English
TANITIM | ETKİNLİKLER | FESTİVALLER | SERGİ & FUAR | SİNEMA | TİYATRO | KONSER | GÖSTERİLER | HABERLER
 
 
7.12.2021 Salı  
 
  ANA SAYFA  | SPONSORLAR  | ARŞİV  | ETKİNLİK MERKEZLERİ  | LİNKLER  | İLETİŞİM   
 
 

Ekle Çıkar  
 

 
Antalya ‘Ata’sına Saygı İçin Yürüdü <<< Geri Dön  
 

Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün aramızdan ayrılışının 80’inci yıl dönümünde, Muratpaşa Belediyesi’nce düzenlenen 4 kilometrelik Ata’ya Saygı Yürüyüşü’ne binlerce vatandaş katıldı.  Denizde Türk bayrağı ve Atatürk posteri açıldı, tekneler konvoy yaptı, THK Paramotor’la gökyüzünde Atatürk posteri taşıdı.

Muratpaşa Belediyesi, Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ü sonsuzluğa uğurlanışının 80’inci yıl dönümünde, özel anma programı düzenledi. Muratpaşa Kent Meydanı’nda yapılan anma programı, saatler 09.05’i gösterdiğinde 2 dakikalık saygı duruşu ile başladı. Meydanı dolduran binlerce Antalyalı, Muratpaşa Belediyesi Gençlik Orkestrası’nın canlı performansla çaldığı İstiklal Marşı’nı okudu. Meydanı dolduran binlerce vatandaş daha sonra; 4.5 yaşındaki Neslim Özdemir’in okuduğu Andımıza eşlik etti. Yine 4.5 yaşındaki Alphan Alkan ve Mira Gürgür’ün okuduğu ‘Atam Sen Yaşıyorsun’ , ‘Atatürk’ şiirleri bütün katılımcıları duygulandırdı.

Başkan Uysal, ‘Kararlıyız’

Cumhuriyet Meydanı’nda düzenlenen resmi törenlerin ardından Muratpaşa Kent Meydanı’ndaki anma programına katılan Muratpaşa Belediye Başkanı Ümit Uysal; binlerce vatandaşa şöyle seslendi; “Ulusal bayramlarımız ve Gazi Mustafa Kemal  Atatürk’e dair yaptığımız bütün törenler, programlar; bizim bir takım değerlerimize sahip çıkma konusunda ki kararlılığımızı gösteren etkinliklerimizdir. Biz: Atamızı ve O’nun silah arkadaşlarını, aydınlanma önderlerini anarken; kökenimiz ne olursa olsun, kültürel farklarımız neler olursa olsun, bir ulus olarak tasada ve kıvançta beraber olma iradesine, çağdaş uygarlık düzeyinin üzerine çıkma iradesine, sahip çıkıyoruz. “

200 Metrelik Atatürk Posteri, 4 Kilometre Taşındı

Meydandaki anma programının ardından; Atatürkçü Düşünce Derneği, Türkiye Spor Yazarları Derneği ve Türk Hava Kurumu Antalya Şubeleri, Mavi Akdeniz Su Sporları Kulübü Derneği, Antalya Bisiklet Platformu, Antalya Amatör Spor Kulüpleri Federasyonu, S.S 200 No’lu Yelkenli Yat Motorlu Taşıyıcı Kooperatifi, Muratpaşa Belediyespor ve Cumhuriyet için Antalya El Ele Platformu’nun destek verdiği anma etkinliğinde 200 metrelik Atatürk posteri açıldı. Bisiklet, motosiklet ve vosvos gruplarının da yeraldığı Saygı Yürüyüşü’nde; 200 metrelik Atatürk posteri eller üstünde taşındı.

Açık Denizde İlk Kez

Muratpaşa Belediye Başkanı Ümit Uysal’ın eşi Ümran Uysal ve oğlu Efe Uysal’la birlikte katıldığı Ata’ya Saygı Yürüyüşü, eski Lara Caddesi boyunca 4 kilometrelik güzergâh boyunca sürdü. Vatandaşların balkonlardan, işyerlerinden alkışlarla destek verdiği Ata’ya Saygı Yürüyüşü; bisiklet gruplarının Erdal İnönü Kent Parkı girişinde oluşturdukları kordondan geçti. Erdal İnönü Kent Parkı’nda; CHP Muratpaşa İlçe Kadın Kolları Zeybek ekibinin, Zeybek oyunları ile karşıladığı Ata’ya Saygı Yürüyüşü kortejine katılanlar daha sonra; üzerinde ‘Çok Özledik’ yazan poster, Türk Bayrağı, Atatürk posteri ve Muratpaşa Belediyesi logosunun denizde açılmasını alkışlarla izledi. 25’e yakın teknenin kronlarını çalarak konvoy halinde eşlik ettiği yüzücülerle, açık denizde ilk kez; böyle bir etkinlikle Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün anılması, katılımcıların duygulu anlar yaşamasına neden oldu.

‘Uygar Dünya Milletlerinin Birinci Liginde’

Günün anısına hazırlanan madalyaları; Ata’ya Saygı Yürüyüşü’ne destek veren kurumların temsilcilerine takdim eden Muratpaşa Belediye Başkanı Ümit Uysal; “Bir 10 Kasım’da daha; eşit yurttaşlık temelinde, demokratik bir toplum olarak, uygar dünya milletlerinin birinci liginde bir ulus olarak yaşayabilmemizin temelini atan Atamız Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve aydınlanma önderlerini saygı sevgi minnet ile anıyoruz” diyerek katılımcılara teşekkür etti.

‘Bütün Saldırılara Karşı Kenetleneceğiz’

‘Cumhuriyetimizin bir uygarlık yolu, bir medeniyet, bir refah yolu, daha iyi ve daha mutlu yaşama yolu olduğunu halkımıza daha da iyi anlatmalıyız’ diyen Başkan Uysal şöyle devam etti; “İnançlarımıza, ailelerimize, kökenlerimize göre ayrılmamızla, ortaya çıkacak tablonun; bizi, çocuklarımızı mutlu etmesi, daha güçlü kılması, geleceğe daha emin adımlarla gitmemizi sağlaması mümkün değil. Biz; bütün saldırılara karşı, bir millet olarak hep beraber kenetlenmek üzerine yaşamımızı tanzim edeceğiz. Bütün milli bayramlarımızı, anmalarımızı bütün özel günlerimizi giderek katlanan geniş kitlelere yayılan bir tonda devam ettireceğiz. Güçlü bir şekilde, kolkola dayanışma içerisinde büyüterek devam ettireceğiz. “

 

 

 


 

 
 
COPYRIGHTS 2008 ANTALYA FESTIVALS Antalya Tanıtım Vakfına Aittir. (Tüm Hakları Saklıdır - All Rights Reserved)  
www.antalyafestivals.org internet sitesinde yer alan her türlü etkinlik veya aktivite için bilgiler, bu konularda hizmet alınan üçüncü kişi veya kuruluşlardan temin edilmiş olup, ATAV (Antalya Tanıtım Vakfı) tarafından herhangi bir maddi menfaat temin edilmeksizin genel anlamda bilgi vermek amacıyla hazırlanmıştır. Bu etkinlik veya aktivitelerde oluşan gecikme ve iptallerde ATAV sorumlu değildir.
Antalya Kadın Müzesi