English
TANITIM | ETKİNLİKLER | FESTİVALLER | SERGİ & FUAR | SİNEMA | TİYATRO | KONSER | GÖSTERİLER | HABERLER
 
 
7.12.2021 Salı  
 
  ANA SAYFA  | SPONSORLAR  | ARŞİV  | ETKİNLİK MERKEZLERİ  | LİNKLER  | İLETİŞİM   
 
 

Ekle Çıkar  
 

 
Sanat Rüzgarını Kaleiçi Sokaklarında Estirecek <<< Geri Dön  
 

Muratpaşa Belediyesi’nin düzenlendiği 3. Kaleiçi Old Town Festivali’yle, Kaleiçi’nin sokakları, meydanları, tarihi evleri sanatla buluşacak. Festival kapsamında düzenlenecek sergilerle Kaleiçi’nde Selçuklunun izleri sürülecek, hayatlarını Kaleiçi’nde geçirmiş kadınlar, sanatçılar anılacak.
Muratpaşa Belediyesi’nin bu yıl 3’üncüsünü düzenlendiği Kaleiçi Old Town Festivali, 11 Ekim Perşembe başlıyor. 14 Ekim Pazar sona erecek festivalle, milattan önce 4’üncü yüzyıldan bugüne kesintisiz bir şekilde gündelik yaşaman devam ettiği Kaleiçi’nde, sokaklar, meydanlar, tarihi Kaleiçi evleri farklı disiplinlerden gelen sanatçıların çalışmalarına ev sahipliği yapacak.

Enstalasyon Sergileri
Kaleiçi’nin sokaklarını birer sergi alanına dönüştürecek sergilerden biri küratörlüğünü Dr. Öğretim Üyesi Enver Güner’in yaptığı ‘Doğunun Batısı’ isimli enstalasyon sergisi olacak. 14 Ekim’e kadar devam edecek sergide sanatçılar Selen Tokgöz Man, Özgü Gündeşlioğlu Demir, Merve Köksal, Oğuz Mert Yiğiter, Günnar Yağcılar Tonguç’un çalışmalarıyla Kaleiçi’nin sokaklarını farklı sanatsal yorumlarını mekanı olacak.
Festivalin 2’nci enstalasyon sergisi ise “Kaleiçi’nde Evimiz Var” sergileri kapsamında Handan Börüteçene tarafından gerçekleştirilecek. Selçuklu Antalya’sına iz bırakmış iki mimar, Cemaleddin Cüstan Yakub El Kayserayi ile Tavaşi Balaban’a adanan sergisinde sanatçı, bu tarihi mirasın bugüne taşıdığı sorumluluğu çağdaş sanatın araçlarıyla ifade ediyor. “Cüstan ve Tavaşi İçin Geriye Kalanın Bendekilerine Dair” isimli sergisi 4 Kasım’a kadar Antalya Kültür Sanat (AKS) Kaleiçi Evi’nde gezilebilecek.

Kaleiçi’nde Evimiz Var
3’üncü Kaleiçi Old Town Festivali’nin, Kaleiçi’nde Selçuklu izlerini sürmeye Mustafa Cansız ve Handan Dayı’nın sergisiyle devam edecek. AKS Kaleiçi Evi’nde düzenleyecek “Kaleiçi’nde Evimiz var” sergileri kapsamında gerçekleştirilecek etkinlikte araştırmacı Mustafa Cansız ve Akdeniz Üniversitesi (AÜ) Fotoğraf Bölümü öğretim üyelerinden Handan Dayı, Kaleiçi’ndeki Selçuklu yapıları ve surları üzerindeki kitabelere odaklanıyor.
Kaleiçi’nde Evimiz Var sergilerini sonuncusu AKS Kaleiçi’nde oluşturulan açık hava sergi alanında Öğretim Gör. Dr. Ebru Nalan Sülün genel koordinatörlüğünde kalabalık bir sanatçı grubundan gerçekleştirilecek. Farklı disiplinlerden gelen sanatçılar, kamusal alanda interaktif çalışmalarla sokağın ruhunu ortaya çıkarma ve kamusal alanı sanat ile harekete geçirmeyi hedefliyor.

Antalya’dan izlenimler
Sanat tarihçisi ve ressam T. Mikail Patrick Duggan, 3’üncü Kaleiçi Old Town Festivali’ne “Antalya’dan İzlenimler” başlıklı sergisiyle katılacak. Koç Üniversitesi Suna & İnan Kıraç Kaleiçi Müzesi düzenlenecek ve festival süresince gezilebilecek sergi 1987-2016 yılları arasında Kaleiçi’ne ait çizimleri ile 19. yüzyıl Antalya’sına ilişkin az bilinen İngilizce anlatıların çevirilerinden oluşuyor

Kaleiçi’nin kadınlarına
Festivalin bir başka sergisi ise Mısır’dan göçerek Antalya’ya yerleşen, kentin ilk simit fırını açan ve 1942 yılında hayata veda eden Simitçi Mıstık olarak tanıtınan Mustafa Dağtekin’in 4’üncü kuşak torunu Prof .Dr. Hüseyin Okutan tarafından açılan Simitçi Mıstık Galeri’de düzenlenecek. Uğur Mine Tamay’ın “Pamfilya’nın Kadınları” sergisi yaşamlarının 50 yılını Kaleiçi sakini olarak geçiren Kaleiçili kadınlara ithaf ediliyor. Sergi, Tanay’ın kendine has tekniğiyle yağlı boya kadın portrelerinden oluşuyor.

Muhittin Selamet Anısına
Festivalde bir sergi de çalışmalarını Kaleiçi Kandilli Sokak’ta bulunan atölyesinde sürdüren Antalyalı ressam Muhittin Selamet anısına düzenlenecek. Küratörlüğünü Doç. Dr. Terlan Mehdiyeva Azizzade’nin yapacağı “Kaleiçi Seninle Güzeldi Muhittin Selamet” isimli sergide resim, heykel, seramik çalıştayları ve enstalasyon çalışmalarıyla birlikte müzik dinletileri ve dans gösterileri gerçekleşecek. Sergi kapsamında, sanatçı Mehmet Işıklı anısına sanatçının resim, heykel ve seramik çalışmalarından oluşan köşenin de açılışı yapılacak.

 

 

 


 

 
 
COPYRIGHTS 2008 ANTALYA FESTIVALS Antalya Tanıtım Vakfına Aittir. (Tüm Hakları Saklıdır - All Rights Reserved)  
www.antalyafestivals.org internet sitesinde yer alan her türlü etkinlik veya aktivite için bilgiler, bu konularda hizmet alınan üçüncü kişi veya kuruluşlardan temin edilmiş olup, ATAV (Antalya Tanıtım Vakfı) tarafından herhangi bir maddi menfaat temin edilmeksizin genel anlamda bilgi vermek amacıyla hazırlanmıştır. Bu etkinlik veya aktivitelerde oluşan gecikme ve iptallerde ATAV sorumlu değildir.
Antalya Kadın Müzesi