English
TANITIM | ETKİNLİKLER | FESTİVALLER | SERGİ & FUAR | SİNEMA | TİYATRO | KONSER | GÖSTERİLER | HABERLER
 
 
6.07.2022 Çarşamba  
 
  ANA SAYFA  | SPONSORLAR  | ARŞİV  | ETKİNLİK MERKEZLERİ  | LİNKLER  | İLETİŞİM   
 
 

Ekle Çıkar  
 

 
Antalya Manavgat'ta Yörük Müzesi Açıldı <<< Geri Dön  
 

ANTALYA Büyükşehir Belediyesi'nin, Yörük kültür ve geleneklerini yaşatmak için Manavgat'ın Evren Mahallesi'nde kurduğu Özel Yörük Müzesi Başkan Menderes Türel tarafından törenle hizmete açıldı.

Manavgat'ta gerçekleşen Özel Yörük Müzesi açılışına Büyükşehir Belediye Başkanı Menderes Türel, Antalya AK Parti Milletvekili İbrahim Aydın, Manavgat Kaymakamı Nazif Günlü, meclis üyeleri, Yörük derneklerinin başkanları, STK temsilcileri ve çok sayına vatandaş katıldı. Menderes Türel, açılışta yaptığı konuşmada, Yörük kültürünün çok büyük bir önem arz etiğini söyledi. Yörük kültürünü miras olarak değil çocukların emaneti gibi gördüklerinin altını çizen Türel, "O yüzden ben 2014 seçim kampanyası sırasında özellikle bu hususun altını çizdim ve dedim ki başka ülkelerin çakma, taklit festivallerini kaldıracağız, onun yerine öz kültürümüz olan Yörük Festivali yapacağız dedim. Şimdi Yörük derneklerimizle birlikte 3'üncü Uluslararası Yörük Festivalimizi gerçekleştirdik, dördüncüsünü yapacağız. Ben bunları söyleyince bana ne dediler biliyor musunuz? Yörük Festivali yapmak gericilikmiş. Yobazlıkmış. Bu çok bilmişler beni bununla suçladı. Eğer Yörük Festivali yapmak gericilikse ben o gericiliğimden övünüyorum. Eğer çakma festivaller, başka ülkelerin gelenek görenekleri ile ilgili taklit festivaller yapmak ilericilikse batsın sizin ilericiliğiniz dedim. Bunların hepsinin arkasında sinsi planlar var. Bunların hepsinin arkasında bizi milli değerlerimizden manevi değerlerimizden uzaklaştırmaya yönelik büyük oyunlar var. Büyük tuzaklar var" diye konuştu.

10 MÜZE PROJESİ

Antalya'da 10 müze projesiyle uğraştıklarını belirten Türel, şu bilgileri verdi: "Doğu Garajı'nda tarihi bir mezarlık ortaya çıktı. Bir Nekropol teknik adıyla. Orada bir Nekropol müzesi yapıyoruz. Yine Antalya'da Ulu Cami inşaatımız var. Aynı anda 30 bin kişinin 10 bin kapalı 20 bin açıkta olacak şekilde ibadet edebileceği dev bir eser. Hemen yanında Türk İslam Medeniyetleri Müzesi. Biz yurtdışına gittiğimizde hemen kendi kiliselerine, katedrallerine, kendi inançlarını tanıtmak için turlar düzenlenir. Herkesi götürürler oraya. İşte bu adımları şimdi Antalya'da atıyoruz. Kent Müzesi projemiz, içinde 5 ayrı müze var. Kent Müzesi projesinde bastığın toprak diye geçme tanı diyor ya büyük şair, işte bastığımız yerleri toprak diye tanıyıp geçmeyeceğimiz bir kültürü göstereceğiz orada.Antalyalılık, Manavgatlılık bilincinin ne olduğunu genç nesillere idrak ettireceğiz. Bugünkü açılış törenimiz basit bir müze açılışından ibaret değildir. Bir mesajdır. Geleceğe bir mesajdır. Çocuklarımıza bir mesajdır. Bizi yıkmak isteyenlere de güzel bir derstir."

MANAVGAT'A YAPILANLARI AÇIKLADI

Manavgat'ta ve Alanya'da ilk kez katlı köprülü kavşakların yapıldığı dönemde belediye başkanı olma şerefini yaşadığını belirten Menderes Türel, Büyükşehir Belediyesi'nin Manavgat'taki yatırımlarını şöyle sıraladı: "Manavgat'ımızda 4 caddemizde çok önemli bir yenileme çalışması yürütüyoruz. İki caddemizde daha yapacağız. Manavgat'ın seyir terası, Türkbeleni. Şimdi inşaatı hızla devam ediyor. Gerçekten Manavgat için bambaşka, çok farklı bir cazibe merkezi olacak. Manavgat'taki Sorgun mesire alanının da tahsis çalışmaları hızlı bir şekilde yürütülüyor. Manavgatlıların günü birlik kullanımına açık bir alan, 353 dekarlık bir mesire alanı. Büyükşehrimize dediğim gibi mesire alanı olarak yapılması hususunda ön izinler verildi şimdi kesin izinler için uğraşıyoruz. Türkbeleni Projesi 16 bin metrekare kapalı alanı ile gezi alanları, bireysel sporlar, takım sporları alanları, kafeler, sergi alanları, sivil toplum kuruluşları idari ofisleri, 2 bin kişilik amfi tiyatrosu, konferans salonları ile Manavgatlıların sosyal hayatına çok farklı bir perspektif getirecek. 305 araçlık da ayrıca içinde otopark alanı mevcut. Tek başına Türkbeleni projemiz 30 milyon 400 bin liradır."

'AĞZIMIZLA KUŞ TUTSAK HAYVAN KATLEDİYOR DERLER'

Belediye başkanlığının ilk döneminde falezleri denizle beraber yakamozları da göstererek aydınlatmayı planladığını belirten Türel, Kanada'nın Niagara Şelalesi'nden daha güzel bir görüntü yaratmayı planladığını söyledi. Türel, "Işıklandırırsan yarasaların gideceği yer kalmaz dediler, ben evimde beslerim onları dedim ne yapayım, ben bir hayvanseverim. İnanınız biz ağzımızla kuş tutsak vallahi bize hayvan katliamı yapıyor da diyebilirler" dedi. Açılış kurdelesinin kesilmesinin ardından Başkan Menderes Türel ve protokol üyeleri daha sonra bine yakın eserle Yörük kültürünün yaşatıldığı Evrenseki Yörük Müzesi'ni ziyaret ederek, yetkililerden bilgi aldı.

MÜZEDE NELER VAR?

Müzenin Danışmanlığını Alanya Alaaddin Keykubat Üniversitesi Tarih Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Mehmet Ak ve Ankara Üniversitesi Dil Tarih ve Coğrafya Fakültesi'nden emekli Dr. Attila Erden yapıyor. Tematik bir sergilemenin yapıldığı Özel Yörük Müzesi'nde; Yörüklerin Mekanları, Yörüklerde Sosyal Hayat, Dokumacılık ve El Sanatları, Hayvancılık, Tarım, Mutfak Kültürü konuları ziyaretçilerine tanıtılıyor. Yaklaşık 4 bin metrekarelik bir alana kurulan Özel Yörük Müzesi'nde ayrıca Yörük yaşantısını, gelenek ve göreneklerini ziyaretçilere tanıtmak ve müzenin açık hava sergilerini daha anlaşılır kılmak için heykellerle canlandırmalar yapılıyor. Yörük göçü, hayvancılık ve Yörük kültürünün önemli bir eğlencesi olan yağlı güreş sporu heykellerle ziyaretçilere tanıtılıyor. Ayrıca müzenin açık hava sergi alanında 3 tip Yörük çadırı ziyaretçiler tarafından gezilebiliyor.

www.hurriyet.com.tr

 


 

 
 
COPYRIGHTS 2008 ANTALYA FESTIVALS Antalya Tanıtım Vakfına Aittir. (Tüm Hakları Saklıdır - All Rights Reserved)  
www.antalyafestivals.org internet sitesinde yer alan her türlü etkinlik veya aktivite için bilgiler, bu konularda hizmet alınan üçüncü kişi veya kuruluşlardan temin edilmiş olup, ATAV (Antalya Tanıtım Vakfı) tarafından herhangi bir maddi menfaat temin edilmeksizin genel anlamda bilgi vermek amacıyla hazırlanmıştır. Bu etkinlik veya aktivitelerde oluşan gecikme ve iptallerde ATAV sorumlu değildir.
Antalya Kadın Müzesi