English
TANITIM | ETKİNLİKLER | FESTİVALLER | SERGİ & FUAR | SİNEMA | TİYATRO | KONSER | GÖSTERİLER | HABERLER
 
 
17.04.2021 Cumartesi  
 
  ANA SAYFA  | SPONSORLAR  | ARŞİV  | ETKİNLİK MERKEZLERİ  | LİNKLER  | İLETİŞİM   
 
 

Ekle Çıkar  
 

 
Tarihi esintide perdeler tiyatro için açıldı <<< Geri Dön  
 

Geçmişin sahnesinde günümüz tiyatrosunu sergilemek üzere 9 yıl evvel hayata geçirilen ‘Devlet Tiyatroları Antalya Uluslararası Tiyatro Festivali’ bu sene Aspendos’un tarihi esintisinde perdelerini açtı.
 
Antalya Valisi Münir Karaloğlu, Devlet Tiyatroları Genel Müdürü Mustafa Kurt, İl Emniyet Müdürü Mehmet Murat Ulucan, Antalya Tugay ve Garnizon Komutanı Piyade Albay Tuncay Polat, Serik Kaymakamı Haluk Şimşek, İl Kültür ve Turizm Müdürü İbrahim Acar, Antalya Tanıtım Vakfı Başkanı Yeliz Gül Ege ve bir çok dernek başkanının katılımıyla gerçekleştirilen açılış İzmir Devlet Tiyatrosunun 'Kantocu' oyunuyla başladı.
 
Antalyalı tiyatroseverlere unutulmaz bir gece yaşatan 'Kantocu' Aspendos'u hınca hınç dolduran seyirciler tarafından ilgiyle izlendi.

Antalya Devlet Tiyatrosunun ev sahipliği ile bugüne kadar 48 yabancı 35 yerli tiyatro grubunu yüz binin üzerinde seyirciyle bir araya getiren buluşmaya Brezilya, Fransa, İngiltere, İspanya ve Gürcistan’dan çok sayıda sanatçı katılıyor.
 
İzmir, İstanbul, Bursa, Ankara ve Diyarbakır Devlet Tiyatrolarının kapalı gişe oyunlarını sahneleyeceği festivalde, meraklıları oyunculuktan sahneye tiyatro süreçlerini de öğrenme fırsatı bulacak. 

Antalya Valiliğince ilan edilen “2019 Aspendos Yılı” etkinlikleri kapsamında antik tiyatronun yaklaşık 2 bin yıllık tarihi atmosferinde tiyatroseverlere merhaba diyen ’Devlet Tiyatroları Antalya 10.Uluslararası Tiyatro Festivali’ açılışın ardından Haşim İşcan Kültür Merkezi’nde sahnelenecek seçkin eserler ve atölye çalışmalarıyla devam edecek. Festival 27 Mayıs’ta sona erecek.

Festivalin Programı Oldukça Keyifli

Devlet Tiyatroları Genel Müdürlüğünce önümüzdeki yıllarda bölgedeki antik tiyatrolara da taşınması hedeflenen ‘Devlet Tiyatroları Antalya 10. Uluslararası Tiyatro Festivali’ süresince tiyatroseverleri oldukça keyifli bir program bekliyor.

İzmir Devlet Tiyatrosunun, 18-19 Mayıs’ta, Haşim İşcan Kültür Merkezi’nde sahnelenecek ‘Kantocu’ adlı eseriyle devam edecek festivalde yine aynı günlerde Brezilya’nın Acedamia De Palhaços Tiyatrosu da ‘Ölmediğim Günler’ adlı eserini sahneleyecek.
 
Ayrıca, Devlet Tiyatrolarının Resim ve Boya Atölye Şefi Duygu Gökalp tarafından 19-20 Mayıs’ta ‘Resim, Boya, Realizasyon Teknikleri ile Dönüşüm Atölyesi’ yine Haşim İşcan Kültür Merkezi’nde meraklılarıyla buluşacak.
 
İspanya’nın Yllana Tiyatrosu ‘Şefler’ ve  Fransa-Kanada- Ingiltere ortak yapımı  Fools & Feathers Tiyatrosunun ‘Sıradışı Zamanlar’ adlı oyunları 20-21 Mayıs tarihlerinde sahneye taşınacak.
 
Devlet Tiyatroları Dekoratör ve Heykeltraşı İlhan Ateş de 21-22 Mayıs’ta ‘Çamurdan Maske Yapımı Atölyesi’ ile sanatseverleri bilgilendirecek.
 
İstanbul Devlet Tiyatrosunun ‘Kosovalı Peer GYNT’ adlı eseri ile Bursa Devlet Tiyatrosunun ‘Barbara’nın Doğumu’ adlı eserleri 22-23 Mayıs’ta perdelerini açacak.

Devlet Tiyatroları Sanatçısı Selim Gürata ile ‘Oyunculuk Atölyesi’ ise 23-24 Mayıs’ta Kültür Merkezi'nin ilgi görecek buluşmalarından olacak.

Ankara Devlet Tiyatrosunun ‘Reis Bey’ ve İngiltere’den Levantes Dans Tiyatrosunun ‘The Band’adlı eserleri 24-25 Mayıs’ta; Diyarbakır Devlet Tiyatrosunun 'Gül'e Ağıt' ile Gürcistan’dan Tiflis Devlet Müzik ve Dram Tiyatrosunun ‘Carmen’ adlı eserleri 26-27 Mayıs’ta sahneye taşınacak.

Antalya Devlet Tiyatrosu Sanatçısı Ali Meriç de yine 26-27 Mayıs tarihlerinde ‘Karagöz Yapım ve Oynatımı Atölyesi’ ile gölge oyunu hakkında bilgiler aktaracak.
 
Temsiller Haşim İşcan Kültür Merkezi'nin Büyük ve Küçük Salonlarında saat 20.00'da seyirciyle buluşacak. Atölye çalışmaları ise Prova Salonlarında Duygu Gökalp ve İlhan Ateş ile saat 11.00’da, Selim Gürata ile saat 14.00’da ve Ali Meriç ile de saat 13.00’da düzenlenecek.

Sınırlı sayıda kalan biletler Haşim İşcan Kültür Merkezi gişesinden ve biletiva.com adresinden temin edilebilir.

 

 

 


 

 
 
COPYRIGHTS 2008 ANTALYA FESTIVALS Antalya Tanıtım Vakfına Aittir. (Tüm Hakları Saklıdır - All Rights Reserved)  
www.antalyafestivals.org internet sitesinde yer alan her türlü etkinlik veya aktivite için bilgiler, bu konularda hizmet alınan üçüncü kişi veya kuruluşlardan temin edilmiş olup, ATAV (Antalya Tanıtım Vakfı) tarafından herhangi bir maddi menfaat temin edilmeksizin genel anlamda bilgi vermek amacıyla hazırlanmıştır. Bu etkinlik veya aktivitelerde oluşan gecikme ve iptallerde ATAV sorumlu değildir.
Antalya Kadın Müzesi