English
TANITIM | ETKİNLİKLER | FESTİVALLER | SERGİ & FUAR | SİNEMA | TİYATRO | KONSER | GÖSTERİLER | HABERLER
 
 
14.07.2020 Salı  
 
  ANA SAYFA  | SPONSORLAR  | ARŞİV  | ETKİNLİK MERKEZLERİ  | LİNKLER  | İLETİŞİM   
 
 

Ekle Çıkar  
 

 
Uluslararası Lions Akdeniz Konferansı Antalya’da Gerçekleştirildi <<< Geri Dön  
 

2017-2018 Hizmet dönemi, Uluslararası Lions Kulüplerinin 100. Yılı, Türk Lions’unun da 55. Yıldönümü kutlandı. Türkiye’nin tanıtımı açısından büyük önem taşıyan Konferansa 22 Akdeniz ülkesinden 300 Lion yanında, Nepal, Romanya ve İzlanda’dan gelen konuklar katıldı.

Uluslararası Lions Kulüpleri’nin 21. Lions Akdeniz Konferansı, Türkiye’nin ev sahipliğinde Antalya’da Akra Otel’de gerçekleştirildi. Türkiye’nin tanıtımı açısından büyük önem taşıyan, aynı zamanda Lions Kulüplerinin 100.Yılı, Türk Lions’unun da 55. Yıldönümünün kutlandığı Akdeniz Konferansına 22 Akdeniz ülkesinden 300 Lion katıldı. Uluslararası Lions Kulüpleri Başkanı Dr. Naresh Aggarwal (Hindistan) Türkiye’den övgü ile bahsetti. Konferansın açılışında “Hoşgeldin konuşması”nı, Türkiye adına Muratpaşa Belediye Başkanı Av. Ümit Uysal yaptı.   

Bu yılın ana teması “Medeniyetlerin Beşiği”

Açılış bölümünde Lions Akdeniz Konferanslarının amacını dile getiren Uluslararası Lions Kulüpleri Başkanı Hintli Dr. Naresh Aggarwal; öncelikle Akdeniz ülkeleri Lion’larının her yıl, bir Akdeniz ülkesinde toplanmalarını sağlamayı amaçladıklarını belirterek, “Amaç; kültürel, sosyal, ekonomi ve çevre konularında görüş paylaşmak, yeni gelişmeleri öğrenmek, Akdeniz ülkeleri arasındaki dostluk ve işbirliğini geliştirmektir” dedi.  

Her yıl bir Akdeniz Ülkesinde düzenlenen konferansın bu yıl ana temasının ‘’Medeniyetlerin Beşiği’’ olarak belirlendiğini anlatan Dr. Aggarwal, “Türkiye’nin kıtalararası bir köprü olması, Hitit’lerden modern Türkiye’ye bir düzine medeniyetin merkezi olarak kültürlerarası bir köprü oluşturması, bu tema ile uyum sağlamaktadır. Konferansın katılımcıları Antalya’nın doğal ve tarihi güzellikleri ile ören yerlerini gezerek, gördüler” diye konuştu.

Türkiye adına, Muratpaşa Belediye Başkanı Av. Ümit Uysal da konuşmasında Akdeniz ülkelerinden gelen Lionları Antalya’da görmekten mutluluk duyduklarını belirterek, toplantıların başarılı geçmesini diledi.  

Sığınmacılar konusu da gündemde

Lions Akdeniz Konferansı Koordinasyon Komitesi 21. Akdeniz Konferansının oturum başlıklarını biri de Türkiye’nin övgü ile bahsedildiği sığınmacılar konusu olmak üzere şöyle belirledi;

Çevre ve Ekonomi konulu oturum için; “Ekonomi, Çevre ve Yerel Ürünler” (Economy, environment and local products)
Kültürel ve Sosyal konulu oturum için ise; “Gençliğin toplum hizmetleri aracılığıyla barışa destek olması” (Youth advocating peace culture through the community services)
Bu iki ana tema yanısıra, ‘’Dünyadaki ve Akdeniz Bölgesindeki sığınmacılar sorunu’’

Bu oturumlarda, farklı ülkelerin Lion’ları belirtilen konulardaki ülkelerinde gerçekleştirdikleri projelerini sunup, birbirleriyle işbirliği yaparak, ortak proje geliştirme imkânlarını araştırdılar.

Lions Akdeniz Konferansları’na, Uluslararası Lions Kulüpleri Başkanı Dr. Naresh Aggarwal (Hindistan) ve Başkan Yard. Gudrun Yngvadottir (İzlanda), Yönetim Kurulu Üyesi İtalyan Direktör Sandro Castellana ile diğer üst düzey Lions görevlileri yanında Akdeniz Dayanışması Gözlemevi (MSO) üyeleri, Fransa, İtalya, Lübnan, Portekiz, Fas, Cezayir, Ürdün, Yunanistan ve Kıbrıs, Tunus, Malta, İsrail, Monaco, Türkiye, İspanya, Mısır, Hırvatistan, Slovenya, Bosna ve Hersek, Arnavutluk, Filistin ve Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Lionları katıldı. Toplantılara Türkiye Lions’un STK’lardan sorumnlu Komite Başkanı ve CHP önceki dönem Parti Meclisi üyesi Ümran Köksüz ile Antalya’daki Lion’lar katılarak ev sahipliği yaptı.

Ülkemizin ve özellikle Antalya’nın tanıtımı açısından son derece önemli olan Akdeniz Konferansı, yukarıda sayılan ülkelerden gelen 300 Lion’un katıldığı Konferansta 25 tebliğ sunularak, Akdeniz ülkelerinde uygulanacak hizmet etkinlikleri konusunda bilgi alışverişinde bulunuldu.

Türk Gecesi’nde Mevlevi gösterisi

Toplantının Gala Gecesinde düzenlenen Türk Gecesi’nde konuklara kültürümüz ve geleneklerimiz sunuldu. Türk milli kıyafetlerinin sunulduğu defile yanında, Mevlevi gözterisi konuklardan büyük alkış aldı.

Konukların Antalya kentiçi gezisinin ardından Muratpaşa’da Lion’un simgesi olan Aslan Heykeli de Lionların katılımı ile gerçekleştirildi. 

Uluslararası Lions Kulüpleri ve Türkiye

Uluslararası Lions Kulüpleri, (Lions Clubs International) 1917 yılından bu yana ‘’Yardıma eğilmedikçe kimse dik duramaz’’ özdeyişi ile yerel hizmetler üreten kulüplerden oluşan dünyanın en büyük hizmet kuruluşudur. LIONS bir yandan genel sağlık ve göz sağlığını koruma, glokom, diyabet ve kızamık gibi hastalıkları önleme, çocuk kanseri, uyuşturucu ve bağımlılıkla mücadele, açlıkla mücadele, çevre koruma, erozyon önleme ve ağaçlandırma, gençlerin eğitimine yönelik projeleri uygularken, öte yandan doğal afetlerde yerel hizmetler üretir. Uluslararası Lions Kulüpleri Birliğinin Birleşmiş Milletlerin New York merkez ofisi ve Viyana ofislerinde, UNESCO ve WHO gibi kuruluşlarda sürekli temsilcisi bulunmakta, 210 ülkede 47.000 Lions Kulübü ve 1.450.000 gönüllü üyesi ile hizmet etmektedir. Ülkemizde de Ord. Prof. Dr. Fahrettin Gökay başkanlığında 1963 yılında kurulan Lions Dernekleri, 6 Yönetim Çevresi Federasyonu ve Çoğul Yönetim Çevresi Konfederasyonu olarak hizmetlerini yürütmektedir.

Uluslararası Lions Kulüpleri, Bayrampaşa Göz Hastanesi, Çapa Kan Bankası, Böbrek Hastanesi ile yeni doğan bebeklere bakım merkezi ve lösemili çocuklar polikliniği oluşturulmasında, Marmara ve Van Depremleri sonrasında, bu yörelerde ilköğretim okullarının yapılmasında, Engelliler mesleki eğitim ve iş merkezleri kurulmasında, 2015-2017 yıllarında Suriye’den gelen göçmenlere hizmet konusunda Türk Lion’ları tarafından hazırlanan projelere maddi destekte bulunmuştur.

antalyabugun.com

 

 


 

 
 
COPYRIGHTS 2008 ANTALYA FESTIVALS Antalya Tanıtım Vakfına Aittir. (Tüm Hakları Saklıdır - All Rights Reserved)  
www.antalyafestivals.org internet sitesinde yer alan her türlü etkinlik veya aktivite için bilgiler, bu konularda hizmet alınan üçüncü kişi veya kuruluşlardan temin edilmiş olup, ATAV (Antalya Tanıtım Vakfı) tarafından herhangi bir maddi menfaat temin edilmeksizin genel anlamda bilgi vermek amacıyla hazırlanmıştır. Bu etkinlik veya aktivitelerde oluşan gecikme ve iptallerde ATAV sorumlu değildir.
Antalya Kadın Müzesi