English
TANITIM | ETKİNLİKLER | FESTİVALLER | SERGİ & FUAR | SİNEMA | TİYATRO | KONSER | GÖSTERİLER | HABERLER
 
 
4.12.2021 Cumartesi  
 
  ANA SAYFA  | SPONSORLAR  | ARŞİV  | ETKİNLİK MERKEZLERİ  | LİNKLER  | İLETİŞİM   
 
 

Ekle Çıkar  
 

 
Antalya, Antik Çağ Kadınları Saç Modelleriyle Tanıtılacak <<< Geri Dön  
 

Antalya Tanıtım Vakfı (ATAV) bünyesindeki Antalya Kadın Müzesi’nin oluşturduğu “Antik Çağ Kadın Saç Modelleri Sergisi” projesi, Batı Akdeniz Kalkınma Ajansı Yönetim Kurulu Toplantısı’nda görüşüldü. ATAV Yönetim Kurulu Başkanı Yeliz Gül Ege, “Dünya Kadın Müzeler Birliği’nin (IAWM) üyesi olan Antalya Kadın Müzesi, dünyada ilk kez uygulanacak “Antik Çağ Kadın Saç Modelleri Sergisi” projesiyle, Antalya kentini tarihi, arkeoloji, estetik boyutlarıyla tanıtacaktır” dedi.

Projeye, Antalya Valisi Karaloğlu Destek VerdiBatı Akdeniz Kalkınma Ajansı (BAKA) Yönetim Kurulu

Toplantısı’nda, Antalya’nın uluslararası bir turizm destinasyonu olarak bilinirliğinin artırılması ve marka değerinin yükseltilmesi amacıyla, Antalya İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü ve Antalya Tanıtım Vakfı (ATAV) işbirliğinde gerçekleştirilmesi planlanan, Antik Çağ’dan kalma 20 adet kadın heykel başı replikasyonlarının, gerçek saçlar ile yeniden canlandırılacağı sergiler yurtiçi ve yurtdışındaki etkinliklerinde sergilenmek üzere hazırlatılması projesine, Antalya Valisi Münir Karaloğlu’nun büyük desteğiyle onay verildi .

Dünyada ilk kez uygulanacak proje için, Antalya Arkeoloji Müzesi ve Side Müzesi’nde bulunan 20 adet antik çağ kadının başları, o günkü modelleriyle gerçek saçlardan taranmasını Antalya’da MD kuaför 3 boyutlu olarak uygulayacak. Projenin küratörlüğünü, Akdeniz Üniversitesi Arkeoloji Anabilim Dalı Öğretim Üyesi ve Antalya Kadın Müzesi Danışma Kurulu üyesi olan Prof. Dr. Havva İşkan Işık yapıyor. Saçların taranması için MD Kuaför, lojistik sponsor olarak Corendon Airlines destek verirken, proje; Batı Akdeniz Kalkınma Ajansı, Antalya İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü, Akdeniz Üniversitesi ve Antalya Tanıtım Vakfı iş birliğinde gerçekleşecek.

Antalya, Tarihi Yönüyle Anlatılacak

ATAV Yönetim Kurulu Başkanı Yeliz Gül Ege, “Bu projeyi gerçekleştirmekteki amacımız; Antalya’nın antik çağdan günümüze ne kadar önemli bir medeniyet zincirine ev sahipliği yapmış olduğu ve bu medeniyetler içerisinde var olan kadının önemini anlatmaktır. Antik çağın estetik anlayışının ne kadar zengin olduğunu görüyoruz, hayata geçireceğimiz proje bugünün dünyasında yeni bir moda akımı yaratabilir. Var olan saç modellerinin o döneme ait birçok bilgiyi beraberinde taşıdığını gösteren güzel bir çalışmayla, kadın algısını olumlu anlamda kentimizde bulunan antik çağ kadın başlarıyla, tüm dünyaya göstereceğiz. Proje, Antalya Tanıtım Vakfı bünyesindeki Antalya Kadın Müzesi’nin projesidir.  Antalya Kadın Müzesi, dünyada ilk kez uygulanacak “Antik Çağ Kadın Saç Modelleri Sergisi” projesiyle, Antalya kentini tarihi, arkeoloji, estetik boyutlarıyla tanıtacaktır” dedi.

antalyabugun.com

 

 


 

 
 
COPYRIGHTS 2008 ANTALYA FESTIVALS Antalya Tanıtım Vakfına Aittir. (Tüm Hakları Saklıdır - All Rights Reserved)  
www.antalyafestivals.org internet sitesinde yer alan her türlü etkinlik veya aktivite için bilgiler, bu konularda hizmet alınan üçüncü kişi veya kuruluşlardan temin edilmiş olup, ATAV (Antalya Tanıtım Vakfı) tarafından herhangi bir maddi menfaat temin edilmeksizin genel anlamda bilgi vermek amacıyla hazırlanmıştır. Bu etkinlik veya aktivitelerde oluşan gecikme ve iptallerde ATAV sorumlu değildir.
Antalya Kadın Müzesi