsü'nün maketleri kuruldu.

Türk ve Rus sanatçıların aynı sahneyi paylaşacağı festivalde, edebiyat söyleşileri, defileler, gastronomi sunumları, Türk el sanatları sergileri de yer alacak. ​

Festivalde İstanbul, Antalya, Muğla, İzmir, Aydın, Nevşehir, Gaziantep, Adana ve Mersin gibi şehirler ve birçok turizm beldesi bölgesel değerlerini ve turizm zenginliklerini tanıtacak.

Küçük Türkiye kuruldu

Festivalin düzenleneceği 165 dönümlük alan adeta küçük bir Türkiye'ye dönüştürüldü.

Parkın kapısından giren ziyaretçiler, Topkapı Sarayı'nda dönemin kıyafetlerini inceleyip Kapalı Çarşı'da alışveriş yapabilecek.

Moskovalılar, 15 Temmuz Şehitler Köprüsü'nden geçerek ana sahnede konserleri dinleyip turizm destinasyonlarının tanıtım stantlarını ziyaret edebilecek.

Türk mutfağı ile tanışmak isteyenler, Adana ve Mersin çadırlarında yerel lezzetleri tatma imkanı bulacak.

Festival alanında üç gün boyunca yüzlerce kültür ve sanat etkinliği düzenlenecek.

Organizasyonun genelinde turizm destinasyonları, oteller, tur operatörleri ve sağlık kuruluşları da tanıtım yapma imkanı bulacak.

Festivale sanatçı akını

Türkiye Festivali kapsamında parkın ortasına kurulan sahnede birçok konser düzenlenecek.

Mehter Takımı ve Türk halk oyunlarının sahne alacağı festivalde, Osmanlı kıyafetleri defilesi, yağlı güreş müsabakaları ve ünlü isimlerin katılımıyla gastronomi etkinlikleri düzenlenecek.

Festivalde, Rus sanatçılar Maksim, Mitya Fomin ve Vremya i Steklo grubu konser verecek.

Nasrettin Hoca karakterinin yer alacağı festivalde, Karagöz ve Hacivat gölge oyunlarını sahnelenecek.

"Üç günde 100 bin kişi bekliyoruz"

Festivalin koordinatörü Zelimhan Zarmayev, AA muhabirine yaptığı açıklamada altı aylık hazırlık sürecinde son aşmaya geldiklerini belirterek, "Güzel bir tanıtım olacağını düşünüyoruz. Rusya tarihinde başka bir ülke tarafından bu çapta yapılan ilk ve en büyük organizasyon olacak." dedi.

Rus basını ve kamuoyunun festivale yoğun ilgi duyduğunu ifade eden Zarmayev, üç günde 100-150 bin ziyaretçi beklediklerini söyledi.

Zarmayev, festivalin Rus makamlarının izni ve desteği ile düzenlendiği dile getirerek, "Festivale giriş ücretsiz. Aileye yönelik yapılan bir organizasyon. Türkiye herkese hitap eden bir ülke, bu nedenle festivalde tüm yaş gruplarına açık olacak. Açılış törenine Rus devlet erkanından 150 kişinin katılmasını bekliyoruz." değerlendirmesinde bulundu.

Türkiye Festivali, Kültür ve Turizm Bakanlığının desteği, Türkiye Otelciler Federasyonu (TÜROFED), Türkiye Seyahat Acenteleri Birliği (TÜRSAB), Türkiye Turizm Yatırımcıları Derneği (TYD), Turist Rehberleri Birliği (TUREB), Türkiye Otelciler Birliğinin (TÜROB) katkıları ve sektör temsilcilerinin katılımıyla gerçekleştirilecek.

aa.com.tr

 


 

 
 
COPYRIGHTS 2008 ANTALYA FESTIVALS Antalya Tanıtım Vakfına Aittir. (Tüm Hakları Saklıdır - All Rights Reserved)  
www.antalyafestivals.org internet sitesinde yer alan her türlü etkinlik veya aktivite için bilgiler, bu konularda hizmet alınan üçüncü kişi veya kuruluşlardan temin edilmiş olup, ATAV (Antalya Tanıtım Vakfı) tarafından herhangi bir maddi menfaat temin edilmeksizin genel anlamda bilgi vermek amacıyla hazırlanmıştır. Bu etkinlik veya aktivitelerde oluşan gecikme ve iptallerde ATAV sorumlu değildir.
Antalya Kadın Müzesi