English
TANITIM | ETKİNLİKLER | FESTİVALLER | SERGİ & FUAR | SİNEMA | TİYATRO | KONSER | GÖSTERİLER | HABERLER
 
 
7.12.2021 Salı  
 
  ANA SAYFA  | SPONSORLAR  | ARŞİV  | ETKİNLİK MERKEZLERİ  | LİNKLER  | İLETİŞİM   
 
 

Ekle Çıkar  
 

 
Antalya'da Modern Sanatlar Galerisi Açılıyor <<< Geri Dön  
 

Kepez Belediyesi, kentin kültür ve sanat hayatına 4 ayrı salonu olan 1000 m2 büyüklüğünde modern sanatlar galerisi kazandırdı. Dokuma Modern Sanatlar Galerisi, 15 Temmuz hain darbe girişimiyle ilgili güzel sanatlar yarışması sergisiyle kapılarını açacak.

Eski Dokuma Fabrikası’nın yemekhane binasının, modern sanatlar galerisine dönüştürülmesi çalışmaları tamamlandı. Dokuma Modern Sanatlar Galerisi adı verilen ve 4 sergi salonunun bulunduğu 1000 m2 büyüklüğünde tesisin açılış töreni, 15 Temmuz hain darbe girişiminin 2. yıldönümünde Pazar günü saat 16.00’da yapılacak.

15 Temmuz temalı açılış

Dokuma Modern Sanatlar Galerisi, Kepez Belediyesinin 15 Temmuz ile ilgili 2 yıldır düzenlediği güzel sanatlar yarışmasına katılan eserlerin yer aldığı sergi ile kapılarını açacak.15 Temmuz temasıyla da Dokuma Modern Sanatlar Galerisi’ne, anlamlı bir açılış yapılacak. 1960 askeri darbesi sonrası idam edilen demokrasi şehidi merhum Başbakan Adnan Menderes’in 5 Ocak 1956’da temelini attığı Dokuma Fabrikası yerleşkesi, 15 Temmuz hain darbe girişimini yapan Fettullahçı Terör Örgütü (FETÖ)’ne yönelik Antalya’da yapılan operasyonlarında gözaltına alınanların toplanma merkeziydi. Toplanma merkezi olarak kullanılan yemekhane binasında oluşturulan modern sanatlar galerisinin ilk sergisinin konusu da 15 Temmuz olacak.

15 Temmuz’da açılacak, dedi açılıyor 

Modern sanatlar galerisinde sona gelinen çalışmaları yerinde inceleyen Başkan Hakan Tütüncü, yaptığı açıklamada şunları söyledi: “Antalya’ya güzel bir modern sanatlar galerisi kazandırmak öteden beri hedefimizde olan bir projeydi. Kentte, modern sanatlara böyle özel bir mekânın tahsis edilmesi söz konusu değildi. DokumaPark’ın içerisinde eski yemekhane binasını, 4 salonlu güzel bir modern sanatlar galerisine dönüştürdük. Bu tesisi de modern sanatlara tahsis ettik. İlk sergimizde ‘15 Temmuz İhanet’in Hafızası’ sergisi olacak. Dokuma Modern Sanatlar Galerisi’ni, 15 Temmuz’da açacağımızı ifade etmiştik. 15 Temmuz Pazar günü saat 16’da açılışı yapıyoruz. 15 Temmuz hain darbe girişimini unutturmayacağız. 15 Temmuzla ilgili Türkiye genelinde 2 yıldır çeşitli güzel sanatlar alanında yarışmalar düzenliyoruz.  Bu eserlerin sergilendiği güzel bir sergiyle Dokuma Modern Sanatlar Galerisi’ni hizmete açacağız.”

Kepez, kültür ve sanatın merkezi oluyor 

Kepez’in, kültür ve sanat alanında Antalya’nın merkezi olma konusunda emin adımlarla ilerlediğine dikkat çeken Tütüncü, sözlerini şöyle sürdürdü: “Artık Antalya’nın çok güzel bir modern sanat galerisi var. Modern sanatlara ilgi duyan sanatseverlerin sergilerini, Dokuma Modern Sanatlar Galerisi’nde açacağız.  Dokuma Modern Sanatlar Galerisi’nin Antalya’nın kültür ve sanat hayatına hayırlı uğurlu olmasını diliyorum. İnanıyorum ki bundan sonra da Antalya’da modern sanat alanında çok daha farklı ve özel adımlar atılacak. Dokuma Modern Sanatlar Galerisi’nin 15 Temmuz Pazar günü saat 16.00’da yapacağımız açılış törenine sanatçılarımızı, sanatseverlerimizi ve hemşehrilerimizi davet ediyorum.”

4 salonlu sanat galerisi 

Sanat galerisine dönüştürülmesi amacıyla eski Dokuma Fabrikası’nın yemekhane binasında özgün mimari yapısına sadık kalınarak restorasyon çalışması yapıldı. Çatısı, elektrik ve su alt yapısı, lavaboları, kapı, pencereleri yenilenen binada700 m2, 90 m2, 75m2 ve 85 m2 büyüklüğünde 4 ayrı sergi salonu oluşturuldu. Dokuma Fabrikası çalışanlarının çay molası verdiği 90 m2 büyüklüğündeki yer de sergi salonuyla birlikte okuma salonu olarak da hizmet verecek. Okuma salonuna, nostaljik çay ocağı da konulacak.  Sanat galerisinin dört salonunda da raylı spot aydınlatma kullanıldı. 

 

 

 


 

 
 
COPYRIGHTS 2008 ANTALYA FESTIVALS Antalya Tanıtım Vakfına Aittir. (Tüm Hakları Saklıdır - All Rights Reserved)  
www.antalyafestivals.org internet sitesinde yer alan her türlü etkinlik veya aktivite için bilgiler, bu konularda hizmet alınan üçüncü kişi veya kuruluşlardan temin edilmiş olup, ATAV (Antalya Tanıtım Vakfı) tarafından herhangi bir maddi menfaat temin edilmeksizin genel anlamda bilgi vermek amacıyla hazırlanmıştır. Bu etkinlik veya aktivitelerde oluşan gecikme ve iptallerde ATAV sorumlu değildir.
Antalya Kadın Müzesi