English
TANITIM | ETKİNLİKLER | FESTİVALLER | SERGİ & FUAR | SİNEMA | TİYATRO | KONSER | GÖSTERİLER | HABERLER
 
 
6.07.2022 Çarşamba  
 
  ANA SAYFA  | SPONSORLAR  | ARŞİV  | ETKİNLİK MERKEZLERİ  | LİNKLER  | İLETİŞİM   
 
 

Ekle Çıkar  
 

 
İlk Kez Antalya'da Sergilenecek <<< Geri Dön  
 

Antalya'da, 25- 29 Nisan tarihlerinde düzenlenecek Eurasia Airshow'da, Türkiye'nin Rusya'dan satın alma anlaşması imzaladığı S-400 füzelerinin mokapı (kopyası), ilk kez bu fuarda görülecek. Airshow'da yine dünyada tek olan ve Katar Airways'e ait Airbus A350-1000 uçağı da ilk kez Antalya'da sergilenecek.

Türkiye'de, ilk defa Cumhurbaşkanlığı himayesinde düzenlenecek Eurasia Airshow'da, dünya havacılık sektörünün devleri Antalya'da buluşacak. 10 milyar dolarlık ticaret hacmi oluşturması beklenen fuarın Antalya ekonomisine katkısı ise 200 milyon TL'nin üzerinde olacak. 25-29 Nisan tarihleri arasında Antalya Havalimanı Dış Hatlar Terminali'nin bulunduğu bölgede 350 bin metrekarelik alanda düzenlenecek fuarla ilgili Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Menderes Türel ve Eurasia Airshow'un düzenleyicisi Medyacity CEO'su Hakan Kurt basın toplantısı düzenledi.

CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN'A TEŞEKKÜR

Antalya Eurasia Airshow'un dünyadaki dört büyük havacılık fuarından biri olacağını belirten Hakan Kurt, fuarı himayelerine alan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile destek veren Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Milli Savunma Bakanı Nurettin Canikli ile Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu'na teşekkür etti.

30'DAN FAZLA ÜLKEDE TANITIM

Eurasia Airshow'un ilk lansmanının 2016'da Londra'da yapıldığını dile getiren Hakan Kurt, yaklaşık iki yıla yakın bir zamandır Antalya'da başarılı olmak için çalıştıklarını söyledi. Bugüne kadar dünyada 30'dan fazla ülkede tanıtım toplantısı yaptıklarını belirten Kurt, 15 uluslararası fuara da katılarak, dünyaca ünlü airshow'larda Eurasia Airshow ve Antalya'nın tanıtıldığını açıkladı.

Dünyadaki dört büyük airshow'un Dubai, Singapur, Londra ve Paris'te olduğunu anlatan Kurt, bu dört büyük şovun ortak özelliğinin turizm merkezleri olduğunu söyledi. Havacılığın çok elit bir faaliyet, havacılık fuarlarına gelen kitlenin de çok elit olduğuna değinen Hakan Kurt, "Dolayısıyla gittikleri bölgelerde turizm merkezlerini özellikle tercih ediyorlar" dedi.

'NEDEN İSTANBUL DEĞİL?' SORUSU

Bu işe başladıkları süreçte en çok karşılaştıkları sorunun 'Neden İstanbul değil?' olduğunu kaydeden Kurt, "Bunun cevabını hem gururla hem Antalya adına vermek istiyorum. Antalya hem Türkiye'nin hem de bölgenin turizm lideridir, merkezidir. Biz Eurasia Airshow'u Antalya'ya getirerek, Antalya'nın bu özelliğini dünyaya, özellikle bu kadar elit bir organizasyonla duyurmasına yardımcı olmaya çalıştık" diye konuştu.

100'ÜN ÜZERİNDE ÜLKEDEN 150 BİN ZİYARETÇİ

Airshow'da 100'ün üzerinde ülkeden misafir ağırlanacağını belirten Kurt, Antalya dışından en az 150 bin, toplam 500 bin kayıtlı ziyaretçi hedeflediklerini açıkladı. Fuara daha uzun bir zaman olmasına rağmen kayıt sayısının 100 bini aştığını söyleyen Kurt, "Antalya'da bildiğim 100 binin üzerinde Rus ikamet ediyor ve en büyük katılım da Rusya'dan. İran ilk kez bir fuara uluslararası düzeyde katılım gösteriyor. İran pazarını dünyaya açmış oluyoruz" dedi.

BERLİN'İN KÜÇÜK FUARI ANTALYA'YA RAKİP OLDU

Eurasia Airshow'un karşında olanların da olduğunu kaydeden Hakan Kurt, Berlin'de düzenlenen küçük airshow'un 20 yıldır değiştirmediği tarihini değiştirerek, Antalya'ya rakip olduğunu söyledi. Kurt, "Ama biz hem katılımcı sayımız hem katılımcı ülke sayımız hem de gösterilecek uçak sayımız itibarıyla daha ilk organizasyonumuzda Berlin'i geçmiş durumdayız" ifadelerini kullandı.

150'DEN FAZLA UÇUŞ GÖSTERİSİ

25- 29 Nisan tarihlerine Antalya Havalimanı'nın dış hatlar terminalinin sol tarafında 350 bin metrekarelik alanda 100'ü aşkın slotta 150'den fazla uçuş gösterisi izleneceğini dile getiren Kurt, "Bu, dünya havacılık fuarlarının tamamının daha üzerinde bir rakamdır. Hiçbir dünya havacılık fuarında 150 uçuş gösterisi bulunmamaktadır. Bunu çok net olarak ifade etmek istiyorum" dedi.

AIRBUS A350-1000 İLK KEZ ANTALYA'DA GÖRÜLECEK

Fuarda birçok yenilik ve yeni uçakların da Antalya'da görüleceğini açıklayan Kurt, "Dünyada bir tane olan ve teslim edilmiş Katar Airways'e ait Airbus A350-1000 uçağı Türkiye'ye gelecek. Dünyada tek olan bir uçağı Antalya'da görmüş olacağız" diye konuştu.

S-400 FÜZELERİNİN MOKAPI GELİYOR

Hakan Kurt, Eurasia Airshow'a, Türkiye'nin Rusya'dan alımı için anlaşmaya vardığı S-400 füzelerinin mokapının da getirileceğini açıkladı. Kurt, "Rusya'dan S-400 füzelerinin alımı anlaşmalarını gerçekleştirdik. Savunma Sanayi Müsteşarımız 2019 tarihinde teslimat tarihini verdi. Biz S-400 füzelerinin mokaplarını Antalya'da ilk kez görmüş olacağız ve dünyaya çok önemli bir PR kaynağı sağlanacak" dedi.

TÜRK HAVACILIK SEKTÖRÜ TÜMÜYLE ANTALYA'DA

Hakan Kurt, Türk Hava Kuvvetleri, Emniyet Genel Müdürlüğü, Jandarma Genel Komutanlığı, Orman ve Su İşleri Bakanlığı başta olmak üzere Türkiye'de havacılığa dair hangi kuvvet varsa bütün yeteneklerin Antalya'da sergileneceğini söyledi. Hakan Kurt, "Bu platformların her biri Türkiye adına çok kıymetli ve biz özellikle Afrin operasyonundan sonra Türkiye'nin geldiği gücü bir kez daha Eurasia Airshow'da göstermiş olacağız" diye konuştu.

www.mygazete.com

 

 


 

 
 
COPYRIGHTS 2008 ANTALYA FESTIVALS Antalya Tanıtım Vakfına Aittir. (Tüm Hakları Saklıdır - All Rights Reserved)  
www.antalyafestivals.org internet sitesinde yer alan her türlü etkinlik veya aktivite için bilgiler, bu konularda hizmet alınan üçüncü kişi veya kuruluşlardan temin edilmiş olup, ATAV (Antalya Tanıtım Vakfı) tarafından herhangi bir maddi menfaat temin edilmeksizin genel anlamda bilgi vermek amacıyla hazırlanmıştır. Bu etkinlik veya aktivitelerde oluşan gecikme ve iptallerde ATAV sorumlu değildir.
Antalya Kadın Müzesi